روستای کرکبود

روستای کرکبود طالقان

روستای کرکبود طالقان – معرفی روستای زیبای کرکبود

روستای کرکبود یکی از روستاهای شهرستان طالقان می باشد . روستای کرکبود در 135 کیلومتری غرب استان تهران قرار دارد . روستای زیبای کرکبود 2271 متر بالاتر از سح دریاست و در طالقان بالا قرار دارد .محدوده ی روستای کرکبود شمال شرقی مرکز طالقان می باشد و تا شهر طالقان 5 کیلومتر فاصله دارد .کوهستانی بودن این روستا و به دلیل موقعیت جغرافیایی آن و وجود کوه های زیبا در اطراف این روستا باعث شده است که آبشار بسیار زیباو چشمه ی معروفی در آن بوجود بیاید . آبشار کرکبود و چشمه ی کرکبود یکی از مکان های دیدنی و زیبای شهرستان طالقان می باشد .

 

تاریخچه نام گذاری روستای کرکبود :

یکی از دلایلی که این روستا به نام کرکبود نام گذاری شده است وجود سنگ های کبود وآبی تیره می باشد و جلوه ی بسیار خاص و زیبایی را به منظقه داده است . کبودی صخره ها زمانی بسیار مشهود می شودد که پوشش گیاهی خشک شده و بیشتر در فصول پاییز و زمستان قابل مشاهده می باشد .

یکی دیگر از دلایلی که به گفته ی برخی از اهالی نقل می شود این است که دو امام زاده به نام های زید و ابراهیم که با هم برادر بوده اند که در این روستا تدفین شده اند دارای دو اسب بوده اند و اسب ها دارای اسم بوده اند . یکی به نام کهر و دیگری به نام کبود و پس از فوت این دو برادر نام این روستا را کهر کبود و سپس کرکبود نهادند .

اشیاء یافته شده در برخیس مناطق این روستا پیدا شده است که مربوط به سده ی چهارم می باشند و دارای قدمت بالایی می باشند .

 

جمعیت روستای کرکبود طالقان :

طبق آخرین اعلام سرشماری سال 85 جمعیت روستای کرکبود 127 نفر و 39 خانوار بوده است .و این جمعیت در سال جاری بهطور یقین بسیار بیشتر می باشد .

 

زبان مردم روستای کرکبود :

مردم روستای کرکبود طالقان با زبان تاتی صحبت می کنند . تقریبا تمامی روستاهای طالقان با گویش تاتی صحبت می کنند .

 

روستای کرکبود طالقان

 

آب و هوای روستای کرکبود طالقان :

طاقان به دلیل کوهستانی بودن دارای آب و وهوای معتدل کوهستانی است این آب و هوا به دو فصل تقسیم بندی میشود . نیمه ی اول سال آب و هوای بسیار معتدلی دارد و بسیاری از گردشگران در این نیمه از این مناطق دیدن خواهند کرد و سفر به روستای کرکبود در فصول بهار و تابستان بسیار اذت بخش می باشد و بهترین زمان برای تفرج و طبیعت گردی می باشذ .

نیمه ی دوم سال با بارش های بسیار زیاد باران و برف و در بیشتر مواقع عبور و مرور برای مردم روستا بسیار سخت خواهد شد و برخی موارد راه های مواصلاتی بین روستاها قطع می شود .

 

دسترسی های روستای کرکبود طالقان :

جهت دسترسی به روستای زیبای کربود باید از طریق ورود به شهر طالقان عبور کنید . در طالقان به سمت طالقان بالا حرکت کنید . یک جاده ی فرعی وجود دارد که به دره کرکبود و بعد از پشت سر گذاشتن چند روستا به آخرین روستا به نام روستای کرکبود خواهید رسید .

 

مکان های دیدنی و زیبای کرکبود :

روستای کرکبود خود یک مکان زیبا و دلنشین و خوش آب و هوا می باشد اما در این روستا رودهای جاری و آبشار های چشم نواز و چشمه های بسیار زیبایی وجود دارد که آرامش و زیبایی آن را دو چندان خواهد کرد . دو چشمه ی معروف این روستا به نام اشکس و جوهر چشمه می باشد . یکی دیگر از مکان های گردشگری بازدید از گرمابه کرکبود می باشد که بصورت نیمه تخریب هست و دیدن آثار آن جالب توجه می باشد . این حمام داریا 4 طاق نما است یک بخش مربوطبه ورودی و بخش دیگر مربوط به ورود به گرمخانه می باشد . دو طاق نمای دیگر مربوط به محل نشستن افراد می باشد . در صورت ورود به روستای کرکبود حتما از این آثار قدیمی بازدید نمایید .

 

 

آبشار کرکبود یا گر : یکی دیگر از مکان های بسیار یبا و جذاب روستای کرکبود آبشار کرکبود می باشد که نام دیگر آن آبشار گر یم باشد . این آبشار در ین صخره های سی تا پنجاه متری سرازیر می شود . آبشار کرکبود از کوه های شمالی طالقان سرچشمه می گیرد و به سمت رودخانه ی شاهرود سرازیر خواهد شد .

 

آبشار کرکبود طالقان

 

با توجه به ارتفاع نه چندان زیاد این آبشار با دیدن آن لرزه به تن هر بیننده ای خواهد انداخت و این ابهت به دلیل ریزش و برخورد شدید آب به صخره های مختلف است و صدای بسیار زیبایی ایجاد می کند و در کنار این آبشار صدایی جز صدای آب به گوش مان نخواهد رسید . این آبشار باعث می شود مسیری رودخانه ای مانند برای خروج آن به سمت رودخانه شاهرود ایجاد کند و این مسیر از داخل ده عبور می کند و زیبایی ده را بیش از پیش کند . کنار آبشار و در زیر صخره های آبشار کرکبود حفره هایی قرار دادر که دکه مانند است و به گفته برخی از اهالی این روستا این دکه ها جایگاه خوشنویسان و نویسندگان و قرآن نویسان بوده است . پایین آبشار دارای حوضچه های آبی است که مناسب آبتنی هستند . زمان فرود آب در نزدیکی زمین یک پرده ایجاد می شود و پشت آن پرده ای از آب ایجاد می شود و به راحتی میتوانید به آن محل رفته و زیبایی و خنکی آب را احساس کنید .

فاصله ی آبشار کرکبود تا شهر تهران 140 کلیومتر می باشد .

زیبایی های روستای کرکبود درختان سر به فلک کشیده ای هستند که شاخ و برگ آنها در هم تنیده شده و سایه های آن بر سر کسانی که عبور می کنند خواهد افتاد و آرامش و هوایی بسیار دلنشین به همراه باد خنک ایجاد خواهند کرد

 

نکات مهمی که قبل از ورود به این روستا باید دقت کنید :

اگر به دنبال یک مکان آرام و دنج هستنید و نیاز دارید با صدای شر شر آب و آواز پرندگان و آبشار به آرامش دست یابید حتما از روستای کرکبود دیدن کنید .

نکته ی مهم : در روستای کرکبود غذا خوری و رستوران وجود ندارد . قبل از ورود به این محدوده می توانید از غذاخوری های شهر طالقان استفاده کنید .

در صورت ورود به منطقه ی کوهستانی و عبور از صخره ها و دیدن آبشار ها با کفش های مناسب وارد شوید . از پویشدن دمپایی و صندل و کفش های نامناسب خود داری کنید تا به بدن خود آسیبی وارد نکنید .

در صورت ورد به بخش کوهستانی

حتما با خود آب آشامیدنی به همراه داشته باشید . وجود یک دوربین همراه یک الزام است !! زیرا با دیدن این همه زیبایی و جذابیت آبشار و طبیعت بکر صحنه های ماندگاری را برای آینده ی خود به یادگار بگذراید .

سعی کنید در فصول بهار و تابستان به این روستا سفر کنید . در فصول زمستان از ورود به این مناطق خود داری شود . زیرا بارش برف و باران شدید بیشتر مواقع باعث مسدود شدن راه ها شده و مشکلات بسیار زیادی را برای شما بوجود خواهد آورد .