از جمع آوری سگهای گوران تا گاز گرفتن گرگ در جوستان در مصاحبه با مدیر محیط زیست

فلاح نژاد

باتوجه به اتفاقات اخیری که در محیط زیست طالقان (جمع آوری و زنده گیری سگهای گوران و حمله‌ی گرگ به فردی در روستای جوستان) افتاده است، رسانه ی تلکان با توجه به رسالت خود که شفافیت است موظف میداند این امور را برای مردم روشن کند و طی مصاحبه‌ای که با مدیر محیط‌ زیست در تاریخ 27 آبان ماه 1400  انجام شد این امور را از جناب آقای فلاح نژاد پیگیر شدیم که در ادامه می‌خوانید.

جمع آوری سگ‌های گوران کاری درستی هست و آیا در مرکز محیط زیست نگه داری می‌شوند؟

سگ‌های گوران فیلم هایش رو دیدم و سریع دهیار گوران را خواستم نامه‌ای برای من فرستاد که قبول نکردم قرار شد کامل‌تر بفرسته اینطور که خودشون میگن سگها را توسط پیمانکار جمع‌آوری کردند و به حلقه دره بردند حالا منتظرم جواب من رو مکتوب بدن اما در فیلم میگه زیرنظر محیط زیست که این اشتباهه محیط زیست محلی برای نگه‌داری سگ و محلی زیرنظرش نداره ما محلی برای تیمار و بازپروری حیات وحش داریم که سگ جزو حیات وحش نیست.

سگ جزو حیوانات خانگی و اهلی است و این مرکز گویا زیرنظر شهرداری کرج حلقه دره هست. پیمانکارا سگ‌ها را جمع‌آوری می‌کنند و به اون مرکز منتقل می‌کنند البته حرکتش را زیرسوال نمی‌برم. این خواسته‌ی مردم و اهالی هست. سگهای ولگرد جمعیتشون زیاد شده و یک مقدار هم خطرناک شدن و ناقل بیماری اند. جمع‌آوریشون جزو واجباته و ایشون هم به وظایف خودش عمل کرده و مشکلی هم در این امر نبوده و سگی که تعدادش از حد استاندارد بیشتر میشه چاره‌ای نیست جز انتقالش از اینجا به محل دیگه که زیرنظر شهرداریه.

به سگها غذا بدیم یا ندهیم ؟

من همیشه نظر شخصی خودم رو میگم من همیشه میگم در طبیعت که میرید فقط یک ردپا از خودتون به جا بذارید. نیاز نیست به حیوانات غذا بدید در مورد سگ هم همینه این سگ اگر تو محیط باشه باید بتونه خودش غذاش رو تامین بکنه. ما وقتی بی رویه بهش غذا میدیم به افزایش بی‌رویه جمعیت آنها کمک می‌کنیم شما همیشه به حیات وحش نگاه بکنید مثلا جمعیت کل و بز، حیوان‌ها خودشون جمعیتشون را براساس پیش بینی اقلیمی و پوشش گیاهی کنترل و تنظیم می‌کنند.

اینجوری نیست که حتی اگه شکاری نشه و اتفاق خاصی نیوفته یکهو ما بعد چند سال مثلاً به جای هزار راس در طالقان میتونیم بیست هزار راس داشته باشیم، امکان نداره! چون اون‌ها خودشون جمعیتشون رو تنظیم می‌کنند. چرخه‌ی طبیعت کامله چه حیوان شکارچی و چه حیوان علف‌خوار ولی در سگ‌ها غذا دادن اتفاق خوبی نیست که دارد می‌افتد و تبدیل به معضل میشه نه میتونیم بگوییم حیات‌وحش نه حیوانات خانگی و تبدیل به غده‌ای میشه که کسی نمیداند با آن چه کند.

شما یه روز بهش غذا میدی شخصی دیگه یه روز دیگه و چون اینا بصورت ولگرد تو خیابون هستند، خب غذاشون تامینه چون یکسری دلسوز بهشون غذا میدن در نتیجه جمعیت زیاد میشه خب ما منکر این هستیم که حیوانی تلف بشه یا رفتار خشونت‌آمیزی علیه‌ش بشه ولی اضافه شدن جمعیت آن‌ها بر چه اساسه؟ چرا باید داخل شهر و روستا سگ‌های ولگرد رو ببینید تعدادشون زیاد باشه و بصورت مصنوعی بهشون غذا بدیم، نه حیات وحش‌اند، نه خونگی‌اند این وسط تکلیف این‌ها چیه؟ این سوالی که من از کسایی که غذا میدن دارم و نظر من اینکه غذا ندیم اگر واقعاً می‌تونه روی پای خودش وایسه خودش بره دنبال غذا بگرده. اگر واقعاً غذایی نیست بذارید جمعیتش بر اساس میزان غذایی که بدست میاره تامین بشه.

ماجرای گاز گرفتن گرگ در جوستان چه بود؟

ما هم از طریق شبکه‌های مجازی مطلع شدیم که گرگ حمله کرده بلافاصله ما پیگیر شدیم و همکاران را برای تهیه گزارش فرستادم که مطلع بشیم چه اتفاقی افتاده و داستانش چیه که اومدن گفتن کسی از اهالی با ما همکاری نکرده و حتی گفتن گرگی نیست و اتفاقی نیوفتاده ولی از اونجایی که تو شبکه های اجتماعی پخش‌ شده بود من مکاتبه رو انجام دادم و حساس بودن موضوع رو اعلام کردم و خواستم سریعاً از گرگ هم نمونه‌برداری بابت بحث هاری بشه ولی چون ظاهراً تاخیر در بحث اعلام بوده امکان نمونه‌برداری هاری نبود چون حدوداً تا 72 ساعت ما از محل دفن لاشه بی‌اطلاع بودیم که با پیگیری‌هایی که خودم از طریق دهیاری محل دفن لاشه رو پیدا کردیم و به سختی تونستیم نمونه ی ژنتیکی تهیه کنیم، چون نمونه‌برداری هاری به عهده ما نیست به عهده ی دامپزشکیه خود دامپزشکی شهرستان یا استان انجام میده.

ظاهراً سربریده ی حیوان را میفرستن برای آزمایش. حالا دامپزشکی هم دلایل خودش را برای انجام ندادن نمونه برداری دارد. بحث نمونه‌برداری صورت نگرفت. البته اون شخص که جراحت داشت تحت نظر بود و اقدامات اولیه اورژانس انجام شد و ظاهراً حالش خوبه هر چند من برای عیادتش اقدام کردم ولی گفتن شرایط مساعد نیست و امکان عیادت هم نبود.

طی بررسی که داشتیم میگن گرگ اومده حمله کرده ولی یک موضوعی اینجا هست از روزی که این اتفاق افتاده خیلی ها می‌گویند: ما رفتیم بیرون گرگ دیدیم من یه مطلبی رو میخوام عرض کنم ما داریم در طالقان زندگی کنیم و به فاصله چند کیلومتر از شهرک می‌تونیم حیات وحش رو ببینیم و این جزو طبیعت طالقانه و ما نمیتونیم حذفش کنیم. کسی که نمیتونه با این موضوع کنار بیاد میتونه در شهر زندگی کنه چون اینجا جغرافیا و اقلیمش به این صورت هست و در زمستان که روستاها خالی از سکنه است ممکنه گرگ‌ها به روستا بیایند و سال‌های گذشته هم بوده و چیز عجیبی نیست. من متاثر میشم وقتی مردم از ما مجوز معدوم کردن میخواهند. ما باید قبول کنیم وجود حیوانات در این طبیعت اجتناب‌ناپذیر است.

آیا بریدن گوش سگ مجاز است؟

از قدیم باب بوده نه فقط سگ بلکه گوش گوسفند رو هم میبریدن یا بدن گاو، اسب رو داغ میذارن خیلی دردناک‌تره برای اینکه علامت گذاری بشه. این‌ها از قدیم باب بوده و حالا داره صنعتی میشه.

مصاحبه ی قبلی آقای فلاح‌نژاد را با رسانه تلکان در این قسمت را بخوانید

 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

2 thoughts on “از جمع آوری سگهای گوران تا گاز گرفتن گرگ در جوستان در مصاحبه با مدیر محیط زیست”

  1. در مورد سگها حق کاملا با محیط بانیه و همچنین گرگ خیلی طبیعیه ما در روستا گاهی پلنگ هم میبینیم و فصل بهار خیلی وقتا خرس هم نزدیک روستا میشه برای خوردن عسل اما هرگز نخواستیم هیچکدوم از حیوانات بکشیم و یا وحشت کنیم این حیوونا هم مثل کلو بز که خیلی زیاد دیده میشن زیبایی طالقان هستن
    در مورد بریدن گوش سگها گوش سگ بریده میشه که وقتی با حیوانات وحشی مثل گرد درگیر میشه بهتر بتونه از خودش دفاع کنه چون گرگ به گردن و گوش سگا خیلی حمله میکنه بارها دیدم که آسیب شدید به گوش سگ وارد شده تو درگیری با گرگ ولی شدیدا با بریدن دم سگ مخالفم چون تو سرما سگها با گزاشتن دمشون جلوی بینی و دهانشون از سرما خوردگی جلوگیری میکنن اما وقتی دم ندارن خیلی آسیب پذیر میشن تو فصل سرما.
    از رییس محیط بانی طالقان وهمه پرسنل زهمت کششون تشکر ویژه دارم برای مهار کردن طاعون در بین کلو بز های منطقه ❤️
    ادمین پیج رسمی روستای کجیران .
    @kajiran.ziba

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا