قطع درختان در طالقان

قطع درختان در طالقان

طی گزارش‌هایی که از اهالی طالقان به دست رسانه تلکان رسیده‌است چند وقتی است سودجویان به دنبال قطع درختان در طالقان‌ اند و درحال قلع‌وقمع آن در این دیار سبز هستند. در این مقاله به چرایی این مسئله و  راه های جلوگیری از آن می‌پردازیم.

ماجرا قطع درختان طالقان از کجا آغاز شد؟

بعد از ممنوعیت قطع درختان در شمال کشور سودجویان به اطراف شمال روی آوردند و چه جایی بهتر از طالقان با محیط کوهستانی و منحصربه‌فرد. همانطور که برهمگان واضح است قطع درختان تبریزی درهمه جا مرسوم است اما اتفاقی که در طالقان درحال وقوع است به اسم درخت‌های غیرمثمر درحال تیشه به ریشه زدن همه نوع درخت هستند و این کار را قانونی و با مجوز انجام میدهند. چگونه؟ به آن خواهیم پرداخت.

قطع درخت

چه کسی پاسخگوی خالی شدن طالقان از درخت است؟

در فرایند قطع درخت سودجویانی که معمولاً از خارج طالقان به این مکان آمده‌اند با کسب مجوز از جهاد کشاورزی و شورای روستا اقدام به قطع درخت می‌کنند. این درحالیست که هنگام قطع درخت هیچ گونه نظارتی بر اجرای آن انجام نمیشود و همین باعث قطع درخت های صدساله در برخی مناطق شده و اعتراض اهالی را نیز برانگیخته است. رسانه ی تلکان گزارش محلی از این موضوع تهیه کرده که از زبان اهالی ماجرای قطع درختان را به خوبی بیان میکند. پیشنهاد میشود این گزارش را با دقت ببینید.

راهکار چیست؟

همانطور که در ویدیوی بالا اشاره شد در این فرایند نبود یک ارگان نظارتی احساس میشود و این بیشتر از همه نیازمند یک جلسه ی درونی میان شورای روستا با جهاد کشاورزی و منابع طبیعی است که برای اجرای این نیروی نظارتی تصمیم گیری شود. این ماجرا تا وقتی که نیروی نظارتی بر وظایف خود عمل نکند پابرجاست.

هدف از این نظارت جلوگیری از قطع همه‌ی درختان نیست، بلکه هدف برداشت به اندازه ظرفیت منطقه و جلوگیری از قطع درختان مثمر است. فرهنگسازی در این موضوع از رسالت های رسانه تلکان است که بتوان قطع درخت با سرعت کمتر و کاشت درخت با سرعت بالاتر انجام گیرد.

امروز 11 دی ماه گزارشی گرفته شد توسط مخاطب رسانه‌ی تلکان که در اینجا قابل مشاهده است. در این گزارش ماشین حامل چوب توسط نیروی منابع طبیعی آبیک متوقف شده است. امید است که این رویکرد در تمامی مناطق و مسئولین سرلوحه قرار گیرد.

اگر به این مطالب علاقه داشتید پیشنهاد میشود مطلب زیر را هم بخوانید:

مراتع در طالقان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا