روستای سوهان

روستای سوهان

موقعیت جغرافیایی

روستای سوهان در ۴ کیلومتری سد طالقان قرار دارد.
محدوده اراضی روستای سوهان ، با عرض تقریبی حدود ۴ و طول حدود ۱۵ کیلومتر، از سمت غرب با روستای کشرو و روستای کش، از سمت جنوب و جنوب غربی با اراضی روستا های روشنابدر و شهراسر، از سمت جنوب با ساختمان تاج و دریاچه سد طالقان، از سمت جنوب شرقی با اراضی روستای آرموت، از سمت شرق و شمال شرقی با اراضی روستای دنبلید و دامنه های شمالی کوه کله سنگ، و از سمت شمال غربی بعد از منطقه الهو چال، با اراضی روستای آوه الموت، همسایه است.

ریشه کلمه‌ی سوهان

ریشه لغوی کلمه سوهان از «سو»، به معنی نور در زبان فارسی قدیم میباشد. شاهد مثال، مصدر «سوسو زدن»، به معنی کم و زیاد شدن شدت نور، و چون سوهان در ارتفاع بالا واقع شده است، به خصوص در شب، به عنوان محل تجمع نورها و سوسو زدن آن بوده است
لذا با اضافه شدن علامت جمع «ان» فارسی، به صورت «سوان» و اضافه شدن حرف «هاء» جهت سهولت آوائی، به صورت «سوهان» شهرت یافته است. البته می توان گفت که در صورت استفاده از علامت جمع «ها» در زبان فارسی، به صورت «سوها» و جهت سهولت آوائی، با حرف «ن» در آخر آن، به صورت «سوهان» مورد استفاده قرار گرفته است.

روستای سوهان

جمعیت

طبق سرشماری سال ۹۵ جمعیت این روستا ۳۵۵ نفر است.

 

محصولات محلی

درختان مثمر که در باغات مورد استفاده است نیز عبارتند از: گردو (جوز)، سیب (سیف)، زرد آلو (شُلانک)، گوجه سبز(الوک)، آلو ، آلوسیاه، انگور، گلابی، بادام، ذال ذالک (کهری)، گیلاس، سنجد، فندوق و نظایر آنها

جاذبه های گردشگری

روستای سوهان دارای یک چنار کهنسال قدیمی است که در میدان اصلی روستا قرار دارد. همچنین آبشار چره از دیدنی های این روستا است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب میکند. خیلی از اهالی با حفظ بافت قدیمی خانه خود را بازسازی کردند و تلکان از این حرکت زیبا گزارشی تهیه کرده است که پیشنهاد میشود آن را ببینید. زیبایی این خانه ها به نوعی جاذبه گردشگری محسوب میشود.

 
روستای سوهان

موقعیت در نقشه

یک روز در روستای سوهان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا