زندگینامه اولین خلبان شهید جنگ تحمیلی فیروز شیخ حسنی

اولین خلبان شهید جنگ

به مناسبت روز نیروی هوایی نوزدهم بهمن ماه /به معرفی شهید فیروز شیخ حسنی اولین خلبان شهید جنگ تحمیلی از خطه طالقان می‌پردازیم.

آغاز راه شهادت

امیر سرتیپ فیروز شیخ حسنی در اول خرداد ماه ۱۳۳۱ هجری شمسی در شهرستان طالقان در روستای تکیه ناوه, درست زمانی که مادرش برای ییلاق به دیار خود بازگشته بود دیده به جهان گشود در سن ۳ سالگی به دلیل شرایط شغلی پدرش که ارتشی بود, به همراه خانواده اش از تهران به شهرستان تنکابن نقل مکان نمود.

در سن ۵ سالگی شروع به فراگیری کلام الله مجید نمود و موفق به ختم قرآن کریم و همچنین حفظ چند جزء آن گردید.

دوران تحصیل

شهید فیروز شیخ حسنی با وجود اینکه می توانست به راحتی در دانشگاه های دیگر پذیرفته شود, ولی با این وجود پس از قبولی در امتحانات دانشکده افسری وارد این دانشکده شد و پس از سه سال تحصیل به درجه ستوان دومی دست یافت و با کسب رضایت مادرش تحصیلات خود را در رشته خلبانی ادامه داد و پس از پایان دوره آموزشی خلبانی در ایران برای ادامه تحصیل در سال ۱۳۵۳ به آمریکا رفت و به مدت دو سال در آنجا با گذراندن دوره خلبانی F5 تحصیلات خود را تکمیل نمود.

خدمت به ایران اسلامی

زمانی که به وطن بازگشت در پایگاه نیروی هوایی دزفول به عنوان استاد خلبان مشغول به آموزش خلبان های دیگر شد و در کنار آن نیز فرماندهی اطلاعات پرواز پایگاه دزفول را نیز عهده دار بود.

در سال ۱۳۵۵ با دختر یکی از همکارانش که در پایگاه نیروی هوایی دزفول مشغول به خدوت بود ازدواج کرد و سپس در سال ۱۳۵۷ برای دومین بار درست زمانی که دخترش شهرزاد تازه متولد شده بود جهت گذراندن دوره F16, همراه خانواده اش راهی آمریکا شد و در تیر ماه ۱۳۵۸ با کوله باری از تجربه برای خدمت به میهنش به کشور بازگشت.

بعد از آن وی دوباره به پایگاه نیروی هوایی دزفول بازگشت تا در آنجا به خدمت مقدس بپردازد. اما با شروع جنگ تحمیلی, رژیم بعثی عراق مانع از این شد تا فرزند پرورش یافته در دامان مادر و میهن بتواند بیش از پیش به وطن خدمت کند.

عروج

در ساعت ۲ بعد از ظهر روز ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹, زمانی که عراق شروع به بمباران پایگاه نیروی هوایی دزفول نمود, شهید شیخ حسنی جهت رسیدگی و آماده نمودن جنگنده ها برای دفاع, مجبور به حضور در سایت پرواز در حین عملیت جنگنده های دشمن شد که این امر موجب اثابت دو عدد ترکش به سر و پای شهید گشت.

گروه امداد سعی بر آن داشت که وی را با هلی کوپتر به بیمارستان منتقل نماید, اما حملات طولانی مدت دشمن مانع از این شد که هلی کوپتر تا ساعت ۱۰ شب به پرواز درآید و به علت دیر رسیدن به بیمارستان, وی جان به جان آفرین تسلیم نمود واینگونه بود که اولین شهید نیروی هوایی. شهد شیرین شهادت را نوشید.

 چکیده‌ای از وصیت‌نامه

“اللهم اجعلنی من جندک فان جندک هم الغالبون و اجعلنی من حزبک فان حزبک هم المفلحون و اجعلنی من اولیائک فان اولیائک لاخوف علیهم و لا هم یحزنون

اللهم انی اسئلک تجعل وفاتی قتلا فی سبیلک تحت رایت نبیک مع اولیائک و اسئلک ان تقتل بی اعدائک و اعداء رسولک و اسئلک ان تکرمنی بهوان من شئت من خلقک و لا تنهی بکرامه احد من اولیائک اللهم اجعل لی مع الرسول سبیلا حسبی الله ماشاءالله ”

روحش شاد و یادش گرامی باد

به قلم: مهدی آهنگری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا