روستای کرکبود

روستای کرکبود

موقعیت جغرافیایی

روستای کرکبود با طول جغرافیای 50 درجه و 51 دقیقه، عرض جغرافیایی 36 درجه و 13 دقیقه و ارتفاع 2271 متر بالاتر از سطح دریاست و در طالقان بالا قرار دارد محدوده‌ی روستای کرکبود شمال شرقی مرکز طالقان می‌باشد و تا شهرک 12 کیلومتر فاصله دارد.

جهت دسترسی به کرکبود باید به سمت طالقان بالا حرکت کنید. یک جاده ی فرعی وجود دارد که به دره کرکبود و بعد از پشت سر گذاشتن چند روستا به آخرین روستا به نام روستای کرکبود خواهید رسید.

نام‌خانوادگی متداول در این روستا: مصلحی، محمودی، بیگی، مختاری، مسیبی است.

علت نام گذاری روستای کرکبود

یکی از دلایلی که این روستا به نام کرکبود نام گذاری شده است وجود سنگ های کبود و آبی تیره است و جلوه ی بسیار خاص و زیبایی را به منطقه داده است. کبودی صخره ها زمانی بسیار مشهود می شود که پوشش گیاهی خشک شده و بیشتر در فصول پاییز و زمستان قابل مشاهده می‌باشد .

یکی دیگر از دلایلی که به گفته ی برخی از اهالی نقل می شود این است که دو امام زاده به نام های زید و ابراهیم که با هم برادر بوده اند که در این روستا تدفین شده اند دارای دو اسب بوده‌اند و اسب‌ها دارای اسم بوده‌اند. یکی به نام کهر و دیگری به نام کبود و پس از فوت این دو برادر نام این روستا را کهر کبود و سپس کرکبود نهادند. اشیاء یافته شده در برخیس مناطق این روستا پیدا شده است که مربوط به  سده‌ی چهارم می‌باشند و دارای قدمت بالایی است.

روستای کرکبود

جاذبه‌های گردشگری

در این روستا رودهای جاری و آبشار های چشم نواز و چشمه های بسیار زیبایی وجود دارد که آرامش و زیبایی آن را دو چندان خواهد کرد . دو چشمه‌ی معروف این روستا به نام اشکس و جوهر چشمه می‌باشد. یکی دیگر از مکان های گردشگری بازدید از گرمابه کرکبود می باشد که بصورت نیمه تخریب هست. این حمام دارای 4 طاق نما است یک بخش مربوط به ورودی و بخش دیگر مربوط به ورود به گرمخانه می‌باشد. دو طاق نمای دیگر مربوط به محل نشستن افراد می‌باشد.

آبشار کرکبود یا گر : یکی دیگر از مکان های بسیار زیبا و جذاب روستای کرکبود آبشار کرکبود می باشد که نام دیگر آن آبشار گریم باشد . این آبشار در این صخره های سی تا پنجاه متری سرازیر می‌شود. آبشار کرکبود از کوه های شمالی طالقان سرچشمه می گیرد و به سمت رودخانه ی شاهرود سرازیر خواهد شد.

/

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا