علت نامگذاری طالقان چیست؟

علت نامگذاری طالقان

علت نام گذاری طالقان به طور روشن و قطعی معلوم نیست و دلایل مختلفی برای این اسم اشاره شده که در این مقاله تلاش میکنیم به تک‌تک آن ها بپردازیم و صحت و سقم آن را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

طالقان به معنی طلاق داده از دنیا

محمدحسن خان صنیع الدوله در کتاب جغرافیای طالقان خود می نویسد: در وجه تسمیه طالقان به این اسم در کتب و اوراق مصنفین چیزی مذکور و ملحوظ نشده اما خود اهالی گویند در مقدمه کربلا، یزید و ابن زیاد لعنه الله عليهم قصد آن شفاعت کردند. از همه ولایت لشکر طلبیدند، از جمله از قزوین جمعیتی خواستند. بعضی از اهالی قزوین برای آن که تمکین این شفاعت ننمایند از وطن خود فرار کرده به کوهستان ناحیه آمدند و گویا خود را طلاق داده رها نمودند. لهذا آنها را طلقون گفتند و علت نامگذاری این محل طالقان شد.
این عقیده نخستین بار در سال ۱۳۰۱ ه.ق توسط اعتمادالسلطنه ابراز گردید و مورد استناد اکثر محققان بعد از وی قرار گرفت اما این عقیده به دلایلی درست و دقیق به نظر نمی رسد قبل از سال ۶۱ هجری قمری، (یعنی واقعه کربلا) این منطقه طالقان نامیده شده و معروف بوده است.

طالقان به چه معناست

طالقان لقب امراء

گروهی علت نامگذاری طالقان را لقب امرای آن زمان می‌دانند. آرتو کریستین سن در کتاب «ایران در زمان ساسانیان» می نویسد: «مقارن حمله عرب، ولايات ساحلی بحر خزر در تصرف یکی از سرداران دیلمی بود که او را «موتا» یامورتا می‌خوانند. سلاطین ممالکی که مجاور سرحدات شرقی و شمالی ایران بودند. اغلب به القاب مخصوصه معروفند. نام چند ولایت را با لقب امراء آن ذکر می شود.
نسا (وزرا)، ابیورد (وهمنه)، وردانه (وردانشاه)، سمرقند (طرخان)، ترمذ ( ترمذ شاه )، روب (روب خان) طالقان ( شهرگ) شهر .

معنی طالقان

طالقان از نظر لغت شناسی

طالقان از دیدگاه لغت شناسی متشکل از یک اسم یعنی «تل و یا تله » به معنی پرتگاه، بلندی و محل گرفتار شدن، به اضافه پسوند(قان) یا کان است. پس چنین می توان گفت که طالقان به معنای مکان بلند، سرزمین بلندی ها یا به عبارت بهتر کوهستان یا محل گرفتار شدن می باشد

منبع : کتاب جغرافیای شهرستان طالقان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

1 thought on “علت نامگذاری طالقان چیست؟”

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا