علت مهاجرت در طالقان

علت مهاجرت در طالقان

علت مهاجرت در طالقان چه بود؟

طالقان به علت برودت هوای کوهستانی دارای فصل زراعی کوتاه می باشد. چون کار عمده اين محيط، کشاورزی و تا حد قابل توجهی دامداری بود، پس از برداشت محصول و فعالیت فصلی کار زراعی، تعدادی به طور تمام وقت مشغول محافظت و نگهداری دام‌های خود می‌گشتند؛ برای بقیه افراد که دارای دام زیادی نبوده، یا حرفه مخصوصی نداشتند، دوره بیکاری شروع می‌گردید و شاید علت مهاجرت در طالقان همین باشد.

بیکاری در ماه‌های سرد سال عمده‌ترین گرفتاری مردم محسوب می‌شد. از طرف دیگر محدودیت سطح زمین های کشاورزی و گاه نیز حاصلخيز نبودن زمین موجب آن بود که مردم به حد کافی درآمدی از کشاورزی نداشته، اجبارا عازم نقاط دیگر شوند تا از طریق کار در امور مختلف درآمدی برای تامین زندگی خانواده خود داشته باشند.

مهاجرت فصلی به طالقان

مهاجرت از طالقان به مناطق دیگر

قسمت اعظم این افراد – آماری در این مورد وجود ندارد که بتوان تعداد و یا در صد آن ها را نسبت به جمعیت نام برد – برای مهاجرت فصلی، به نقاط مختلف کرانه دریای خزر می رفتند و آن نیز به دو علت:

یکی آن که در همسایگی منطقه طالقان قرار دارد و دیگر آن که کار کشاورزی در آن منطقه زیاد وجود داشت، یعنی طالقانی‌های مهاجر در آن‌جا به همان کار می‌پرداختند که خود آشنایی به آن داشتند. مضافاً بر این که مهاجرين فصلی طالقانی مجبور بودند اقدام به کاری نمایند که احتیاج به سرمایه‌گذاری نداشته و فقط نیروی انسانی خود را به کار برند.

چیدن مرکبات و آماده نمودن زمین زراعی برای سال بعد از کارهایی بود که طالقانی‌ها به آن می‌پرداختند؛ پس از آن نشاء برنج شلتوک کاری بود. عده معدود دیگری که دارای خط و سواد لازم بودند به کار ملایی می پرداختند و در خانواده های متمول مازندران و گیلان به عنوان معلم سرخانه: معلم خصوصی کار می کردند و خیلی مورد حترام اهالی آن سرزمین نیز قرار داشتند؛ حتی تا امروز طالقانی ها در آنجا به عنوان استاد خط و خواندن قرآن، دارای شهرت خاصی هستند.

تعدادی نیز آخوند و به کار روضه خوانی و دروس تعلیمات دینی مشغول می شدند. گروهی تعزیه‌خوان بودند و چندی به خطاطی می‌پرداختند. تعداد کمی نیز به قزوین و ساوجبلاغ رفته، هفته‌های اواخر پاییز تا عید را در آن جا به کارهای مختلف می‌پرداختند تا درآمدی برای کمک خرج خانواده خود داشته باشند. مهاجرين فصلی این مدت ذکر شده را به هر نحو که امکان داشت – حتی اگر احيانا كاری پیدا نکرده و گذراندن زندگی روزمره آنان را وادار می کرد که چشم انتظار به دست بخشنده دیگران داشته باشند. دور از طالقان و خانواده خود زندگی می کردند و زودتر از عید یا اوایل بهار مراجعت نمی‌نمودند.

مهاجرت در طالقان

مهاجرت از مناطق دیگر به طالقان

در مقابل مهاجرين طالقانی، گروهی دیگردر ماههایی که عبور و مرور ساده تر بود از نقاط مختلف دیگر به طالقان می آمدند؛ تا اجناس، لوازم زندگی و مواد خوراکی را که در طالقان زیاد وجود – نداشت و با آن که به عمل نمی آمد، در این جا به فروش برسانند، یا این که احيانا کارهایی را انجام دهند که احتیاج به تجربه خاصی باشد و در طالقان برای آن کارها استاد به اندازه کافی وجود نداشت. مهاجرين و تجاری که فصلی به طالقان می آمدند عبارت بودند :

  1.  زنجانی‌ها که ظروف مسی می‌فروختند و به کار رویگری می‌پرداختند.
  2.   اشتهاردی‌ها به عنوان الوگر یا کوزه فروش و همچنین واردکننده پیاز
  3.   شمالی‌ها برنج می فروختند.
  4.   ساوجبلاغی‌ها انگور و کشمش عرضه می‌کردند.
  5.   زیارانی‌ها توت خشک می فروختند و میوه جات خشک دیگر وارد می‌کردند.
  6.   دیلمانیان گاو نر : ورزو اخته می‌کردند.
  7. قزوینی ها مارگیر بودند و نمایشگر و معرکه گیر.

اگر به چند رقم اجناسی که در بالا نام برده توجه نماییم، خواهیم دید که آن‌ها اغلب اجناسی بودند که در طالقان كمیاب بود – مواد خوراکی مانند برنج که اصلا در طالقان وجود نداشت، میوه‌هایی که به حد کافی بیش از ترخور: بدون انبار کردن به مصرف خوراک رساندن، در طالقان نبود تا آن راخشک و در عرض سال از آن استفاده نمایند.

نتیجه‌گیری

در طالقان به علت برودت هوای کوهستانی دارای فصل زراعی کوتاه می باشد. پس از برداشت محصول و برای بقیه افراد که حرفه مخصوصی نداشتند، دوره بیکاری شروع می‌گردید و شاید علت مهاجرت در طالقان همین باشد. مهاجرت دو نوع بوده است گروه اول از خود مردم طالقان بودند که در فصول سرد به مناطقی گرم‌تر برای کار میرفتند و شغل‌هایی که داشتند شامل معلمی، میوه‌چینی، روضه‌خوانی بوده‌است. گروهی دوم که به طالقان مهاجرت می کردند بیشتر محصولی را به مردم عرضه می‌کردند.

منبع: درآمدی بر گویش و فرهنگ طالقان

اگر به این مطلب علاقه داشتید پیشنهاد میشود مقالات دیگر ما را هم بخوانید:

معماری در طالقان

بازی‌های بومی طالقان

 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

3 thoughts on “علت مهاجرت در طالقان”

  1. از اونجایی که رزاقی ها از طرف مادر با مافامیل هستند و بنده کمی تحقیق در خصوص مسائل تاریخی انجام میدم، به موردی برخورد کردم که رزاقی های ناریان اصالتا کورد هستند که در سالیان گذشته به ناریان مهاجرت داده شدند،

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا