چگونگی سرشماری حیات وحش طالقان از زبان مدیر محیط زیست

مدیر محیط زیست طالقان

به بهانه سرشماری حیات وحش در طالقان مصاحبه‌ای با جناب آقای فلاح‌نژاد مدیر اداره محیط زیست طالقان صورت داده شد تا از کم و کیف ماجرای سرشماری در طالقان باخبر شویم.
در ادامه گفتگوی آقای فلاح‌نژاد را می‌خوانید.

سرشماری حیات وحش در طالقان در چه زمانی انجام می‌شود؟

سرشماری قاعدتاً سالی دو بار باید انجام شود سرشماری تابستانه و زمستانه اخیرا به علت شیوع ویروس کرونا یک مرحله ای شده است. سرشماری در طالقان به علت اینکه منطقه وسیعی ست و برای امر سرشماری هرسال محیطبانان و عوامل یگان از کل استان جمع می‌شدند بالغ بر ۳۰ تا ۴۰ محیط بان و دوستداران محیط زیست و همیاران در تیم های ۲ الی ۳ نفره تشکیل می‌شذند.
ما در طالقان مناطقی داریم که برای سرشماری مشخص شده است و نیروها در آن مناطق حضور پیدا می‌کنند.
اکنون که دچار ویروس کرونا شده‌ایم و امکان تجمع افراد داخل شهرستان نیست و علاوه بر اینکه در حال حاضر سرشماری تابستانه انجام نمی‌شود و صرفاً سرشماری زمستانه توسط محیط‌بانان شهرستان این کار صورت می گیرد. سرشماری قبلا طی ۳ یا ۴ روز انجام میشد حال به واسطه کمبود نیرو و باتوجه به وسعت منطقه مدت زمان سرشماری بیشتر شده و بیشتر طول می‌کشد تا اطلاعات جمع آوری و سرشماری تکمیل شود.

سرشماری حیات وحش طالقان

سرشماری حیوانات دیگر هم انجام می‌شود؟

سرشماری جداگانه‌ای هم هست که مربوط به پرندگان است و اصلی‌ترین آن‌ها سرشماری چهارپایان می‌باشد که هم سرشماری پستانداران است و دربین پستانداران شهرستان گونه شاخصی داریم به نام بز وحشی که اصطلاحاً به عنوان کل یا بز یاد می‌شود. در سرشماری مشاهدات دیگری هم داریم مانند پلنگ، خرس، شغال، گرگ، روباه گونه‌هایی هم که مشاهده می‌شود را در سرشماری قید می‌کنیم و در اصل سرشماری پستانداران هرسال زمستان انجام می‌شود.
آمار تجمیع؛ و سپس توسط محیط بانان صورت جلسه میشود و بعد از امضاء و تأیید در اختیار سازمان قرار می‌گیرد.

سرشماری حیات وحش طالقان

سرشماری چگونه انجام می‌شود؟
همکاران در محیط زیست در تیم‌های ۲ یا ۳ نفره با تجهیزاتی که در اختیار دارند به نقاط مشخص که گاهاً صعب‌العبور است می‌روند و سرشماری را انجام می‌دهند و در فرم‌های مخصوصی که در اختیارشان قرار می‌دهیم در آن زمان مشاهده، نام گونه، تعداد به تفکیک سن و جنس گونه قید می‌شود نام محل و بعد از آن داخل جدولی مختصات جغرافیایی آن؛ ارتفاع و مشخصات محیطی از محل ثبت می‌شود.

طبق گزارشات مردمی سال‌ها مشاهده کل یا بز نداشتند یا درصورت مشاهده تعداد بسیار کم بوده ولی حال با امنیت بهتر و تعداد بیشتری در محل سکونت خود مشاهده میکنند و سازمان محیط زیست با چالش ها و کم و کاستی هایی که وجود داشته همیشه همراه با مامورین؛ مردم و همیاران برای حفاظت از محیط وحش منطقه کار خود را به درستی انجام دادند و از این بعد هم همینطور خواهد بود.

مصاحبه های دیگر با جناب فلاح‌نژاد را در اینجا بخوانید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

1 thought on “چگونگی سرشماری حیات وحش طالقان از زبان مدیر محیط زیست”

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
اسکرول به بالا