یعقوب انوش

یعقوب انوش استاد خوشنویسی و از شاگردان غلامحسین امیرخانی هستند و همچنین نوازنده ویلن و موسیقیدانی نمونه و از دوستان گرمابه و گلستان استاد محمدرضا شجریان بوده اند.

مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ (۱۲ مه ۱۹۷۷) در تهران به دنیا آمد. پدرش احمد میرزاخانی مهندس برق و رئیس هیئت مدیره مجتمع آموزشی نیکوکاری «رعد» بود. پدر مریم میرزاخانی اهل روستای فشندک طالقان می‌باشد.
ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد بود. میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برندهٔ مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است. وی تنها زن و اولین ایرانی برندهٔ مدال فیلدز است. رفتن زودهنگام او همگان را در بهت و حیرت فرو برد.

بهیار ذوقی

دکتر بهیار ذوقی پس از دریافت مدرک کارشناسی اپتومتری از دانشگاه شهید بهشتی در سال ۱۳۶۶برای ادامه تحصیلات به آمریکا و دانشگاه هوستون تگزاس عزیمت نمود. وی دکتری پزشکی  را در آمریکا دریافت کرد.

درویش عبدالمجید طالقانی

درویش عبدالمجید طالقانی
فرزند عبدالله، خوشنویس، هنرمند، کاتب، عارف و شاعر ایرانى در حدود سال 1150ق در روستاى مهران از توابع طالقان زاده شد.
مردم مهران این شعر را سینه به سینه نقل مىکنند که روى یک مجرى قدیمى حکاکى شده بود:
بنوشته خط به زرورق آسمان نظر درویش طالقانى مهرانى المقر
دو خانه منسوب به درویش نیز در مهران بوده که اکنون بر جاى نیست.

عنایت بخشی

استاد عنایت بخشی متولد ۷ فروردین ۱۳۲۴ در حسنجون طالقان است.

این بازیگر فعالیت حرفه ای خود را از سال38 و در تئاتر آقای هالو به کارگردانی داریوش مهرجویی آغاز کرد و در ادامه بازیگری با کارگردان های مطرحی از جمله ابراهیم گلستان، بهرام بیضایی همکاری کرد. کارنامه کاری بخشی پر از اثرهای فاخر نمایشی است که در اکثر نقش ها، نقش ضدقهرمان را دارد. بخشی جزو پیشکسوتان عرصه بازیگری است.

 

برادران امیدوار

دو برادر به نام عیسی و عبدالله اهل روستای فشندک طالقان؛ که سفر و ماجراجویی در رگ و ریشه‌ی آن‌ها بود عزم سفر می‌کنند و علاقه‌ی این دو برادر به سفر با آشنایی یک گروه کوه نوردی و گشت و گذار در ایران آغاز می‌شود.
دو برادر (عیسی و عبدالله) که با دوچرخه ایرانگردی می‌کردند حالا پس‌انداز خود را برای خرید ماشین و یک موتور سیکلت خرج می‌کنند…
موضوع قابل توجه درآمد این دو برادر است که با فروش عکس‌ها، مقاله‌ها، گذارش‌ها به سفر خود ادامه می‌دادند و هیچ حمایتی از دولت آن دوران نداشتند.

تیمسار فلاحی

ولی‌الله فلاحی (۱۳۱۰ در شهرستان طالقان ۷ مهر ۱۳۶۰)، پس از پیروزی انقلاب ایران (۱۳۵۷) به سمت فرماندهی نیروی زمینی ارتش منصوب شد و از آغاز جنگ ایران و عراق در جبهه‌ها حضور دائم داشت. تیمسار فلاحی در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۵۸ به سمت ریاست ستاد مشترک ارتش برگزیده شد. فلاحی در سانحهٔ سقوط هواپیمای سی-۱۳۰ در ۷ مهر ۱۳۶۰ جان باخت.

اسماعیل فلاحی

اسماعیل فلاحی استاد برجسته ایرانی دانشگاه آیداهو آمریکا و رئیس انجمن علوم باغبانی آمریکا می‌باشد. او تحصیلات خود را در رشته مهندسی علوم باغبانی از دانشگاه جندی شاپور اهواز به پایان رساند و بعد از آن راهی آمریکا شد و بعد از طی کردن کارشناسی ارشد و دکترا به عنوان استاد دانشگاه آیداهو انتخاب شد. تخصص او پرورش درختان میوه می‌باشد. به دلیل خدمات او به ایالت ایداهو روز تولد او به نام روز پروفسور فلاحی نامگذاری شده‌است. از جمله خدمات او به ایران مشاوره پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشد.

غلامحسین امیرخانی

استاد غلامحسین امیرخانی در بهمن ماه سال۱۳۱۸ در طالقان به دنیا آمد. زمانی که وی پنج ساله بود، به همراه خانواده به تهران آمدند و پس از اقامت یک ساله در تهران، به یکی از روستاهای اطراف قزوین و سپس طالقان عزیمت کردند. غلامحسین، کلاس اول دبستان را در زادگاهش گذراند. درسال۱۳۳۸ و از سن بیست سالگی، با استاد سیدحسین میرخانی آشنا شد و با تأثیر از استادش به صورت حرفه‌ای به سمت خوشنویسی گرایش پیدا کرد و به آموختن این هنر پرداخت. سپس با ممارست فراوان توانست در این هنر، سرآمد شود.او را یکی از برترین نستعلیق نویسان ایران می‌دانند.

اسکرول به بالا