آب و هوای طالقان

آب و هوا طالقان

مقدمه

عواملی که بر روی آب و هوای مناطق کوهستانی و معتدل تأثیر می گذارند شامل: عرض جغرافیایی، ارتفاع از سطح دریا، جهت چین خوردگی ها، دوری و نزدیکی به دریاها و جهت وزش بادها می باشند. از طرفی بین درجه حرارت هوا و ارتفاع رابطه‌ی مستقیمی وجود دارد به طوری که هر چه ارتفاع افزایش یابد از درجه گرمی هوا کاسته می شود (به ازاء هر ۱۰۰ متر نیم درجه)

نواحی کوهستانی دارای تابستان های ملایم و زمستان های بسیار سرد و طولانی هستند. از نظر نزولات جوی میزان بارندگی در آنها متفاوت است. نقاط بالای ۴۰۰۰ متر ارتفاع مانند علم کوه دارای قلل مستور از برف و یخ می باشند، سرزمین های بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ متر در پاییز و زمستان و بهار بارندگی دارند، تابستان تقریبا بی ابر بوده و هوای آن خشک و سرد است.

طبیعت طالقان

آب و هوای طالقان

طالقان میان دره بزرگی در رشته کوه های البرز قرار دارد که امتداد طولی آن از شرق به غرب است، طالقان از شمال به سلسله جبال البرز و روستاهای شهرستان تنکابن و الموت محدود بوده و از جنوب به بخش ساوجبلاغ و دهستان فشكلدره منتهی می گردد. روستاهای طالقان در ارتفاعات و دامنه جبال البرز است زمستان های سرد و در سایر فصول هوای مطبوع و خنکی دارد. طالقان در ۱۱°۳۶ عرض شمالی و ۴۶° ۵۰ طول شرقی در شمال غرب شهر کرج قرار دارد
آب و هوای طالقان از دو نوع آب و هوای سرد کوهستانی و معتدل کوهستانی تشکیل می شود. شمال کوه های طالقان با وجود رشته کوه های تخت سلیمان، علم کوه جز مناطق سرد کوهستانی و هرچه به طرف شاهرود و منطقه زیاران یعنی جنوب طالقان پیش می رویم آب و هوا تبدیل به معتدل کوهستانی می شود.در نواحی شمالی دوره ی سرما طولانی است مدت ریزش برف و یخبندان چند ماه طول می کشد و دوره ی گرما کوتاه و تابستان معتدل است. چون رشد و نمو گیاهان، با شروع دوره ی گرما آغاز و با پایان آن متوقف می شود، با وجود کوتاهی گرما رشد و نمو سالانه ی گیاهان نیز در این نواحی کوتاه است
میزان رطوبت کوه های جنوب غربي البرز در مقایسه با نواحی شمالی آن بسیار کمتر می باشد و همین امر باعث شده که جنگل های انبوه در این نواحی دیده نشود ولی به علت رطوبت کافی و کوهستانی بودن منطقه، پوشش گیاهی به صورت مرتع می باشد.

کوه طالقان

دمای طالقان:

بررسی آمار و اطلاعات ماهانه و سالانه ایستگاه هواشناسی طالقان نشان می دهد که:

  • میانگین سالانه دما ۱۱/۴ درجه سلیسیوس و میانگین حداکثرها و حداقل ها نیز به ترتیب ۱۷/۴ و4/۷درجه سلسیوس میشد.
  • حداکثر مطلق دمای هوا ۳۵ و حداقل مطلق دمای هوا ۲۱- درجه سلسیوس و تیر ماه با میانگین (حداکثرها) ۳۵/۳درجه سیلسیوس گرمترین ماه و بهمن ماه با میانگین حداقل ها 14/۵ – درجه سیلسیوس سردترین ماه سال می باشد.
  • میانگین سردترین ماه سال در منطقه ی طالقان و رشته کوه های غربی البرز ۴٫۶سانتیگراد و میانگین گرم ترین ماه سال ۲۰/۸ سانتیگراد می باشد.
  • جهت بادهای این منطقه از غرب به شرق می باشد، که بادهای باران آور از طرف دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس به این نواحی می کنند.
سد طالقان

شبکه ی ایستگاه های هواشناسی طالقان

شبکه ی ایستگاه های مطالعاتی آب و هوای طالقان یازده ایستگاه است که ارتفاع آنها ۱۸۳۰ متر در شهرک طالقان تا ۲۲۵۰ متر در دیزان متغیر می باشد. با توجه به این که ۷۲ درصد ایستگاه ها حوزه ارتفاعی بیش از ۲۳۰۰ متر دارد مقر کامل ایستگاه های ارتفاعی و لزوم استناد به ایستگاه های برون حوزه آشکار می گردد. تراکم متوسط ایستگاه های داخلی حوزه از نظر عامل بارندگی یک ایستگاه در هر ۸۶ کیلومتر مربع است
ایستگاه هواشناسی طالقان ایستگاه هواشناسی سینوپتیک تکمیلی است که در سال ۱۳۸۶ در منتهی الیه شهر طالقان بر روی بلندی واقع شده است این ایستگاه پارامترهای هواشناسی (دمای خشک، دمای تر، حداکثر دما، حداقل دما، سمت و سرعت باد و میزان بارندگی ساعت آفتابی تبخیر دمای سطح زمین دمای اعماق خاک و..) را توسط ادوات هواشناسی اندازه گیری نموده و پس از ثبت آن نسبت به مخابره آن در قالب کد فرم های هواشناسی به مرکز سوئیچینگ استان ارسال می کند. با تجهیز شدن دستگاه ها، اطلاعات از طریق تصاویر ماهواره ای، خطوط پر سرعت اینترنتی و رادارها دریافت می شود.

آب و هوای طالقان

منشأ بارندگی های طالقان

بارندگی طالقان دارای دو منشاء متفاوت است:
الف) آن عده از سیستم های باران زایی که از مناطق غربی به کشور وارد می شوند و بارندگی های فلات ایران را باعث می گردند در این حوزه نیز کاملا فعالند. رطوبت هوای این سیستم ها از اقیانوس اطلس، مدیترانه، دریای سیاه تغذیه و تامین می گردد و فعالیت آنها به طور معمول در فاصله ماه های شهریور تا اواسط اردیبهشت دیده میشود. فراوانی این هسته ها که در حوزه ی آب و هوای طالقان به اعتبار آن که متأثر از رژیم هواشناسی البرز جنوبی است شرایط به همین منوال خواهد بود. براساس این بخش اعظم سیستم های باران زای منطقه از طریق سوریه و سپس ترکیه و آفریقا وارد کشور شده و کشور را تحت تاثیر قرار می دهند
ب) بخشی از بارندگی های سواحل خزر و ارتفاعات دامنه های تمامی البرز متأثر از پدیده های لغزش توده های هوا بر بستر خزر، تغذیه ی رطوبتی از آن و پدیده های اورو گرافیک وابسته به آن است. این پدیده به طور معمول به صورت دیواره های ابری و احتمالا در پاره ای موارد دیواره ی فوهن در ارتفاعات بخش شمالی حوزه قابل رویت است، ولی در موارد دیگر موجب بارندگی در داخل شهرستان می گردد. نفوذ هوای خزری به داخل حوزه ی طالقان از طریق دره گسترده سفید رود نیز پدیده ای عام است ولی اثر از این حالت منحصر به دامنه های شمالی نمی باشد. در هرحال بالاتر بودن میزان بارندگی ارتفاعات شمالی و شمال شرقی حوزه ی طالقان با پذیرش نفوذ بارندگی خزری در این ناحیه قابل توجیه به نظر می رسد.

نتیجه گیری:

طالقان در میان دره بزرگی در رشته کوه های البرز قرار دارد که امتداد طولی آن از شرق به غرب است، طالقان از شمال به سلسله جبال البرز و روستاهای شهرستان تنکابن و الموت محدود بوده و از جنوب به بخش ساوجبلاغ و دهستان فشكلدره منتهی می گردد.
آب و هوای طالقان از دو نوع سرد کوهستانی(مناطق شمالی علم کوه) و معتدل کوهستانی( شاهرود به سمت زیاران) تشکیل می شود. این ویژگی باعث شده در همه ی فصول سال جذابیت های دیدنی خودش را حفظ کند و گردشگران زیادی را جذب کند.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا