همه چیز درباره سد طالقان

سد طالقان

تاریخچه شکل گیری سد:

فکر آوردن آب شاهرود طالقان به قزوین، در دوره ی صفویه مطرح شده است. با این هدف اصلی که براساس منابع موجود کم آبی قزوین را با آوردن آب رود طالقان جبران کند. گویا نخستین کسی که به طور جدی در این جهت اقدام کرده است، شاه طهماسب صفوی است. پس از او شاه عباس بزرگ تصمیم به انجام این کار می گیرد ولی برخی از اشخاص مانع این اقدام می شوند مبادا شهر قزوین از اصفهان زیباتر شود و به این ترتیب شاه آن جا را ترک گوید
پس از تغییر پایتخت از قزوین به اصفهان موضوع استفاده از آب شاهرود نیز مسکوت ماند، تا آن که در سال ۱۳۲۵ هجری قمری یک بازرگان مقیم اسلامبول نامه ای به انجمن ولایتی قزوین نوشت و حاضر شد تا سی هزار تومان برای آوردن آب شاهرود به قزوین در اختیار انجمن بگذارد، اما چون مخارج صد تا پانصد هزار ریال (پنجاه هزار تومان برآورده شده بود و این امر با استطاعت بازرگانان مذکور موافقت نشد، این موضوع نیز دنبال نگردید. پس از ۳۵ سال بار دیگر قضیه از طرف وکلای قزوین در مجلس شورای ملی مطرح شد و در سال ۱۳۱۹ ه ش چند نفر مهندسین برای مطالعه و برآورد مخارج به طالقان رهسپار شدند.

از سال ۱۳۱۹ ه ش تا ۱۳۵۳ اقدامات جدی برای احداث سد انحرافی و تونل و کانال آب بر صورت نگرفت.مسئله ی انتقال آب حوضه‌ی طالقان که در شمال منطقه جاری است به دشت قزوین مطرح گردید و طی اجرای طرحی توسط سازمان آب تهران، بخشی از آب رودخانه ی طالقان با احداث سد انحرافی تونل و کانال آب بر به دشت قزوین انتقال یابد. 

سد طالقان

بهره‌برداری از سد در دهه 80:


از سال ۱۳۵۳ برنامه ای تدوین و ساختاری طرح شد که براساس آن با ایجاد تأسیساتی حدود ۴۲۰ میلیون مترمکعب از آب رودخانه ی طالقان به حوضه ی رودخانه ی شور (دشت قزوین) انتقال داده شود تا به مصرف کشاورزی و شرب برسد. از مجموعه تأسیسات، سد انحرافی، تونل انتقال، سد تنظیم و کانال و شبکه ی آبیاری و تا حدودی حوضچه های تغذیه در دشت قزوین احداث و به تدریج مورد بهره وری قرار گرفته است، به طوری که تا پایان سال ۷۲ حدود ۲۴۰ میلیون متر مکعب آب رودخانه‌ی طالقان به دشت قزوین منتقل و به مصرف کشاورزی و تا حدودی نیز تغذیه‌ی مصنوعی دشت قزوین رسید.

 در فروردین سال 81 عملیات ساخت شروع شد  یکی از روستاهای طالقان با نام کماکان کامل به زیر آب رفت و در نهایت در سال 85 شمسی به بهره برداری رسید . در این میان نیروگاه آبی طالقان احداث شد و تولید برق 8/17 مگاواتی را تولید میکند . دریاچه سد طالقان به طول 10 کیلومتر می باشد. سد طالقان جهت انتقال آب به کرج، تهران و دشت های قزوین میرسد.

سد طالقان

سد طالقان به عنوان قطب گردشگری:

دریاچه و سد طالقان از مناطق گردشگری شهرستان طالقان می باشد که سالانه گردشگران بسیار زیادی را به خود جذب میکند. لازم به ذکر است ورود به سد ممنوع است و دور دریاچه توسط منابع طبیعی فنس کشی شده و دیدن این طبیعت از دور زیبا و چشم نواز است. گردشگران می توانند با کمپ کردن در دامنه های کوه های  اطراف سد چشم انداز زیبایی از سد طالقان را مشاهده کنند.

سد طالقان

مشخصات سازه سد طالقان:

سد طالقان بعد از سد کرج جزو تامین کننده های مهم آب شرب تهران و کرج است. این سد ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که در جدول زیر به نوع سازه و ابعاد آن اشاره شده است

نوع سدخاکی با هسته رسی
ارتفاع سد103 متر
طول تاج1100 متر
عرض تاج12 متر
حجم بدنه15 میلیون متر مکعب
حجم مخزن سد420 میلیون متر مکعب
حجم مفید مخزن329 میلیون متر مکعب
سال شروع عملیات اجرایی طرح1381
سال خاتمه طرح1384
میزان کل اعتبار مورد نیاز495726 میلیون دلار
منبعسازمان اب تهران

منبع: کتاب جغرافیای شهرستان طالقان

اگر این مقاله را مفید دانستید پیشنهاد میشود مقالات زیر هم مطالعه کنید:

آب و هوای طالقان

مراتع در طالقان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا