روستای زیدشت

روستای زیدشت

تاریخچه

روستای زیدشت اولین روستای شهرستان طالقان و جزو پر جمعیت ترین مناطق طالقان می باشد. این روستا در بخش میان طالقان قرار دارد. زیدشت منطقه ایست کوهستانی با پستی و بلندی های بسیار زیاد و دره های فراوان به همین خاطر منطقه ای ییلاقی می باشد . اکثر مزارع این روستا در شیب قرار دارد . در گذشته و قبل از احداث سد طالقان زیدشت دارای بهترین ، وسیعترین و مرغوب ترین زمین های طالقان بود. کوه های مرتفع و دامنه های زیبا و سرسبز ویژگیهای طبیعی و خاصی را به این منطقه بخشیده است. در قدیم این روستا زردشت نام داشته است که علت نامگذاری آن وجود زمین های کشاورزی وسیع و حاصلخیز بوده است که نسبت به سایر روستاهای طالقان از زمین های بزرگتری برخوردار بوده است و به عبارت دیگر زیدشت دارای منابع عظیم گنج بوده است و به همین علت زر دشت نامیده شده است

موقعیت جغرافیایی

در فصل بهار زمانی که از سمت جنوب این روستا به سمت شمال روستا و بخش های شمالی طالقان  می رویم تمامی مراتع و طبیعت از چمنزار و گل های زیبا مانند گل های سرخ شقایق، گل های زرد آویشن و سایر گلها با رنگ های سفید و آبی و بنفش پوشیده می شود. در فصل زمستان نیز این محدوده مانند بال فرشتگان سفیدپوش و یکدست شده و زیبایی خاص خود را دارد.

 

موقعیت جغرافیایی

روستای زیدشت واقع در ضلع جنوبی رودخانه شاهرود ، در ابتدای جاده شمال به جنوب طالقان واقع شده است و هر مسافر و گردشگری به طالقان سفر می کند از این روستا عبور خواهد کرد . فاصله ی روستای زیدشت تا مرکز طالقان ( شهرک ) حدود 5 کیلومتر و فاصله آن با ابتدای اتوبان تهران قزوین حدود 33 کیلومتر می باشد .شمال این روستا رودخانه شاهرود ، روستای آردکان ، روستای آرتون ، روستای آرموت می باشند. در جنوب روستای زیدشت گردنه طالقان ، هیوکوه ، تیج کوه ، شلمزار ، آسمان کوه ، سیاه کوه و خورشفند قرار دارند. شرق روستای زیدشت، رودخانه فلک آباد سامان کوه ( سیانسام ) ، روستای فشندک، روستای باریکان، روستای میناوند قرار دارند

غرب زدیشت نیز روستاهای سنگ بن، کلانک و سد طالقان قرار دارند و همچنین روستای کماکان نیز قرار دارد که به دلیل احداث سد تمام روستا زیر آب رفته است و هیچ اثری از این روستا باقی نمانده است .

زیدشت به دروازه ی پر رونق پایین طالقان مشهور بود ، اولین خودرو در سال 1345 وارد زیدشت شد . زیدشت همیشه پذیرای مسافرانی بود که با اتوبوس به طالقان در رفت و آمد بودند . بطور خلاصه زدیشت پایانه اتوبوسرانی شهرستان طالقان بوده است . مسافران بعد از پیاده شدن از اتوبوس از طریق گاری و چاپار به سایر روستاهای طالقان منتقل می شدند .

آبیزار های روستای زیدشت بعد از بستن سد طالقان به زیر آب رفتند و بطور کامل دامداری و کشاورزی در روستای زیدشت وجود ندارد و دلیل آن نیز بستن سد طالقان می باشد .

مشاهیر روستای زیدشت

از مشاهیر معروف طالقان می توان از استاد بزرگ موسیقی ایران درویش خان نام برد .

 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا