معرفی جاذبه‌های گردشگری پائین طالقان

دیدنی‌های طالقان

مقدمه

ایام عید فرصت مناسبی برای گشت و گذار است اگر میخواهید در اطراف تهران نقاط دیدنی را کشف کنید، پیشنهاد ما به شما طالقان است با مناطقی بکر و دیدنی فرصت سفرهای یک الی دو روزه را به ما می دهد. طالقان جاذبه‌ دیدنی فراوانی دارد و به سه بخش تقسیم شده‌است. در مقاله‌ی پیشین به معرفی جاذبه‌های گردشگری در بالا طالقان پرداختیم اما اگر بخواهیم سفر به طالقان را به سمت پایین طالقان و قزوین به پیش ببریم از کدام جاذبه‌ها دیدن کنیم؟جاذبه‌های گردشگری طالقان

سد طالقان

اولین زیبایی که وارد طالقان می‌شوید چشم‌ها را می‌رباید دیدن سد طالقان است. سدی به رنگ آبی که انعکاس کوه‌ها در آن جلوه‌ی خاصی به طبیعت داده‌است. خیلی از گردشگران به قصد گردش در اطراف سد به طالقان می‌آیند اما باید به این نکته توجه داشت دور سد فنس کشی شده است و ورود به این فنس‌ها مجاز نیست. چه خوب است که اگر می‌خواهیم از دیدن این منظره زیبا لذت ببریم در مناطقی کمپ کنیم که از فنس‌کشی‌ها فاصله داشته باشد کمااینکه در مسیر طالقان بسیاری از این مناطق وجود دارد و از روستاهایی مثل سنگبن و کلانک چشم‌انداز‌های زیبایی را هم دارد.

سد طالقان
یادبود عزیز و نگار

تراکم روستا در مناطق پایین طالقان بیشتر است اما اکثر این روستاها در زمستان خالی از سکنه است و بهار و تابستان شلوغ است. در ایام عید هم خیلی از اهالی طالقان به روستاها برمی‌گردند. عزیز و نگار دو دلداده طالقانی که داستان عاشقی آن‌ها بر سرزبان‌ها است و لالایی شب‌های کودکان طالقانی بوده، اصالتاً اهل روستای آردکان طالقان بودند. محل دفن این عاشق و معشوق هیچ وقت مشخص نشد ولی اهالی روستا بیادشان یادبودی را در آرامستان این روستا درست کردند که میعادگاه عاشقان است. تمام کوچه‌های روستای آردکان به نام عزیز و نگار منقش شده است و چشمه ای به همین نام در انتهای روستا قرار دارد. اگر به اهالی این روستا رسیدید حتما داستان عاشقی عزیز و نگار را بپرسید کمتر طالقانی است که این داستان را نداند.

عزیز و نگار

آبشار

در مسیر پایین طالقان، آبشارهای زیادی وجود دارد که مناسب کمپ کردن و استراحت است. مثل آبشار چره در روستای سوهان که البته این آبشار پیمایش دارد و مناسب برنامه‌ی یک روزه است اما آبشار دیگری که مسیر طولانی تری دارد اما با ماشین تا کنار آبشار امکان رفتن، میسر میشود آبشار میر است. این آبشار چون مسیر دسترسی آسان‌تری دارد همیشه پر از گردشگر خصوصاً از شهر قزوین است زیرا به آنجا نزدیکتر است.

آبشار میر

اگر علاقه به زیارت از اماکن مذهبی هستید پیشنهاد ما به شما رفتن به امامزاده ذکریا در روستای میراش، امامزاده یوسف در روستای تکیه ناوه، امامزاده موسی در روستای آسفاران که آخرین روستای طالقان و بعد از آن به الموت می‌رسد. تجربه ی حال معنوی در این اماکن مذهبی خالی از لطف نیست.

از دیگر جاذبه‌های دیدنی طالقان در مسیر پایین به سمت قزوین حمام تاریخی روستای میر است که متاسفانه به دلیل عدم توجه مسئولین رو به تخریب است. دریاچه ی آرتون که بین روستای آرتون و میراش قرار دارد جزو مکان های دیدنی طالقان محسوب میشود که این روزها تبدیل به استخر ماهی شده و میتوانید ماهی های ارگانیک از آنجا تهیه کنید.

اگر به این مطلب علاقه داشتید پیشنهاد مقاله‌ی جاذبه‌های دیدنی بالا طالقان را هم ببینید

دریاچه آرتون

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا