مراتع در طالقان

پوشش گیاهی طالقان

مراتع طالقان چگونه است؟

طالقان باوجود کوهستانی بودن و اختلاف ارتفاع زیاد گونه های متنوع گیاهی را در مراتع خود جای داده است. گیاهان خودرو که بیشتر در فصل بهار می رویند. اغلب این گیاهان فصلی دارویی هستند و در طب سنتی استفاده می شوند مثل : ریواس و تره کوهی، شنگ، آویشن، بومادران، کاسنی، صعلب، گلهای شقایق، گل های بهاری، گون، بومادران، آویشن، گاوزبان، چای کوهی، خاکشیر، بارهنگ، گل ختمی، شاه تره، کاسنی، شیرین بیان، گل چاهی(گل راعی) سنا، یونجه زرد(اکلیل الملک)، گل گندم، شقایق، پنیرک، گل ماهور (خرگوشک)، پونه کوهی، کنگر، شکر تیغال، قاصدک، پاخری، انواع گون، مریم گلی و … اشاره کرد

رودخانه های دائمی و پر آب منطقه باعث شده که باغ های میوه زیادی با انواع درختان میوه در روستاهای طالقان به وجود بیاید. در این باغات میوه های گیلاس، سیب، آلبالو، گلابی، گردو و حتی زیتون می توان یافت. از میوه های وحشی و خودرو منطقه می توان از زالزالک، زرشک کوهی، بادام کوهی و… نام برد

کشاورزی در طالقان محدود است. به لحاظ محدودیت سطح اراضی با خاک عمیق، مواد غذایی خاک، شیب زیاد اراضی، توسعه ی اراضی زراعی و افزایش تولید محدود شده است.

درخت سیب در طالقان

مراتع طالقان چه مشکلاتی دارند؟

مرتع به زمینی که پوشش های گیاهی به هر شکل و کیفیت که مورد استفاده ی دام ها واقع شود، می گویند. چرا شدن بیش از حد علوفه های خوشخوراک اهالی منطقه را که دچار کمبود علوفه می شوند وادار به استفاده از علوفه‌ی خشک می کند. برداشت بیش از حد و تمرکز دام در یک نقطه که به طور معمول توسط دامداران غیر بومی صورت می گیرد باعث تخریب می‌شود.

پوشش گیاهی طالقان

برای بهبود مراتع در طالقان چه اقداماتی باید انجام شود؟

با غنی شدن مراتع می توان بسیاری از روستاهای منطقه را که در مسیر رودهای کوچک و سپس شاهرود قرار دارند را از خطر سیلاب حفظ کرد.

  • نظارت دقیق بر تعداد دام ها، تنظیم زمان ورود و خروج دام ها به مراتع و تعیین ظرفیت چرای مراتع و تقویت قدرت خاک(کودپاشی) می تواند از راههای مؤثر و آموزش باشد.
  • کشت گیاهان دائمی علوفه ای مانند یونجه و تشویق دامداران و کشاورزان به انجام این کار که موجب کاهش فشار دام ها به مراتع می شود.
  • مشارکت مردم در طرح های عمرانی، حس مسئولیت پذیری، تأمین امکانات رفاهی از قبیل سوخت، جاده های ارتباطی مناسب، چند بعدی بودن امرار معاش اهالی از جمله ی عوامل اجتماعی و اقتصادی بهبود مراتع می باشد
  • برای حفظ خاک و پوشش مراتع می توان از گیاهان بلند قدی که به صورت تاج پوشش هستند استفاده کرد این گیاهان قطرات آب را به خود جذب کرده و باعث افزایش رطوبت خاک می گردند، که باعث افزایش آب های زیرزمینی نیز می شوند. بهتر است این گیاهان دارای تاج پوشش و ریشه های عمیق باشند.

درخت آلبالو

  • کاشت درختان صنوبر در حاشیه ی رودخانه باعث تقویت خاک و عامل مؤثر در مهار فرسایش کناره های رودخانه است. با کشت این درخت و استفاده از چوب آن می توان منبع درآمدی برای روستائیان ایجاد نمود
  • توسعه و گسترش زنبورداری هم به امر اشتغال زایی و بهبود وضع مراتع و اقتصاد منطقه کمک می کند و هم باعث گسترش انواع گل های بومی میشود. وجود گیاهانی چون باریچه، بومادران به این معناست که منطقه پتانسیل لازم برای تولید گیاهان دارویی و صنعتی را دارد.

اگر این مقاله را مفید دانستید، پیشنهاد میشود مقالات زیر را هم بخوانید:

همه چیز درباره سد طالقان

آب و هوای طالقان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا