عید طالقان کجا بریم؟

رودخانه شاهرود

مقدمه

ایام عید فرصت مناسبی برای سفر و خارج شدن از فضای شهری است. چند روزی دور شدن از کارهای تکراری و روزمره و رفتن به دامان طبیعت در آغاز سال، انسان را برای شروعی دوباره با تلاشی مضاعف آماده می‌کند. حال اینکه کجا باید رفت خود حدیث مفصلی را می‌طلبد. از سفرهای داخلی شروع کرد یا خارجی؟ مقاصد نزدیک را طی کرد یا دور؟ اگر اطراف پایتخت هستید و نیاز به فضای بکر در نزدیکی تهران با جاذبه های گردشگری فراوان دارید، پیشنهاد ما برای شما طالقان است که قرار است در این مقاله به معرفی جاذبه‌های گردشگری آن بپردازیم.

مسیر اول: بالا طالقان

طالقان به سه بخش تقسیم می‌شود. بالا پایین و مرکز. اکثر روستاهای طالقان جاذبه های منحصر به فرد خود را دارا هستند از چشمه و آبشار گرفته تا کوه و امام‌زاده هایی که در این روستاها دفن شده‌اند. ما در این مقاله به معرفی جاذبه های گردشگری در بالا طالقان می‌پردازیم. مسیر بالا طالقان در ابتدا که وارد شهرک طالقان می‌شوید آغاز می‌شود و هرچه به سمت بالا بروید ادامه دارد. هر دره‌ای در طالقان مأمن چند روستا شده است و ادامه و انتهای این مسیر به روستای آزادبر جاده چالوس می‌رسد.

عسلک طالقان

جاذبه‌های سیاحتی

روستای جوستان که مرکزیت بالا طالقان را داراست حسینیه ای دارد که قدمت آن به دوران قاجار میرسد و از این جهت دیدنی است اما کمی بالاتر از جوستان امامزاده‌ای قرار دارد که شجره آن به برادری امام رضا (ع) می‌رسد. امامزاده هارون که بافت قدیمی خود را هنوز حفظ کرده است. اگر به بالا طالقان می‌آیید زیارت این امامزاده و تجربه‌ی فضای معنوی آن خالی از لطف نیست.

طالقان شخصیت های معروف زیادی دارد ولی شهری در ایران نیست که خیابانی در آن مزین به نام آیت الله طالقانی نشده باشد. در طالقان نیز خانه آیت الله طالقانی هرساله مقصد گردشگری مسافران است. این خانه در روستای گلیرد بالا طالقان قرار دارد و ۱۴ کیلومتر از شهرک فاصله دارد. منزل آیت الله طالقانی در زمان قاجار طراحی و ساخته شده است. اما متاسفانه به دلیل اختلافی این خانه فعلاً تعطیل است.

امامزاده هارون

جاذبه‌های طبیعی

رودخانه شاهرود که مهمترین رودخانه‌ی طالقان است و آب آن به سد طالقان می‌ریزد در مسیر بالاطالقان قرار دارد. خیلی از بخش های رودخانه فضای مناسبی برای کمپ کردن و استراحت کردن مناسب است. البته اگر با ضوابط گردشگری و نریختن زباله همراه باشد.

اگر تمایل به پیمایش و گلگشت های یک روزه دارید پیشنهاد ما پیاده روی مسیر روستای گوران به اورازان است در این مسیر که از دل دره ها و کوه ها عبور میکنید و از آبشار زیبایی هم گذر می‌کنید تا به روستای اورازان که زادگاه جلال آل احمد نویسنده شهیر ایرانی است، می‌رسید. در این مقاله مفصل به معرفی این گلگشت و لوازم ضروری برای عزیمت به آن پرداختیم.

اگر میخواهید عید در کنار خانواده اوقات خوشی را در طالقان بگذارنید و فارغ از مشکلات دمی را بیاسایید پیشنهاد ما رفتن به آبشارهای بالا طالقان است. بازدید از طبیعت و آبشار روح انسان را تازه میکند. طالقان با وجود کوه های فراوان و چشمه‌هایی که درآن وجود دارد بیراه نیست اگر بگوییم، سرزمین آبشارهاست. معروف ترین آبشار طالقان، آبشار کرکبود است که برای رسیدن به آن مسیر کوتاهی را باید طی کرد. آبشار دیگر که در مرتفع ترین روستای طالقان قرار دارد آبشار آسکان است. این آبشار هم مسیر دسترسی راحتی دارد اما برای رسیدن به روستا باید مسافت زیادی را طی کرد. نکته ی مهم در بازدید این آبشارها گذر از روستا است که باید به اهالی و عقاید آنها احترام گذاشت و وارد ملک شخصی اهالی نشد.

آبشار کرکبود

نتیجه‌گیری

طالقان که در نزدیکی تهران قرار دارد پر از جاذبه های گردشگری، بکر و دیدنی است که در این مقاله به معرفی چندی از آن‌ها از جمله مسیرهای طبیعتگردی، آبشار، جاذبه های سیاحتی در مسیر بالا طالقان پرداختیم. امید است اگر به این مناطق سفر می‌کنیم با حفظ محیط زیست و نریختن زباله در محل، امانت‌دار خوبی برای آیندگانمان باشیم.

اگر به این مطلب علاقه داشتید پیشنهاد مقاله‌ی جاذبه‌های دیدنی پایین طالقان را هم ببینید

 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا