لواسانیزه کردن طالقان به چه معناست؟

لواسانیزه کردن طالقان یعنی چه؟

آیا تحلیل برخی صاحبنظران درتبیین ماهیت اتفاقی که درطالقان درحال اجراست ، یعنی تکرار آنچه درلواسان دیدیم، منطبق بر واقعیت است؟
اجمالاً باید گفت :
اگر از نزدیک به مناطق لواسان رفته باشید، لواسان بزرگ (لواسان قدیم ) الان لواسان کوچک شده است؛ به وضوح از هر جهت بی‌رونق، تقریباً متروکه و عقب‌مانده‌تر از جایی که قبلاً ” لواسان کوچک ” می‌گفتند و الان در واقع لواسان بزرگ است که با هجوم سرمایه های یک طبقه ممتاز به مظهر یک سبک زندگی تماما لاکچری واشرافی درایران تبدیل شده، با نماد منطقه “باستی هیلز” که اشاره دارد به “بورلی هیلز ” امریکا که محل زندگی بزرگ ترین میلیاردرهای امریکاست.
طالقان بمراتب وسیع تر، ظرفیت این موضوع را دارد.

سیاست های لواسانیزه شدن

این سیاست‌هایی که در طالقان درحال تحمیل و عملیاتی شدن است (اعمال می شود ولی اعلام نمیشود)، عملا زمینه ساز تحقق همین  پدیده و مسئله در طالقان است.
این راهبرد دو هدف  اصلی و اساسی دارد:
1)مالکیت زدایی
2)شهروندزدایی
روش اجرای این دو هدف اصلی چیست؟
تمسک و توسل به جعل دستورالعمل هایی به ظاهر کارشناسی در پوشش ظاهری ضوابط شبه قانونی و نه قانونی

شهروند زدایی به این معنا که با چنین روندی بتدریج صاحبان نفوذ و سرمایه به لحاظ بافت و ترکیب جمعیتی نیز بر شهروندان طالقانی  غلبه خواهند یافت؛ چه از جهت تعداد و کمیت و چه از جهت قدرت و نفوذ. بویژه نسل جوان و اینده شهروندان طالقان  امکان اشتغال و معیشت و زندگی در طالقان را ازدست می دهند و مجبور به مهاجرت و حاشیه نشینی شهرهای اطراف می‌گردند.
(پیامدهای تحمیل انواع تعارضات فرهنگی و هویتی این سیاست خود ماجرا و مسئله‌ای اساسیست که بحث مستقلی را می طلبد)

درحال حاضر فاز خصولتی پروژه دردستور کار است در قالب مجوزهایی که به تعاونی‌ها و شهرک‌سازی‌ها  به وابستگان ذی‌نفوذ می‌دهند و در فاز اصلی، طالقان به جولانگاه صاحبان سرمایه های کلان خصوصی و البته برخوردار از رانت رابطه و نفوذ در ساختار قدرت واگذار می شود.
درحالیکه طالقانی‌ها با تمسک به ظاهری دروغین از ضابطه و شبه قانون حتی مجاز به کشیدن یک دیوار و حصار در قطعه زمین آبا اجدادی خود هم نیستند و در محاصره یک دیوانسالاری بسته، صرفاً گوش به فرمان، غیر پاسخگو و به ظاهر المعمور معذور، در وضعیت مصیبت باری گرفتارند.

لواسانیزه شدن طالقان

هدف اصلی لواسانیزه شدن چیست؟

محمل و مستمسک ظاهری اجرای این سیاست در طالقان چیست ؟ “آب ”
ولی هدف اعلام نشده چیست؟ “خاک “…
اگر حفاظت از آب هدف واقعی بود پروژه های مکمل اعلام شده ولی اگاهانه اجرانشده مثل احداث شبکه جمع اوری فاضلاب ،مدیریت پسماند، ساماندهی ساحل رودخانه ها و نظایر اینها که وظیفه قطعی دولت است را پانزده سال پس از احداث سد شروع می کردند.
چرا عمل نمی کنند؟
خیلی روشن است : در این صورت به چه بهانه ای سلب مالکیت و نقض همه جانبه ی حقوق اساسی شهروندان و بومیان شهرستان طالقان را اعمال کنندو به راحتی لواسانیزه شدن طالقان به وقوع می‌پیوندد.

به قلم دکتر نادرصادقیان

اگر تمایل به خواندن مقاله ای دیگر از جناب دکتر صادقیان را دارید پیشنهاد میشود جمعیت طالقان را مطالعه کنید.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا