روستای جوستان

روستای جوستان

موقعیت جغرافیایی

روستای جوستان در مرکز بالای طالقان با طول جغرافیایی 50 درجه و 35 دقیقه، عرض جغرافیایی36 درجه و 11 دقیقه و ارتفاع 1940 متر در 12 کیلومتری شهرک قرار گرفته است.

نام این روستا بر گرفته از درختان بی شمار گردو و در آن جوستان به معنای روستای مملو از درختان گردو است.از دلایل گستردگی باغ ها و درختان زیاد گردو در این روستا ، برخورداری جوستان از آب فراوان رودخانه شاهرود است. کهریز، ولک، پسرو، سکویه، لارودره، ملحستان، میلین، گوله بنه و چشمه‌های آب معدنی  از منابع آبی این روستای زیبا به شمار می‌روند.

نام‌خانوادگی متداول در روستا : جعفریان، آطاهریان، ملکان، حدادی، شهیدی، ملک‌پور، شهیدی، عارفی است.

روستای جوستان

جاذبه های گردشگری

تکیه روستای جوستان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان طالقان، روستای جوستان واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۰۵۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

محوطه باستانی پوله چال حدود یک کیلومتری شمال شرق جوستان مکانی به مساحت ۴۵ در ۷۰ متر وجود دارد که مردم آن جا را پوله چال (محل چال کردن پول) می‌نامند. به این دلیل که بعضی از کهنسالان روستا می‌گویند: وقتی بلدزر برای درست کردن جاده آمده بود قلعه‌هایی کشف کرد که در آن زیورآلات اجناس قیمتی بود

محوطه پوله چال مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است و در روستای جوستان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۲۴۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

امامزاده هارون آرامگاه هارون بن موسی فرزند موسی کاظم و برادر علی‌بن موسی‌الرضا مربوط به دوره صفوی است و در این روستا است و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۰۵۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

/

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا