روستای دنبلید

روستای دنبلید

موقعیت جغرافیایی

روستای دنبلید در فاصله 12 کیلومتری شمال غرب طالقان قرار دارد، همسایه‌‌های این روستا، روستای آردکان از شرق، روستای آرتون از غرب است. در موقعیت جغرافیایی 36 درجه و 12 دقیقه و 37.1 ثانیه عرض جغرافیایی و در 50 درجه و 42 دقیقه و 38.7 ثانیه طول جغرافیایی و در ارتفاع 2114 متر از سطح دریا واقع شده‌است.

این روستا از لحاظ جغرافیایی نقطه مهمی در طالقان واقع است تا جائیکه از زمان قدیم مرکز تجاری و دادوستد کالا بین روستاهای دیگر بوده است. اکثر اهالی این روستا پیشه‌ور بودند و شغل هایی مثل آهنگری، مسگری انجام میدادند.

روستای دنبلید

علت نامگذاری

دنبلید از بالا نقشه روستا شبیه به اردک در حال پرواز است که ساختار ده از بال‌ها تا دم ادامه دارد و چون بیلی – در لهجه شمالی به معنای اردک – است، به همین دلیل آن را دمبلی یا دمبیلی نامیده اند، که در تطور و تکامل به تدریج به دنبلی و دنبلید تغییر یافته‌است.
طالقانیان اولیه که از شمال شرق و شمال غرب وارد منطقه شده اند دنبلید را در انتهای شمالی در مرکز طالقان دانسته و آن را دنبلی( یعنی انتها یا دنباله) نام نهاده‌اند.

نام‌خانوادگی متداول در روستای دنبلید ذوقی، شجاعی، رضاخانی، سردشتی و فهیمی است.

روستای دنبلید

جاذبه‌های گردشگری

‌‌محوطه خانه مالان : محوطه مسکونی بوده که تا پایان دوره مغول یا تیموری (قرون هشتم و نهم) مورد استفاده بوده و پس از آن تخلیه و متروکه گردیده است. خانه‌های تاریخی قدمت تاریخی اواسط دوران قاجار حدود ١٨٠ سال پیش. قبرستان تاریخی قدمت تاریخی سده‌های چهارم و پنجم حدود ١١٠٠ سال پیش.

غار کولی گردن تیخ چال (تیغ چال، زاغه سنگی) این غار طبیعی است ولی برای استقرار و اسکان نیز در دوره‌هایی از آن استفاده کرده‌اند. سال‌ها قبل، برخی از اهالی عمق غار را تا حدود ٢٠٠ متری داخل آن طی کرده‌اند.در حال حاضر به علت ریزش سنگ و خاک از سطوح بالاتر مسدود می‌باشد.

سه کله دار (درخت گردوی کهن) کل یا کله در اینجا به معنی شاخه و انشعاب درخت است. این درخت گردوی کهن که احتمالا تا چهارصد سال از سن آن میگذرد و هنوز رویش آن ادامه دارد.

قله‌ی کله سنگ نیز از روستای دنبلید قابل دسترس است.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا