معرفی روستای ایستا در طالقان

روستای ایستا طالقان

معرفی – دهکده ای رمز آلود که ورود خانم ها به این مکان ممنوع می باشد !

 

روستای ایستا در شهر طالقان واقع شده ، این روستا به ایستگاه توقف تکنولوژی معروف می باشد بدین جهت که آداب و رسوم و رفت و آمد در این روستا با سایر روستاهای ایران متفاوت است . رد خودرو ها در این روستا وجود ندارد و سبک زندگی آنها از زمان قاجاریه به همین منوال است و هیچ تغییری در آن دیده نمیشود و آثاری از مدرنیته و دنیای تکنولوژی در این روستا یافت نمی شود .

با ورود به روستای ایستا احساس می کنید به زمان قاجار سفر کرده اید ، وجود گرانترین اسب های ایران در این روستا و همچنین پرورش اسب های گران قیمت در این روستا یکی از شاخصهای متمایز آن می باشد .

در گفتگو با آقای صادقلو فرماندار شهرستان طالقان مشخص شد که ایستا یک روستا نیست بلکه یک مجموعه ی جمعیتی با جمعیت کم می باشد . ایشان ذکر کردند که ساکنین روستای ایستا از مقلدین آیت الله تبریزی هستند . آیت الله تبریزی 80 سال پیش از دنیا رفته اند . مردم روستای ایستا ترک زبان هستند .

یکی از عجایب این روستا این است که مردم بر این باورند که در زمان غیبت مهدی موعود (ع) باید در مسائل فقهی و دینی توقف کرد و همین امر باعث شده است که از لوازم و وسایلی که بعد از غیبت امام زمان بوجود آمده استفاده نمی کنند . برای مثال از خودرو ها استفاده نمیکنند و از نیازهای روزمره مانند برق و گاز و تلفن نیز استفاده نمیکنند ، شناسنامه نگرفته اند و...

 

روستای ایستا شهرستان طالقان

 

جمعیت روستای ایستا :

جمعیت روستای ایستا بسیار ناچیز است و جزو کم جمعیت ترین روستاهای طالقان و ایران می باشد .

 

روستای ایستای طالقان کجاست؟

روستای ی ایستا واقع در طالقان و یکی از جاذبه های دیدنی و رمز آلود طالقان و ایران محسوب یم شود . برای ورود به این روستای مرموز باید ابتدا به شهرستان طالقان واقع در 120 کیلومتری شمال غربی استان تهران که مسیری کمتر از 2 ساعت از تهران و حدود 60 دقیقه از شهر کرج فاصله دارد .

 

خصوصات مرموز و رمز آلود روستای ایستای طالقان

زمان ورود به این روستا متوجه می شوید که در این روستا رد هیچ خودرویی وجود ندارد .و می توان به وفور مشاهده کرود که تمامرسم و رسومات و آدابو معاشرت در این روستا به زمان های گدشته و قاجار بر میگردد . یکی از عجایب این روستا این است که مردم نه تنها شب ها و حتی روزها پای تلویزیون نمیشینند بلکه شب ها در زمان مناسب به خواب می روند و شب زنده دار نیستند .

 

روستای ایستا

در روستای ایستا طالقان عروسی و عزایی وجود ندارد ! و مراسمات خاص مانند جشن تولد و سالگرد ازدواج و مراسمات اینچنینی وجود ندارد !

 

یکی از مرموز ترین ویژگیهای روستای ایستا ممنوعیت ورود زنان به آن می باشد !

مردم این روستا مهمان نوازان بسیار خوبی می باشند اما به شرطی که زنی در این میان نباشد .!

ویژگی دیگر این روستا این است که مردن آن شناسنامه ای ندارند و جزو آمار مردم ایران نیز به حساب نمی آیند . خدمات دولتی نیز به دلیل عدم وجود شناسنامه و کارت ملی به مردم روستای ایستا تعلق نمیگیرد : خدماتی مانند حساب بانکی ، یارانه ، سهام عدالت و سایر خدمات دولتی دیگر

اهالی روستای ایستا طبق نظر مجتهد خود عمل می کنند . آیت الله تبریزی تا پایان عمرشان برعدم مجوز لاستفاده از ابزار آلات مدرن و استفاده از تکنولوژی و امور جدید را فتوا دادند . بنابراین مردم ایستا از آب لوله کشی ، برق ،گاز ، ماشین آلات کشاورزی و خودروهای شخصی و ابزار های ارتباطی مانند موبایل و تلفن استفاده نمی کنند .

مردم روستای ایستا در طالقان خود را اهل توقف می دانند و در هیچ یک از فعالیت های فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی شرکت نمی کنند . مردم ایستا حتی باور های خود و ایده های ذهنی خود را نیز تبلیغ نمی کنند .

مردم ایستا حکوکت قاجاریه را محبوب ترین حکومت در دوران غیبت کبری می دانند و یکی از مهمترین دلایلی که با تمام امکانات زمان قاجار به زندگی خود ادامه می دهند نیز همین امر است .

در برخی موارد بعضی از این افراد تلاش می کنند که نسب خود را به نوعی به قاجاریه برسانند .

از اعتقادات مردم ایستای طالقان در خصوص نقطه عطف رواج بی‌دینی است. این فرقه، سقیفه بنی‌ ساعده، جنبش مشروطه‌ خواهی ایرانیان و انقلاب کبیر فرانسه را نقطه عطف رواج بی‌دینی و انحراف عقیدتی می‌ پندارند.

 

روستای ایستای طالقان

 

خرید اهالی روستای ایستای طالقان :

مردم ایستا برای خرید مایحتاج خود به شهر طالقان می روند و مایحتاج مورد نیاز خود را مانند شیشه ، آهن ، میج ، پارچه و... تهیه می کنند . تمام حرفه های مورد نیاز خود مانند آهنگری ، نجاری و... توسط افراد خودشان انجام می پذیرد و برای این که شخصی غریبه واردروستا نشود و این حرفه ها را انجام ندهد افرادی را در زمینه های مختلف پرورش می دهند .

یکی از شاخصه های مهم مردم روستای ایستا این است که بر سر اموال با کسی دعوا نمیکنند ، بسیرا بخشنده هستند و مالکیتی در میان خود نمیبینند

در دهکده ایستا افرادی هستند که تاکنون به خارج از محل سکونت خود نرفته اند .به کسانی که از خارج از روستای ایستا و افرادی غیر از اهالی روستا را اهل بیرون می نامند .

 

اعتقادات روستای عجیب ایستا :

در این دهکده اوقات شرعی و آغاز و پایان ماه دقیقی وجود ندارد ، همه جیز آن طور پیش می رود که صلاح یمی دانند . آنها به زیارت امامن شیعه نمی روند ، زیرا به وسایل حمل و نقل اعتقادی ندارند .آنها به شدت منتظر واقعه ی ظهور مهدی موعود هستند و به رویای صادقانه معتقدند و در روش زندگی خود به خواب های معنوی و تعبیر آنها استاد می کنند .ایمان از نظر مردم ایستا از جنس تعبد است و به همین دلیل عقل و تفکر را فقط برای وظیفه شناسی می دانند .

 

روش تحصیل ردر روستای ایستای طالقان :

مردم این روستا برای تحصیل به جایی غیر از محل زندگی خود نمی روند ، بلکه مانند سبک های قدیمی و مکتب خانه ای به تحصیل خود ادامه می دهند

دروسی که در مکتب خانه می خوانند مانند دروس زمان قاجار می باشد مانند اجابت و محرمات فقهی ، خوشنویسی ، اصول و عقاید و...

در روستای ایستا 18 الی 20 جلد کتاب وجود دارد که دو مورد آنها کتاب خطی سید حسین نجفی طباطبایی و رساله علمیه میرزا صادق مجتهد تبریزی می باشد

 

روستای ایستا طالقان کجاست؟

 

زنان و دختران روستای ایستای طالقان :

تا کنون هیچ کس دختران و زنان مردم اهالی روستا را ندیده است . فرزندان آنها زمانی که به سن تکلیف می رسند یا با آنها زندگی می کنند یا به شهر اصلی خود تبریز با می گردند .

 

جاذبه های توریستی و دیدنی روستای ایستا :

یکی از مناطق گردشگری و زیبای شهر طالقان روستای ایستا می باشد که دارای آب و هوای بسیار عالی و طبیعتی زیبا می باشد . طالقان دارای مناطق گردشگری و تفریحی بسیار زیاد است و هر روستا و یا منظقه دارای خصوصیات منحصر به فرد ، مکان های زیارتی و آبشار ها و قلعه های مختلف و زیبایی می باشد . دریاچه طالقان اولین مکان دیدنی از بدو ورود به طالقان است که بسیار زیبا و خوش آب وهوا می باشد .

 

حرف آخر :

بازدید از روستای ایستا واقع در طالقان یکی از جذاب ترین و رمز آلود ترین سفر های شما خواهد بود ، روستایی که بدون امکانات آب و برق و گاز و تلفن و تلویزیون و... بدون شناسنامه و بدون در نظر گرفتن تاریخ و زمان به سبک زندگی گدشتگان خود امورات خود را میگذرانند .

در صورتی که تجربه ی سفر به این دهکده را بدست آورده اید با ما سهیم شوید و تجربیات خود را در بخش نظرات با مردم در میان بگذارید .

با آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون برای شما