روستای اورازان

تاریخچه

اورزان نام روستایی در بخش بالا طالقان می باشد. این روستا دارای مناظر دیدنی و بسیار زیبایی می باشد که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند .اورازان از روستاهای پر آب طالقان می باشد و همین امر باعث می شود سرسبزی و وجود باغهای متنوعی در آن وجود داشته باشد .

قدمت روستای اورازان حدود 4000 سال می باشد . زمان ورود به روستای اورازان تپه های بسیار قدیمی و تاریخی را مشاهده می کنیم که باستان شناسان قدمت آن را بیش از 4 هزار سال می دانند.

یک چشمه در این روستا وجود دارد که برای اهالی روستا بسیار مقدس و ارزشمند می باشد . این چشمه در زمان خشکسالی نیز خشک نشده است و آب در آن جریان داشته است . برخی از مردم روستای اورازان را به نام آبریزان می شناسند به دلیل وجود چشمه های فراوان و وجود آبشار و پر آب بودن.

اورازان

جاذبه های گردشگری

آبشار اورازان یکی از مکان های دیدنی طالقان می باشد .آبشار اورازان واقع در روستای اورازان و در 12 کلیومتری مرکز طالقان واقع شده است . این آبشار زیبا در قلب رشته کوه های البرز قرار دارد و پدیده ای بسیار زیبا و جذاب می باشد. قله ی شاه کرم نیز در این روستا قرار دارد

جلال آل احمد نیز یک کتاب در سال 1333 به نام اورازان نوشته است . این کتاب در وصف روستای پدری اش می باشد که در آن به شرایط جغرافیایی ، آداب ورسوم ، زبان ، آب و هوا و سایر مشخصان این روستا اشاره کرده است .

آرامگاه سید علاء الدین و سید اشرف الدین دو تن از نوادگان امام محمد باقر ( ع ) در این روستا قرار دارد .مزار این دو بزرگوار در بالای کوه واقع شده است .

همه ی اهالی روستا سید هستند و طبق تحقیقاتی که انجام شده نمی توانند با غیر از سید ازدواج کنند و اگر این اتفاق بیوفتد باید روستا را ترک کنند.

سیدعلاالدین

مشاهیر روستای اورازان

جلال آل احمد از مشاهیر معروفی می باشد که در این روستا متولد شده است .

مسیر ورود به روستای اورازان

برای ورود به روستای اورازان ابتدا باید وارد طالقان شده ، زمان ورود به شهرک ( مرکز طالقان ) به سمت شمال طالقان یک راه فرعی وجود دارد که به روستاهای گوران و اورازان منتهی می شود. راه اورازان پر پیچ و خم و زیبا می باشد. این راه به بالاترین نقطه ها در کوه های البرز جنوبی منتهی می شود که در انتها بعد از طی کردن 10 کیلومتر به روستای زیبای اورازان خواهید رسید.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا