روستای دیزان

موقعیت جغرافیایی

روستای دیزان در بخش بالا طالقان دهستان جوستان قرار دارد. طول جغرافیایی 50 درجه و 58 دقیقه، عرض جغرافیایی 36 درجه و 46 دقیقه میباشد و در ارتفاع دیزان از سطح دریا 2226 متر می‌باشد. فاصله دیزان از شهرک 22 کیلومتر است. این روستا همسایه روستاهای مهران، ناریان، پراچان است.

علت نامگذاری

درگذشته (دژان)نام داشته که بعدها به دیزه، دیزج و دیزان تغییریافته است و گذاشتن این نام به دلیل وجود قلعه‌های متعدد در زمان اسماعیلیان بوده است و هنوز نام بعضی از مناطق آن با کلمه قلا مانند قلایاک، قلاسی، هفت قلا ی سی به نام دژ شروع می‌شود. همچنین ترکیب دیز + ان مکانی به رنگ دیز(رنگ سرخ مایل به سیاه) در اینجا رنگ ناشی از مخلوط مواد معدنی این مکان می‌تواند باشد. نام‌خانوادگی متدوال در این روستا: ادیبی، سلطانیان، شکراللهی، آقااحمدی، بابامحمودی، مقصودی است.

مفاخر دیزان

میرزا علی آقااحمدی دیزانی

دانشمند ، ادیب و نویسنده توانای دوره قاجاریه که آوازه‌ی شهرتش به اطراف و اکناف کشور رسیده بود تا جایی که ناصرالدین شاه قاجار پس از درک مراتب فضل و دانش ایشان با دستخط خود از وی تمجید نموده و مقرری تعیین مینماید. اما عمر  ناصرالدین شاه به سر آمده و دستور شاه  محقق نگردید.

شیخ مرتضی طالقانی

(زاده: 1274 ق، دیزان طالقان – درگذشت: 1363 ق، نجف) حکیم، فقیه و از شخصیتهای معنوی معاصر شیعه و استاد بسیاری از فقها و دانشمندان معاصر است.شیخ مرتضی طالقانی در سال 1274 قمری در روستای دیزان طالقان به دنیا آمد. پدرش ملا آقا جان طالقانی بود. وی در همان‌جا زندگی کرد و به شبانی مشغول بود. او بعد از چهل سالگی و در پی یک تحویل روحی تحصیل را آغاز کرد. ابتدا در یک مکتب محلی خواندن و نوشتن را آموخت سپس در تهران مقدمات و سطح را به پایان رساند. سپس برای تحصیلات عالی به اصفهان و آنگاه نجف مهاجرت کرد و با حضور در درس محقق خراسانی به اجتهاد رسید. وی در روز اول محرم سال 1363 قمری برابر 6 دی 1322 در 89 سالگی درگذشت و در ایوان سوم از حجرات جنوب غربی صحن علوی به خاک سپرده شد.

از شاگردان وی میتوان به استاد محمد تقی جعفری اشاره کرد.

یادداشتی از آیت الله شیخ مرتضی دیزانی طالقانی در حاشیه یک کتاب چاپ سنگی متعلق به کتابخانه مرحوم شیخ علی آزاد قزوینی

شیخ دیزانی

امامزاده شیخ حسین

معروف به جد بزرگوار و همچنین معروف به شیخ حسین الهی در مرکز روستای دیزان در جوار مسجد شیخ مرتضی دیزانی روستای دیزان طالقان است .نماى داخلى بنا عبارت از شش طاق‌‏نما می‌باشد که در داخل اضلاع شش‏گانه احداث شده و داراى طاق جناغى می‌باشند. تمامى سطوح داخلى بنا با گچ اندود شده و در ورودى بنا نیز که در داخل ضلع جنوبى بنا احداث شده درگاه کوچکى است که امکان ورود و خروج را فراهم می‌نماید. نماى خارجى مقبره با گچ اندود شده و گنبد آن را با ورق گالوانیزه (شیروانى) پوشیده‌اند.

در مورد نام صاحب این بقعه در بین اهالى اختلاف نظر وجود دارد. برخى او را شیخ حسین، گروهى او را پیر حسین و تعدادى نیز ملاحسین دیزانى معرفى مى‏نمایند .با توجّه به شواهد و مدارک به دست آمده از جمله سنگ قبرهای موجود، گفته میشود که قدمت آن به قرن دهم و یازدهم تعلّق داشته باشد.

امامزاده حسین

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا