معرفی قله و قلعه ارژنگ

قله ارژنگ

قله ارژنگ کجاست؟


طالقان بخاطر کوهستانی بودن منطقه دارای قله های فراوانی است و به بهشت کوهنوردان معروف است. از مهمترین قله‌های طالقان که به نسبت دیگر قله‌های طالقان ارتفاع کمتری دارد و سختی مسیر آنچنانی ندارد قله ارژنگ است که در جنوب روستای میناوند طالقان قرار دارد. روستایی در میان طالقان که تنها روستایی در طالقان است که مردمانش با زبان ترکی سخن می گویند. ارتفاع قله از سطح دریا ۲۸۹۵ متراست. نام دیگر آن قلاوش است. اهالی روستا فشندک آن را ارجنگ قلاع یا آرچنگ قلا و اهالی روستای میناوند آن را ارژنگ می‌نامند.

مسیرهای صعود به قله ارژنگ:

  1. از روستای فشندک، از یال غربی
  2. از روستای میناوند، از یال شمال شرقی. (عمومی ترین مسیر صعود)
  3. از روستای سفیدارک(سپیدارک)؛ از مسیر جنوبی ( از دو مسیر قبلی طولانی تر است)

راهنمای صعود از روستای میناوند:

برای رسیدن به روستای میناوند طالقان باید از روستای باریکان طالقان که هردو در میان طالقان است گذر کنید. بعد از طی طریق از روستاها به جاده خاکی میرسید که ارژنگ قله در آن پیداست. پیشنهاد ما این است تا جاییکه ماشین همراهیتان می کند با ماشین بروید و از جایی که دیگر ماشین امکان رفتن نداشت آن را پارک کرده و باقی مسیر را پیاده روید. مسیر پیاده‌روی از یال شمال شرقی مسیر طولانی ولی ساده تری دارد به گونه ای که با شیب ملایم ولی پیاده روی زیاد به قله میرسید. مسیر پاکوب آن در طول به خوبی مشخص و هدایت کننده است. پوشش گیاهی این منطقه پر از گیاهان کوهی و گون است. حدود سه ساعت زمان لازم است تا به قله ارژنگ برسید. قله‌ای که دارای یک قلعه به همین نام است.

قله ارژنگ

قلعه ارژنگ:

بعد از رسیدن به قله، قلعه‌ای را میبینید که به قلعه ارژنگ معروف است. این قلعه به دستور محمد بن بزرگ امید در سال ۵۴۴ ساخته شد. قلعه ارژنگ از نظر قدمت تاریخی مربوط به دوره اسماعیلیان است که قسمت‌هایی از آن هنوز باقی مانده است از جمله پنجره‌ها و دیده‌بانی قلعه از سمت شرق و غرب هنوز پابرجاست. ماندگاری قلعه ارژنگ به این دلیل است که از سنگ و ساروج ساخته شده است. در دوره اسماعیلیان حرکات و لشکرکشی هایی که از سوی ری و قزوین برای حمله به طالقان صورت می گرفت از آن جا قابل رویت بود و در حقیقت، قلعه‌ی ارژنگ نزدیک ترین قلعه‌ی طالقان به ری بود.

برای دیدن تصاویر بیشتر به اینجا مراجعه کنید

قلعه ارژنگ
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا