آبشار کرکبود

آبشار کرکبود

تاریخچه آبشار کرکبود چیست؟

به آبشار کرکبود، آبشار «کر» هم می‌گویند که کر در زبان محلی به معنی صخره يا تخته سنگ است.
یکی به کبودی رنگ سنگ‌های این روستا برمی‌گردد که رنگ و جلوه‌ای منحصربه‌فرد به کوه‌های منطقه داده است. علت دیگر میگویند دو امام‌زاده به نام‌های زید و ابراهیم در این روستا زندگی می‌کردند که دارای دو اسب به نام‌های کهر و کبود بوده‌اند که پس از مرگ این دو اسم روستا را کهروکبود و بعد کرکبود نامیدند. نقل است که در زمان‌های قدیم کاتبان و خوشنویسان به درون سنگها میرفتند و خوشنویسی می‌کردند

آبشار کرکبود

مسیر دسترسی به آبشار کرکبود

بعد از وارد شدن به طالقان باید به سمت روستاهای بالا طالقان بروید و پس از دیدن تابلوی روستای کرکبود وارد جاده روستا شده. در ابتدای جاده‌ای پرشیب و پیچ‌درپیچ در انتظار شما است؛ هرچند پس از آن با دشتی هموار و زیبا روبه‌رو خواهید شد. خودروی خود را در روستا پارک کنید وادامه مسیر را پیاده طی کنید. آبشار کرکبود در فاصله ۷۰۰ متری شمال روستای کرکبودقرار دارد. این پیاده‌روی حدود نیم ساعت طول می‌کشد. پس از عبور از باغ‌ها، به بالای یک کوه خواهید رسید. راه ورودی به محل آبشار از سینه‌کش ارتفاعات غربی دره است و با حرکت به‌سوی دامنه و پایین کوه، در میان یک دره صخره‌ای و عظیم قرار دارد. آبشار پنج متری و رود خروشان آن، از ارتفاعات حصارچال مازندران سرچشمه می‌گیرند.

کلیپی که رسانه ی تلکان از آبشار کرکربود تهیه کرده را در اینجا ببینید

آبشار یخ زده کرکبود

نکات مهم در بازدید از آبشار کرکبود:

آبشار کرکبود یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری طالقان است که دل هر گردشگری را می رباید. زیرا علاوه بر منظره بکر و زیبایی که دارد، نزدیکی آبشار کرکبود به روستا با فاصله‌ی کمتر از نیم ساعت دسترسی را برای مردم راحت‌تر کرده است لذا گردشگران باید این توجه را داشته باشند برای بازدید از این مکان دیدنی رعایت حال روستاییان را هم بکند و در گذر از باغ‌های اهالی از میوه های آن‌ها نچیند و محیط را با زباله آلوده نکنند.  همچنین چون آبشار در دره قرار دارد و پله‌های زیادی را برای رسیدن به آبشار کرکبود باید طی کرد، استفاده از کفش مناسب توصیه می‌شود.

اگر از این مطلب لذت بردید پیشنهاد میشود مطالب زیر هم بخوانید:

آبشار چره

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا