روستای زیدشت

روستای زیدشت

تاریخچه

روستای زیدشت اولین روستای شهرستان طالقان و جزو پر جمعیت ترین مناطق طالقان می باشد. این روستا در بخش میان طالقان قرار دارد. زیدشت منطقه ایست کوهستانی با پستی و بلندی های بسیار زیاد و دره های فراوان به همین خاطر منطقه ای ییلاقی می باشد . اکثر مزارع این روستا در شیب قرار دارد . در گذشته و قبل از احداث سد طالقان زیدشت دارای بهترین ، وسیعترین و مرغوب ترین زمین های طالقان بود. کوه های مرتفع و دامنه های زیبا و سرسبز ویژگیهای طبیعی و خاصی را به این منطقه بخشیده است. در قدیم این روستا زردشت نام داشته است که علت نامگذاری آن وجود زمین های کشاورزی وسیع و حاصلخیز بوده است که نسبت به سایر روستاهای طالقان از زمین های بزرگتری برخوردار بوده است و به عبارت دیگر زیدشت دارای منابع عظیم گنج بوده است و به همین علت زر دشت نامیده شده است

موقعیت جغرافیایی

در فصل بهار زمانی که از سمت جنوب این روستا به سمت شمال روستا و بخش های شمالی طالقان  می رویم تمامی مراتع و طبیعت از چمنزار و گل های زیبا مانند گل های سرخ شقایق، گل های زرد آویشن و سایر گلها با رنگ های سفید و آبی و بنفش پوشیده می شود. در فصل زمستان نیز این محدوده مانند بال فرشتگان سفیدپوش و یکدست شده و زیبایی خاص خود را دارد.

 

موقعیت جغرافیایی

روستای زیدشت واقع در ضلع جنوبی رودخانه شاهرود ، در ابتدای جاده شمال به جنوب طالقان واقع شده است و هر مسافر و گردشگری به طالقان سفر می کند از این روستا عبور خواهد کرد . فاصله ی روستای زیدشت تا مرکز طالقان ( شهرک ) حدود 5 کیلومتر و فاصله آن با ابتدای اتوبان تهران قزوین حدود 33 کیلومتر می باشد .شمال این روستا رودخانه شاهرود ، روستای آردکان ، روستای آرتون ، روستای آرموت می باشند. در جنوب روستای زیدشت گردنه طالقان ، هیوکوه ، تیج کوه ، شلمزار ، آسمان کوه ، سیاه کوه و خورشفند قرار دارند. شرق روستای زیدشت، رودخانه فلک آباد سامان کوه ( سیانسام ) ، روستای فشندک، روستای باریکان، روستای میناوند قرار دارند

غرب زدیشت نیز روستاهای سنگ بن، کلانک و سد طالقان قرار دارند و همچنین روستای کماکان نیز قرار دارد که به دلیل احداث سد تمام روستا زیر آب رفته است و هیچ اثری از این روستا باقی نمانده است .

زیدشت به دروازه ی پر رونق پایین طالقان مشهور بود ، اولین خودرو در سال 1345 وارد زیدشت شد . زیدشت همیشه پذیرای مسافرانی بود که با اتوبوس به طالقان در رفت و آمد بودند . بطور خلاصه زدیشت پایانه اتوبوسرانی شهرستان طالقان بوده است . مسافران بعد از پیاده شدن از اتوبوس از طریق گاری و چاپار به سایر روستاهای طالقان منتقل می شدند .

آبیزار های روستای زیدشت بعد از بستن سد طالقان به زیر آب رفتند و بطور کامل دامداری و کشاورزی در روستای زیدشت وجود ندارد و دلیل آن نیز بستن سد طالقان می باشد .

مشاهیر روستای زیدشت

از مشاهیر معروف طالقان می توان از استاد بزرگ موسیقی ایران درویش خان نام برد .

 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا