معرفی کوه های طالقان

معرفی قله های طالقان

مقدمه


طالقان، در دره‌ای به طول 80 کیلومتر در رشته کوه‌های البرز میانی قرار دارد. از شرق طالقان عسلک به كندوان چالوس و از غرب به گردنه انگه و الموت قزوین می‌رسد. عرض طالقان از گردنه دوزخ دره واقع در خط الرس كوهاي طالقان جنوبي تا خط الرس كوهاي البرز مركزي واقع در شمال طالقان حدود 20 كيلومتر است.

کوهستانی بودن طالقان باعث جلب توجه کوهنوردان زیادی را از سراسر دنیا به این منطقه شده است. رشته کوه های فراوان که دل هر کوهنوردی را می رباید. در این مقاله به معرفی مهمترین قله های طالقان مسیر های دسترسی آن ها از طالقان می‎پردازیم.

شاه ‎البرز

مهمترین قله ی طالقان  که آشنای هر کوهنوردی است قله ی شاه البرز است کلمه شاه در زبان طالقان به معنای بزرگ نشان دادن است مثل شاهرود که رود طالقان است و شاه البرز که بلندترین قله در این خطه است و با ارتفاع 4170 متر مرز استان البرز و قزوین قرار دارد. دامنهٔ جنوبی آن به طالقان از استان البرز و دامنهٔ شمالی آن به الموت از استان قزوین میرسد
در شمال قله شاه البرز، پرتگاه ها و یخچال های دائمی دره بزرگ البرزچال قرار دارد، که به سمت روستاهای دره الموت، کشیده شده است و در شمال شرقی قله شاه البرز، ارتفاعات تخت سلیمان و علم کوه و ارتفاعات کوه سیالان مشاهده مشود. پوشش گیاهی این منطقه سرسبز بوده و از گیاهانی چون ریواس پوشیده شده است.

مسیر دسترسی به قله شاه البرز:

بهترین مسیر صعود به شاه البرز از دامنه های جنوبی البرز مرکزی می باشد که از روستای حسنجون، در شمال شهرک مرکز طالقان، با طول مسیر در حدود 18 کیلومتر می باشد. پیمایش این مسیر یک ساعته از دل روستا گذر خواهید کرد تا به گوسفندسرا برسید از این منطقه تا قله شاه البرز 4 الی 5 ساعت زمان لازم است که ممکن است گروهی را برای اقامت در شب در دل کوه مجاب کند. برای صعود از مسیر جبهه شمالی شاه البرز، از روستای ایوانک الموت، قابل دسترسی است .

شاه البرز

علم کوه:

علم کوه که دومین قله مرتفع ایران است  از لحاظ تقسیمات جغرافیایی در شهرستان کلاردشت استان مازندران قرار دارد اما در دامنه جنوبی به روستای پراچان طالقان می رسد. رشته کوه های سلیمان از بلندترین رشته کوه های ایران است که بیش از 26 قله بالای 3500متر ارتفاع دارد این منطقه جزء البرز غربی محسوب شده و از شمال به جنگل های مختلط کاسپینی هیرکانی، از غرب به دره سه هزار، از جنوب به منطقه طالقان و از شرق به رودخانه چالوس و البرز مرکزی ختم می‎شود. علم کوه را یکی از فنی ترین کوه های ایران  از جهت کوهنوردی و دیواره نوردی نامیده اند. دیواره گرانیتی علم کوه کوهنوردان زیادی را به این قله کشانده است.

 مسیر دسترسی به علم کوه از طالقان:


اولین صعود به قله علم کوه از دامنه جنوبی و روستای پراچان شکل گرفت همچنین جغرافی دانان و کوهنوردان نامی مانند هانس بوبک، برادران مولر و غیره بیش از ۵ دهه قبل از طریق روستای پراچان به علم کوه و تخت سلیمان صعود و آن را شناسایی و اولین نقشه های کوهنوردی را ترسیم کرده اند. مسیرهای دیگری از منطقه تنکابن و کلاردشت به این قله راه دارد که ما در اینجا به مسیر دسترسی آن از طالقان بسنده می کنیم. ابتدا وارد روستای پراچان می شوید دمچه، گردنه هزارچم، حصارچال و قله منطقه در پائیز و زمستان، با برف بسیار سنگین و طوفان همراه است. بهار هر سال نیز این وضعیت ادامه دارد و در تابستان هوا معتدل تر می باشد. بهترین فصل صعود علم کوه در تابستان است.

علم کوه

قله ناز و کهار

خط الراس شرقی این قله به قله های میشینه نو، کهار ، هفت خوان، کلاش ویا و کرچان، متصل هست. درشمال این خط الراس ، دره زیبای طالقان و روستاهایی مانند گته ده و آزاد بر آسارا محدود می شود. قله های دوگانه کَهار (۴۰۵۰ متر) و ناز (۴۱۰۸ متر) در حاشیه شرقی منطقه البرز غربی و در امتداد رودخانه کرج، مرز طبیعی کوهستان های طالقان، ساوجبلاغ و آسارا محسوب می‌شود.درجبهه جنوبی کوههای ناز و کهار روستاهای کلوان و کلها قراردارن. بر روی یال جنوبی این کوه در ارتفاع ۳۲۵۰ متر جانپناه سیادر قرار داره.

قله ناز

مسیر صعود به قله ناز و کهار


مبدأ صعود این قلل روستای کلوان است. روستای کلوان در جاده چالوس واقع شده که بعد از پل خواب در خروجی روستای سیرا تغییر مسیر داده و بعد از گذشتن از این روستا و روستاهای اویزر و آیگان به روستای کلوان میرسین. قله ناز جزء قللی هست که در زمستان به خاطر مسافت طولانی و حجم برف زیاد و بادهای سردش از قلل دشوار محسوب میشود 

مسیر صعود به کهار

قله شاه كرم


قله شاه کرم با ارتفاع 3250 متر از سطح  دریا يكي از قلل رشته كوه جنوبي طالقان در روستای اورازان است
این قله و خط الراس آن منطقه طالقان را از ساوجبلاغ جدا می کند این قله در خط الرأسی شرقی ـ غربی قرار دارد که از یک طرف به قلل ناز و کهار و از سوی دیگر به قله خراسان کوه و قلل منطقه هشتگرد متصل می باشد. خط الراسي كه قله در آن قرار دارد، خط جدا كننده منطقه طالقان با ساوجبلاغ مي باشد


مسیر صعود به قله شاه کرم:

از روستاهای اورازان و گیلگرد(طالقان)و ولیان و سیرود(ساوجبلاغ) می باشد اگر شما در هوایی صاف صعود کنید در مسیر نمایی زیبا از علم کوه و شاه البرز و دریاچه زیبای سد طالقان خواهید داشت و در قله هم نمایی از منطقه نظراباد و هشتگرد و اتوبان کرج قزوین خواهید داشت.

زرین کوه


منطقه حفاظت شده زرین کوه در موقعیت جغرافیایی N3616 E5103 در استان البرز واقع است. دره شرقي ـ غربي طالقان در غرب شهرستان كرج و در جنوب البرز غربي قرار گرفته است. كوههاي منطقه طالقان از شرق و جنوب به گردنه عسلك و قلل ناز و كهار و از شمال به كوههاي منطقه تخت سليمان و علم كوه متصل هستند. رودخانه طالقان رود از دامنه كوههاي اين منطقه سرچشمه گرفته و در طول مسير شرق به غرب خود باغ هاي سرسبز آبادي هاي منطقه را مشروب مي سازد. شهرك , مركز طالقان, با فاصله تقريبي ۹۰ كيلومتر از كرج بزرگترين آبادي منطقه مي باشد.

قله زرين كوه با ارتفاع ۴۲۰۰ متر از جمله مرتفع ترين قلل اين منطقه بوده و در انتهاي شرقي دره طالقان و در امتداد خط الراسهاي جنوبي منطقه تخت سليمان قرار دارد. زرین کوه واقع در انتهای دره شرقی – غربی طالقان با ارتفاع ۴۱۹۸ متر ، قله کهار در جنوب و تخت سلیمان و علم کوه در شمال آن واقع گردیده است. زرین کوه در امتداد خط الراس جنوبی منطقه تخت سلیمان و بنامهای ماسه چال و آببند نیز شناخته شده است. از طرف شمال غرب به قله سیالیز با ارتفاع ۳۹۷۵ متر متصل است.

زرین کوه


حیات وحش زرین کوه


از گونه های حیات وحش شاخص در منطقه زرین کوه می توان بز كوهی، خرس قهوه ای، پلنگ، سیاه گوش، گرگ، گراز، شغال، روباه، خرگوش و… و از گونه های پرندگان به پرندگان شكاری، كبك، كبك دری و… از گونه های خزندگان به انواع مارمولك ها، مارها، لاك پشت ها و… از گونه های دوزیستان وزع و قورباغه و از گونه های ماهیان می توان ماهی سفید رودخانه ای، زردپر، قزل آلاو… را نام برد.
پوشش گیاهی از گونه های گیاهی این منطقه نیز می توان به گونه هایی چون بومادران، گل گندمی، شنگ آبی، كنگر، پونه، مریم گلی، گوش بره، كاكوتی كوهی، آلاله و… اشاره کرد.

مطالب بیشتر:

معرفی قله و قلعه ارژنگ

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

1 thought on “معرفی کوه های طالقان”

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا