زندگینامه آیت الله طالقانی

آیت الله طالقانی

زندگینامه آیت الله طالقانی:

سید محمود علایی طالقانی ۱۳ اسفند ۱۲۸۹ در روستای گلیرد، از شهرستان طالقان، استان البرز به دنیا آمد و در ۱۹ شهریور ۱۳۵۸ خورشیدی در تهران درگذشت.  تحصیلات ابتدایی را نزد درمدرسه ملارضا در میدان امین السلطان آغاز کرد و مبانی صرف و نحو و علوم دینی را نزد پدرش سید ابوالحسن طالقانی آموخت . او در سن ده سالگی به فیضیه قم و پس از آن در مدارس رضویه و تا سال ۱۳۱۷ تحصیل را تا درجه اجتهاد ادامه داد.

در مدرسه فیضیه و رضویه قم نزد مدرسین حوزه علميه قم مانند مرعشی نجفی، محمد تقی اشراقی میرزا خلیل کمرهای تعلیم یافت. سپس در سال ۱۳۱۰ مخفیانه به نجف رفت و در درس سید ابوالحسن اصفهانی و محمدحسین غروی اصفهانی (کمپانی) شرکت و از آیت الله اصفهانی موفق به اجازه نامه اجتهاد شد. او سپس به تهران برگشت و دروس خود را در مدرسه فیضیه ادامه داده و در سال ۱۳۱۷ از عبدالکریم حائری یزدی اجازه نامه اجتهاد و از سید شمس الدين محمود مرعشی و سید حسین طباطبایی قمی اجازه نقل حدیث دریافت کرد و در سال ۱۳۱۸ برای تدریس در مدرسه سپهسالار راهی تهران شد.
او دارای ۴ فرزند دختر به نام های وحیده، بدری، اعظم، طاهره و ۳ فرزند پسر به نام های حسین، مجتبی و مهدی بود.

آیت الله طالقانی

آیت الله طالقانی و نهضت ملی شدن نفت:

محمود طالقانی در دوران نهضت ملی شدن نفت به همراه سید رضا زنجانی به حمایت از محمد مصدق برخاست و پس از کودتای ۲۸ مرداد (سقوط دولت مصدق) به همراه جمع کثیری از طرفداران مصدق به نهضت مقاومت ملی پیوست. پس از توقف فعالیت های نهضت مقاومت ملی، طالقانی در شروع مجدد فعالیت های جبهه ملی ایران به رهبری اللهیار صالح فعالیت کرد و به شورای مرکزی جبهه ملی ایران راه یافت. طالقانی در کنگره جبهه ملی در سال ۱۳۴۰ به عنوان هیئت مؤسس شرکت کرده و از سوی شرکت کنندگان در کنگره به عضویت شورای مرکزی انتخاب شد. محمود طالقانی، مهدی بازرگان و يدالله سحابی در سال ۱۳۴۰، حزب نهضت آزادی ایران را براساس عقاید ملی مذهبی تشکیل دادند.

آیت الله طالقانی

 

آیت الله طالقانی و انجمن کانون اسلام

سید ابوالحسن طالقانی (پدر سید محمود) و عباسقلی بازرگان (پدر مهدی بازرگان) از سال ۱۳۵۳ به منظور ایجاد پایگاهی برای تبلیغ اسلام اقدام به تشکیل مجالسی منظم به منظور دعوت و به اسلام و پاسخگویی به شبهات کرده بودند و ارگانی به نام البلاغ را اداره می کردند. مهدی بازرگان و سید محمود طالقانی در این دوران با یکدیگر آشنایی پیدا کردند که تا پایان دوره حیات طالقانی این دوستی باقی ماند. بعد از شهریور ۱۳۲۰ و پایان دیکتاتوری رضا شاه طالقانی در فعالیت های خود را در انجمنی بنام کانون اسلام با سرپرستی خود و با کمک مالی محمدعلی مهیاری ادامه داد در این انجمن افرادی فرهنگی و دانشگاهی مانند مهدی بازرگان یدالله سحابی محمد على بامداد فعالیت می کردند.

هدف اصلی این انجمن ارائه اسلام به مثابه دینی سازگار بانوگرایی و علم و زدودن خرافات رایج از چهره مذهب بود. او همچنین با انجمن تبلیغات اسلامی و اتحادیه مسلمین نیز برای پیشرفت تعالیم و اصول اسلامی همکاری می کرد و در این انجمن هابه تفسیر قرآن و نهج البلاغه مشغول بود. او همچنین اداره نشریه دانش آموز ارگان کانون اسلام را برعهده داشت و نخستین مقاله اش نیز در همین مجله با عنوان «خطابه رسول خدا، آینده اسلام و وظیفه مسلمانان» در آبان ۱۳۲۰ نشر یافت.

طالقانی

آیت الله طالقانی اولین امام جمعه تهران

طالقانی از رهبران انقلاب ۱۳۵۷ ایران بود و پس از ترور مرتضی مطهری، ریاست شورای انقلاب را برعهده گرفت. طالقانی در اواخر عمرش از طرف روح الله خمینی به عنوان امام جمعه تهران معرفی شد. پس از آن نیز وارد مجلس خبرگان قانون اساسی شد و یک ماه بعد در گذشت.وی در اوایل انقلاب، از معدود روحانیونی بود که از محمد مصدق و علی شریعتی دفاع کرد.  پس از درگذشت وی، امام خمینی از او با نام ابوذر زمان یاد کرد.

طالقانی

آثار مکتوب آیت الله طالقانی

  • پرتوی از قرآن (۶ جلد تفسیر قرآن. مرگ طالقانی مانع از تکمیل کتاب شد)
  • حاشیه بر تنبيه الامه و تنزيه المله (مقدمه و توضیحات و ترجمه کتاب تنبيه الامه و تنزيه المله)
  • اسلام و مالکیت ( درباره ی مسائل اقتصادی) به سوی خدا می رویم ( درباره ی سفر حج) ترجمه و توضیح بخشی از نهج البلاغه
  • روزها و خطبه ها (متن سخنرانی ها و خطبه های نماز و مصاحبه)
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا