خانه آیت الله طالقانی

خانه آیت الله طالقانی

مقدمه

خانه آیت الله طالقانی در روستای زیبایی به نام گلیرد در منطقه ی طالقان قرار دارد . این روستا 14 کیلومتر از سمت جنوب غربی طالقان فاصله دارد .منزل آیت الله طالقانی در زمان قاجار طراحی و ساخته شده است . در این عمارت نهر آبی بسیار دلنواز و زیبا رد می شود . در چند قدمی این عمارت مسجد ابوذر و کمی آن طرف تر نیز حمام قدیمی روستای گلیرد قرار دارد . این عمارت 150 سال قدمت دارد از مهم ترین آثار تاریخی شهرستان طالقان به حساب می آید . در گذشته نواب صفوی از این عمارت به عنوان پناه گاه استفاده می کرده است . تابلویی در خانه آیت الله طالقانی نصب شده است با عنوان : این عمارت خشت و گلی متعلق به میر مصطفی جد آیت الله طالقانی بوده است . در این بیت زیبا عالمانی چون ثقه الاسلام سید مصطفی ، آیت الله مجاهد سید محمود و آیت الله العظمی سید ابوالحسن زندگی کرده اند که از عالمان مهم جهان اسلام هستند .

خانه آیت الله طالقانی

ویژگی‌های خانه آیت الله طالقانی

در ابتدای ورودی متوجه یک نوشته خواهید شد : به خانه آیت الله سید محمود طالقانی که هر ذره خاکش و خشت به خشت آن یاد آور صدای انسانی و اسلامی اوست خوش آمدید .

زمان ورود به این عمارت متوجه سادگی و زیبایی این بنای زیبا خواهید شد . خانه ای با 7 ستون چوبی . این بنا دارای 2 درب و 3 پنجره هست که کاملا از چوب ساخته شده اند. سه اتاق بسیار ساده و زیبا در این عمارت وجود دارد که روزگاری مختص هر یک از اعضای خانواده بوده است .اتاقی که در ضلع شرقی عمارت قرار دارد مربوط به محل سکونت آیت الله طالقانی می باشد .

زمانی که وارد خانه می شویم خشت های زیبا و ساده و درختان سر سبز و زیبا و حیاط ناهموار زیبایی را مشاهده می کنیم که این ناهمواری به دلیل شیب زمین و استقرار خانه در دامنه ی کوه می باشد .

محل تربیت علما

خانه ی آیت الله طالقانی بیست سال محل تعلیم و تربیت نوباوگان مردم تهی دست و نیازمند این روستا و سایر روستایی ها اطراف بود است و این یک تاکید از طرف آیت الله طالقانی بوده است . بنابراین یک مکان مقدس و بزرگی برای ما و بسیاری از علمای اسلام می باشد . یکی از کسانی که در این خانه سکونت داشته اند سید محمود علایی طالقانی می باشد که از مفسران قرآن کریم و نهج البلاغه بوده اند و یکی از مبارزان و انقلابیون آن زمان بوده اند .

گلیرد

نقش آیت الله طالقانی در تاریخ

آیت الله طالقانی قبل از انقلاب جبهه ملی و نهضت آزادی را همراهی می کردند و بنیان‌گذار نهضت آزادی ایران بودند و زمان کودتای بیست و هشتم مرداد از مدافعان فدایی اسلام و همچنین مخالف حکومت پهلوی و طرفدار دکتر مصدق و از اعضای جبهه ملی بودند. ایشان در زمان مخالفت با انقلاب سفید به دلیل مبارزه علیه حکومت پهلوی در سال 1318 دستگیر و زندانی شدند و در آستانه ی انقلاب رئیس شورای انقلاب شدند و بعد از انقلاب اسلامی و در سال 1358 توسط امام خمینی (ره) اولین امام جمعه ی شهر تهران و سپس نماینده ی مردم تهران در مجلس خبرگان قانون اساسی شدند . نقش های پر رنگ ایشان در قبل و بعد از انقلاب بسیار پر رنگ و تاثیر گزار بوده است و کتاب های بسیار زیادی توسط ایشان نوشته و چاپ شده است.

چهره نگاری آیت الله طالقانی

ثبت ملی خانه

در روستای گلیرد این خانه به عنوان برکت روستا نام گرفته شده است و مرمت هایی در آن صورت گرفته که همین طور بعد از 150 سال مرتب و زیبا باقی مانده است . کل روستا سنگ فرش شده است و زیبایی دو چندانی به این روستا داده است . مرمت های خانه ی آیت الله طالقانی شامل شیروانی ورودی ، آجر فرش تمامی فضای اتاق ها ، مرتب سازی فضای سبز حیاط ، مرمت دیوار ها و بافت های فرسوده و… می باشد .

خانه ی آیت الله طالقانی در دوازدهم اردیبهشت ماه سال 1377 به شماره ی ثبت 2009 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است . در صورت ورد به طالقان به شما پیشنهاد می دهیم از این روستای بسیار زیبا و منزل آیت الله طالقانی حتما دیدن نمایید . در اتاق محل سکونت آیت الله طالقانی لوازم قدیمی و کتاب های قدیمی ایشان قرار دارد تا بازدید کنندگان عزیز بتوانند از نزدیک این وسایل و کتاب ها را ببینند و محل زندگی ایشان را مشاهده کنند . زندگی ساده و منزلی بسیار ساده تر و ساده زیستی ایشان با ورود به این منزل قابل مشاهده است . بعد از ورود به این خانه احساس آرامش خاصی به مشاهده کنندگان دست خواهد داد .

از منزل این بزرگوار تنها در روزهای پنج شنبه و جمعه می توانید بازدید کنید .

روستای گیلرد
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا