روستای حسنجون و سیدآباد

تاریخچه

این روستا در حقیقت متشکل از دو محله حسنجون و محله سیدآباد تشکیل شده که این دو محله در کنار هم روستای حسنجون و سیدآباد را تشکیل می دهند. این دو محله در نام‌ها جدا ولی در زمینه های ارتباطی با هم یکی هستند و در کل با نام واحد روستای حسنجون و سیدآباد شناخته می شوند.

موقعیت جغرافیایی

روستای حسنجون و سیدآباد در شمال طالقان ( شهرک ) واقع شده و 4 کیلومتر با این مرکز شهر طالقان فاصله دارد .این روستا از سمت شمال به باغها و زمین هایی که متعلّق به این روستا منتهی می شود ، و نیز به دامنه های رشته کوه البرز مرکزی مشرف است .از سمت شرق مشرف به روستای هرنج بوده و از سمت جنوب در همسایگی روستای کولج قرار دارد . از سمت غرب با روستای میراش و از سمت شمال غربی با روستای آرتون در ارتباط است.

جاذبه های گردشگری

این روستا آخرین روستایی ارتباطی با قلعه شاه البرز است و کوهنوردان زیادی برای رفتن به این قله از این روستا گذر میکنند. از دیگر جاذبه های این روستا بقعه‌ی امامزاده قاضی میر سعید می باشد. مردم بومی ارادت خاصی به حضرت دارند و برای رفع حاجت به این امامزاده نذر میکنند. همچنین اهالی این روستا با نام های خانوادگی قاضی، میرقاضی نسب خود را به این امامزاده می‌دانند.

این روستا اولین روستایی است که به همت مردم و خیرین کتابخانه در آن درست شده و مردم کتاب اهدا میکنند یا امانت میگیرند. همچنین بازارچه صنایع دستی و محصولات محلی در کنار این کتابخانه وجود دارد که گردشگران میتوانند از آن خرید کنند.

رودخانه ای که در حسنجون جریان دارد چهره این روستا را از سایر روستاها متمایز کرده.

جمعیت

جمعیت بومی بالغ بر بیش از 120 خانوار را داراست که این تعداد خانوار در بهار و تابستان به بیش از 700 خانوار نیز می رسد .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

1 thought on “روستای حسنجون و سیدآباد”

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا