سوغاتی طالقان

سوغات طالقان

طالقان باوجود آب‌وهوای خاصی که دارد و میان رشته های کوه های البرز محصور شده در هر فصلی از سال سوغات ویژه‌ی خود را دارد که میتوانید با حضور در طالقان به آن دست بیابید.

سوغات طالقان در فصل بهار

در فصل بهار کوه های طالقان پر از گیاهان کوهی میشود که خیلی از آن ها خاصیت دارویی و درمانی نیز دارند ازجمله میتوان به ریواس، قارچ کوهی، والک، گلپر، نسترن، آویشن، اسفند، شنگه اشاره کرد. همچنین که فصل رو به گرمی میرود آلو و آلوچه های طالقان میرسند که از آن‌ها لواشک‌های ترش و خوشمزه ای تولید میکنند.

 

زالزالک طالقان

سوغات طالقان در فصل تابستان

طالقان باغ‌های میوه‌ی فراوانی دارد که اکثراً میوه‌ها تابستانی هستند، مثل: گیلاس، آلبالو همچنین در آخر فصل تابستان برداشت گردو یا به قول محلی ها جوز از محصولات مهم طالقان است که برای مردم بسیار مهم است.

یکی از معروف ترین سوغاتی های طالقان عسل طالقان می باشد. انواع عسل های طالقان: عسل آویشن، عسل چهار گیاه، عسل گون، می باشد که هر کدام از این عسل ها مربوط به فصل خاصی از سال می باشد. یکی از عسل های طالقان که به بهترین نوع عسل این منطقه معروف است عسل رس بسته می باشد.

گردو طالقان

سوغات طالقان در فصل پاییز

سیب طالقان معروف است. سیب‌هایی که اهالی در باغ‌های خود پرورش داده اند. همچنین پرفسور فلاحی استاد برجسته ی کشاورزی در طالقان مزرعه پرورش سیب دارد که محصولات خود را به خارج از کشور صادر میکند و در این کلیپ روش پرورش سیب های خود را آموزش داده است. سیب های وحشی مثل زالزاک بصورت خودرو در می‌روید. زرشک وحشی در پاییز یافت می‌شود.

همچنین از لبنیات این منطقه میتوان به عنوان سوغاتی یاد کرد: پنیر طالقان، ماست گوسفندی، ماست چکیده، موسیر دار، ماست گاوی، دوغ محلی طالقان همه بسیار خوشمزه و ارگانیک هستند.

شما چه سوغاتی را به گردشگران پیشنهاد می‌کنید؟ برای ما در قسمت نظرات بنویسید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

1 thought on “سوغاتی طالقان”

  1. احمد مهرانفر زیدشتی کلاته

    گردوی منطقه خیلی عالیه ولی چیزی که واقعا باید بهش پرداخت و میتونه به عنوان محصول اصلی منطقه روش کار بشه سماق هستش که در دنیا نمونه نداره

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا