روستای کرکبود

روستای کرکبود

موقعیت جغرافیایی

روستای کرکبود با طول جغرافیای 50 درجه و 51 دقیقه، عرض جغرافیایی 36 درجه و 13 دقیقه و ارتفاع 2271 متر بالاتر از سطح دریاست و در طالقان بالا قرار دارد محدوده‌ی روستای کرکبود شمال شرقی مرکز طالقان می‌باشد و تا شهرک 12 کیلومتر فاصله دارد.

جهت دسترسی به کرکبود باید به سمت طالقان بالا حرکت کنید. یک جاده ی فرعی وجود دارد که به دره کرکبود و بعد از پشت سر گذاشتن چند روستا به آخرین روستا به نام روستای کرکبود خواهید رسید.

نام‌خانوادگی متداول در این روستا: مصلحی، محمودی، بیگی، مختاری، مسیبی است.

علت نام گذاری روستای کرکبود

یکی از دلایلی که این روستا به نام کرکبود نام گذاری شده است وجود سنگ های کبود و آبی تیره است و جلوه ی بسیار خاص و زیبایی را به منطقه داده است. کبودی صخره ها زمانی بسیار مشهود می شود که پوشش گیاهی خشک شده و بیشتر در فصول پاییز و زمستان قابل مشاهده می‌باشد .

یکی دیگر از دلایلی که به گفته ی برخی از اهالی نقل می شود این است که دو امام زاده به نام های زید و ابراهیم که با هم برادر بوده اند که در این روستا تدفین شده اند دارای دو اسب بوده‌اند و اسب‌ها دارای اسم بوده‌اند. یکی به نام کهر و دیگری به نام کبود و پس از فوت این دو برادر نام این روستا را کهر کبود و سپس کرکبود نهادند. اشیاء یافته شده در برخیس مناطق این روستا پیدا شده است که مربوط به  سده‌ی چهارم می‌باشند و دارای قدمت بالایی است.

روستای کرکبود

جاذبه‌های گردشگری

در این روستا رودهای جاری و آبشار های چشم نواز و چشمه های بسیار زیبایی وجود دارد که آرامش و زیبایی آن را دو چندان خواهد کرد . دو چشمه‌ی معروف این روستا به نام اشکس و جوهر چشمه می‌باشد. یکی دیگر از مکان های گردشگری بازدید از گرمابه کرکبود می باشد که بصورت نیمه تخریب هست. این حمام دارای 4 طاق نما است یک بخش مربوط به ورودی و بخش دیگر مربوط به ورود به گرمخانه می‌باشد. دو طاق نمای دیگر مربوط به محل نشستن افراد می‌باشد.

آبشار کرکبود یا گر : یکی دیگر از مکان های بسیار زیبا و جذاب روستای کرکبود آبشار کرکبود می باشد که نام دیگر آن آبشار گریم باشد . این آبشار در این صخره های سی تا پنجاه متری سرازیر می‌شود. آبشار کرکبود از کوه های شمالی طالقان سرچشمه می گیرد و به سمت رودخانه ی شاهرود سرازیر خواهد شد.

/

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا