خدمات دکتر حشمت طالقانی به نهضت جنگل

دکتر حشمت

مقدمه

طالقان به دارا بودن مردمان باسواد و تحصیلکرده در علوم مختلف از دیرباز معروف بوده است، سرزمینی که افتخارات بسیاری دارد. در حوزه‌های مختلف علمی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

به بهانه ی گرامیداشت روز پزشک اشاره‌ای هر چند مختصر به خدمات پزشکی سردار دکتر «ابراهیم حشمت طالقانی» پسر میرزا «عباسقلی حشمت الاطبا» از طبیبان حاذق طالقانی در لاهیجان، یار و همراه سردار شهید میرزا کوچک خان جنگلی، که از اولین تحصیل کردگان رشته ی پزشکی دارالفنون است خواهیم داشت.

نقش دکتر حشمت در نهضت جنگل

دکتر حشمت طالقانی حاکم نظامی شرق گیلان در دوره ی قیام میرزا کوچک خان جنگلی بر علیه استبداد و استعمار است. جدای از خدمات زیر بنایی و عمرانی ویژه، از جمله راهسازی در منطقه ی گیلان در تجهیز بیمارستان گوراب زرمیخ یکی از مهمترین پایگاه‌های نظامی غرب گیلان در دوره‌ی نهضت جنگل نقش اساسی داشت. وی که به عنوان نماینده‌ی جنگلی‌ها در تهران از ارتباط خوبی با مستوفی الممالک رئیس وقت دولت برخوردار بود. در این امر مهم نقش تاثیرگذاری داشت، وی طبیبی حاذق در گیلان، مازندران، لشت نشا و لاهیجان بود.

دکتر حشمت

محمدعلی صفاری لاهیجانی که در آن دوران با دکتر حشمت طالقانی حشر و نشر داشت در یادداشت‌های خود ذکر می‌کند “به یاد دارم خودم دچار مالاریا شدم. دکتر حشمت «کنین» را با مخلوط آبلیمو تجویز کردند و معالجه شدم. احسان‌الله خان و حسین الله خان که از فعالان سیاسی تهران بودند چون تحت تعقیب دولت بودند (دولت میرزا حسن خان وثوق الدوله) به خانۀ ما در لاهیجان می‌آمدند و مدتی در کنار ما پنهانی زندگی می‌کردند. اتفاقا در همان زمان حسین خان به بیماری جرب مبتلا می‌شود و دکتر حشمت هم که در منزل ایشان بوده وی را معالجه می‌کند. این معالجه و آشنایی، راه را برای بیشتر شدن فعالیت‌های دکتر حشمت باز می‌کند”

از جمله اتفاقات دیگر زخمی شدن میرزا کوچک خان جنگلی در درگیری با قوای قزاق روس در شهر رشت بود که منجر به آسیب جدی به پای میرزا کوچک خان جنگلی شد. میرزا که پس از دوران مشروطه تبعید شده بود پس از بازگشت به شهر رشت در جریان درگیری قوای قزاق روس با رضا آجان یکی از پاسبانان دولت، از ناحیه پا زخمی و مورد اصابت گلوله قرار گرفت. میرزا پس از گریز از این ماجرا همراه با رضا آجان و یک افسر اتریشی به نام جوزف برای مداوا به نزد دکتر حشمت طالقانی در لاهیجان رفت. درد ناشی از این اصابت گلوله گاها همراه میرزا بود.

روز پزشک بر تمامی پزشکان، این مجاهدان نبرد با بیماری کرونا ویروس که عاشقانه مرهمی بر دردهای جامعه ی امروز ما هستند گرامی باد.
علیرضا شاه حسینی طالقانی
پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران
عضو پژوهشکده مطالعات و تحقیقات طالقان شناسی

اگر به این مطلب علاقه داشتید پیشنهاد میشود مقاله زیر هم مطالعه کنید:

سفرنامه ناصرالدین شاه به طالقان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا