روستای گلیرد

روستای گلیرد

موقعیت جغرافیایی

گِلیَرد یا گیلیرد روستایی در بخش بالا طالقان با طول جغرافیایی 50 درجه و 51 دقیقه، عرض جغرافیایی 36 درجه و 9 دقیقه است و در 14 کیلومتری مرکز طالقان واقع شده است. گیلیرد همسایه روستاهای گوران، وشته و خودکاوند است.

اهمیت این روستا به این خاطر است که این روستا زادگاه آیت الله طالقانی می باشد که در این روستا واقع شده است و خانه پدری ایشان در گلیرد می‌باشد. خانه‌ی آیت الله طالقانی به دوره معاصر بر می گردد که در تاریخ دوازدهم اردیبهشت سال 1377 به شماره ثبت 2009 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

روستای گلیرد

نام‌خانوادگی متداول در این روستا: میرابوالقاسمی، میرسلیمی، علایی، علویی، علاالدینی، مشهدی است.

خانه های روستای گلیرد در شیب ملایمی ساخته شده است که بصورت طبیعی و متراکم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و زیبایی خاصی را ایجاد کرده اند .خانه های یک طبقه ساخته شده بیشتر از لاشه سنگ و گل و چوب و خشت ساخته شده اند و خانه های دیگر و خانه‌های چند طبقه نیز با نوسازی با روش های نوین ساخت و ساز ، احداث شده اند . معابر روستای گلیرد بصورت کوچه باغی می‌باشد و دلیلش هم باغ های وسیع و وجود درختان بسیار زیاد ومتراکم در این روستا می باشند که زیبایی روستا را دو چندان کرده‌اند .

شغل اصلی مردم روستای گلیرد کشاورزی و دامداری است. در روستای گلیرد محصولاتی مانند گردو، گیلاس، آلبالو بیشترین برداشت را دارد. در این روستا انواع لبنیات نیز تولید می‌شود.

روستای گلیرد

جاذبه‌های گردشگری

مهمترین مکان های دیدنی شهرستان طالقان و روستای گلیرد منزل قدیمی آیت الله طالقانی می باشد که جزو قدیمی ترین بناهای این روستا می باشد . این بنا در دوره ی قاجار ساخته شده است و به همین علت جزو آثار ملی با شماره ی ثبت 2009 می باشد . خانه ی آیت الله طالقانی در تاریخ 12 اردیبهشت سال 77 شمسی به ثبت رسیده است. این بنا در مرکز روستا قرار گرفته است و برخی از لوازم آیت الله طالقانی نیز در این خانه برای بازدید عموم مردم قرار داده شده است. اطلاعات بیشتر از این خانه را در اینجا بخوانید

حمام قدیمی روستای گلیرد یکی دیگر از جاذبه های روستا است که متاسفانه درحال تخریب و نیامند توجه جدی مسئولین است این حمام توسط آیت الله طالقانی ساخته شده است ولی متاسفانه الان چیزی زیادی از آن باقی نمانده است.

روستای گلیرد

http://

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا