روستای سنگبن

روستای سنگبن

موقعیت جغرافیایی

روستای سنگبن واقع در پایین طالقان با طول جغرافیایی 50 درجه و 38 دقیقه، عرض جغرافیایی 36 درجه و 10 دقیقه. ارتفاع 1900 متر در 18 کیلومتری شهرک قرار دارد. علت نامگذاری این روستا به این دلیل است که روستای سنگبن روی سنگ بنا شده است. این روستا همسایه روستای کلانک، نسا سفلی است. محله های سنگبن شامل قلای سر، میان ده، باغانی پشت ده است است

نام‌خانوادگی متداول در این روستا: سیدعلیخانی، سادات، رضایی، بهنام است.

روستای سنگبن

جاذبه گردشگری

در مرکز روستای سنگبن حمام تاریخی وجود داشت که در جهت شمالی_جنوبی احداث شده و ورودی آن رو به سمت غرب می باشد. ورودی حمام با چرخشی به سمت چپ به رختکن منتهی شده و از آنجا رو به سمت شمال وارد گرمخانه میشود. در ضلع شمالی گرمخانه خزینه حمام قرار دارد که در حدود 25 سال قبل آب آن را از طریق لوله به فضای گرمخانه منتقل و از آن استفاده نمودند.

رختکن حمام دارای سه طاق نمای کوچک و حوض در میانه و گرمخانه نیز دارای دو طاق نما می باشد. بنا دارای طاق‌هایی با قوس جناغی بوده و با مصالح سنگ و ملات ساروج احداث شده. در حال حاضر حمام تاریخی این روستا بلااستفاده و متروکه می‌باشد. با توجه به سبک و شیوه احداث بنای تاریخی روستای سنگبن، به نظر می رسد، قدمت آن به اوایل حکومت قاجار منتهی می‌شود.

همچنین این روستا چشم‌انداز زیبایی از سد طالقان دارد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا