روستای ایستا

روستای ایستا

روستای ایستای طالقان کجاست؟

روستای  ایستا واقع در طالقان و یکی از جاذبه های دیدنی و رمز آلود طالقان و ایران محسوب می شود . برای ورود به این روستای مرموز باید ابتدا به شهرستان طالقان واقع در 120 کیلومتری شمال غربی استان تهران که مسیری کمتر از 2 ساعت از تهران و حدود 60 دقیقه از شهر کرج فاصله دارد .

روستای ایستا در طالقان واقع شده، این روستا به ایستگاه توقف تکنولوژی معروف است از این جهت که آداب و رسوم و رفت و آمد در این روستا با سایر روستاهای ایران متفاوت است. رد خودرو ها در این روستا وجود ندارد و سبک زندگی آنها از زمان قاجاریه به همین منوال است و هیچ تغییری در آن دیده نمیشود و آثاری از مدرنیته و دنیای تکنولوژی در این روستا یافت نمی شود .

با ورود به روستای ایستا احساس می کنید به زمان قاجار سفر کرده اید ، وجود گرانترین اسب های ایران در این روستا و همچنین پرورش اسب های گران قیمت در این روستا یکی از شاخصهای متمایز آن می باشد .

یکی از عجایب این روستا این است که مردم بر این باورند که در زمان غیبت مهدی موعود (ع) باید در مسائل فقهی و دینی توقف کرد و همین امر باعث شده است که از لوازم و وسایلی که بعد از غیبت امام زمان بوجود آمده استفاده نمی کنند . برای مثال از خودرو ها استفاده نمیکنند و از نیازهای روزمره مانند برق و گاز و تلفن نیز استفاده نمیکنند ، شناسنامه نگرفته اند.

جمعیت روستای ایستا

جمعیت روستای ایستا بسیار ناچیز است و جزو کم جمعیت ترین روستاهای طالقان و ایران می باشد. ایستا یک روستا نیست بلکه یک مجموعه ی جمعیتی با جمعیت کم می باشد. ساکنین روستای ایستا از مقلدین آیت الله تبریزی هستند . آیت الله تبریزی 80 سال پیش از دنیا رفته اند . مردم روستای ایستا ترک زبان هستند .

ویژگی‌های رمز آلود روستای ایستا

زمان ورود به این روستا متوجه می شوید که در این روستا رد هیچ خودرویی وجود ندارد. تمام رسم و رسومات و آداب و معاشرت در این روستا به زمان های گذشته و قاجار برمیگردد. یکی از عجایب این روستا این است که مردم نه تنها شب ها و حتی روزها پای تلویزیون نمیشینند بلکه شب ها در زمان مناسب به خواب می روند و شب زنده دار نیستند .

در روستای ایستا طالقان عروسی و عزایی وجود ندارد! و مراسمات خاص مانند جشن تولد و سالگرد ازدواج و مراسمات اینچنینی وجود ندارد !

یکی از مرموز ترین ویژگیهای روستای ایستا ممنوعیت ورود زنان به آن می باشد !

مردم این روستا مهمان نوازان بسیار خوبی می باشند اما به شرطی که زنی در این میان نباشد!

ویژگی دیگر این روستا این است که مردن آن شناسنامه ای ندارند و جزو آمار مردم ایران نیز به حساب نمی‌آیند. خدمات دولتی نیز به دلیل عدم وجود شناسنامه و کارت ملی به مردم روستای ایستا تعلق نمیگیرد : خدماتی مانند حساب بانکی، یارانه، سهام عدالت و سایر خدمات دولتی دیگر

اهالی روستای ایستا طبق نظر مجتهد خود عمل می کنند. آیت الله تبریزی تا پایان عمرشان برعدم مجوز استفاده از ابزار آلات مدرن و استفاده از تکنولوژی و امور جدید را فتوا دادند. بنابراین مردم ایستا از آب لوله کشی، برق،گاز، ماشین آلات کشاورزی و خودروهای شخصی و ابزار های ارتباطی مانند موبایل و تلفن استفاده نمی‌کنند.

مردم روستای ایستا در طالقان خود را اهل توقف می دانند و در هیچ یک از فعالیت های فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی شرکت نمی کنند . مردم ایستا حتی باور های خود و ایده‌های ذهنی خود را نیز تبلیغ نمی‌کنند .

مردم حکوکت قاجاریه را محبوب ترین حکومت در دوران غیبت کبری می‌دانند و یکی از دلایلی که با تمام امکانات آن دوران به زندگی ادامه می‌دهند نیز همین امر است .

در برخی موارد بعضی از این افراد تلاش می‌کنند که نسب خود را به نوعی به قاجاریه برسانند .

از اعتقادات مردم ایستای طالقان در خصوص نقطه عطف رواج بی‌دینی است. این فرقه، سقیفه بنی‌ ساعده، جنبش مشروطه‌ خواهی ایرانیان و انقلاب کبیر فرانسه را نقطه عطف رواج بی‌دینی و انحراف عقیدتی می‌‌پندارند.

روستای ایستا

خرید کردن در روستای ایستا

مردم ایستا برای خرید مایحتاج خود به شهر طالقان می‌روند و مایحتاج مورد نیاز خود را مانند شیشه، آهن، میج ، پارچه و… تهیه می‌کنند . تمام حرفه های مورد نیاز خود مانند آهنگری، نجاری و… توسط افراد خودشان انجام می‌پذیرد و برای این که شخصی غریبه وارد روستا نشود و این حرفه ها را انجام ندهد افرادی را در زمینه های مختلف پرورش می‌دهند .

یکی از شاخصه های مهم مردم روستای ایستا این است که بر سر اموال با کسی دعوا نمیکنند، بسیار بخشنده هستند و مالکیتی در میان خود نمیبینند

در  ایستا افرادی هستند که تاکنون به خارج از محل سکونت خود نرفته اند. به کسانی که از خارج از روستای ایستا و افرادی غیر از اهالی روستا را اهل بیرون می‌نامند .

اعتقادات اهالی روستای ایستا

در این دهکده اوقات شرعی و آغاز و پایان ماه دقیقی وجود ندارد ، همه جیز آن طور پیش می رود که صلاح می دانند . آنها به زیارت امامان شیعه نمی روند ، زیرا به وسایل حمل و نقل اعتقادی ندارند .آنها به شدت منتظر واقعه ی ظهور مهدی موعود هستند و به رویای صادقانه معتقدند و در روش زندگی خود به خواب های معنوی و تعبیر آنها استاد می‌کنند .ایمان از نظر مردم ایستا از جنس تعبد است و به همین دلیل عقل و تفکر را فقط برای وظیفه شناسی می‌دانند .

روش تحصیل مردم روستای ایستا

مردم این روستا برای تحصیل به جایی غیر از محل زندگی خود نمی روند ، بلکه مانند سبک های قدیمی و مکتب خانه ای به تحصیل خود ادامه می دهند

دروسی که در مکتب خانه می خوانند مانند دروس زمان قاجار می باشد مانند اجابت و محرمات فقهی ، خوشنویسی ، اصول و عقاید و…

در روستای ایستا 18 الی 20 جلد کتاب وجود دارد که دو مورد آنها کتاب خطی سید حسین نجفی طباطبایی و رساله علمیه میرزا صادق مجتهد تبریزی می باشد

نقش بانوان در روستای ایستا

تا کنون هیچ کس دختران و زنان مردم اهالی روستا را ندیده است . فرزندان آنها زمانی که به سن تکلیف می رسند یا با آنها زندگی می کنند یا به شهر اصلی خود تبریز برمی گردند.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا