روستای اورازان طالقان

روستای اورازان

روستای اورازان طالقان

اورزان نام روستایی در بخش شمالی طالقان یا همان بالا طالقان می باشد که در شهرستان طالقان واقع شده است . این روستا دارای مناظر دیدنی و بسیار زیبایی می باشد که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند .اورازان از روستاهای پر آب طالقان می باشد و همین امر باعث می شود سرسبزی و وجود باغهای متنوعی در آن وجود داشته باشد .

قدمت روستای اورازان حدود 4000 سال می باشد . زمان ورود به روستای اورازان تپه های بسیار قدیمی و تاریخی را مشاهده می کنیم که باستان شناسان قدمت آن را بیش از 4 هزار سال می دانند.

یک چشمه در این روستا وجود دارد که برای اهالی روستا بسیار مقدس و ارزشمند می باشد . این چشمه در زمان خشکسالی نیز خشک نشده است و آب در آن جریان داشته است . برخی از مردم روستای اورازان را به نام آبریزان می شناسند به دلیل وجود چشمه های فراوان و وجود آبشار و پر آب بودن .

 

زبان مردم اورازان :

زبان مردم اورازان تاتی می باشد و با گویش تاتی صحبت می کنند.

 

مکان های دیدنی روستای اورزان :

آبشار اورازان یکی از مکان های دیدنی طالقان می باشد .آبشار اورازان واقع در روستای اورازان و در 12 کلیومتری مرکز طالقان واقع شده است . این آبشار زیبا در قلب رشته کوه های البرز قرار دارد و پدیده ای بسیار زیبا و جذاب می باشد .

روستای اورازان

جلال آل احمد نیز یک کتاب در سال 1333 به نام اورازان نوشته است . این کناب در وصف روستای پدری اش می باشد که در آن به شرایط جغرافیایی ، آداب ورسوم ، زبان ، آب و هوا و سایر مشخصان این روستا اشاره کرده است .

آرامگاه سید علاء الدین و سید اشرف الدین دو تن از نوادگان امام محمد باقر ( ع ) در این روستا قرار دارد .مزار این دو بزرگوار در بالای کوه واقع شده است .

همه ی اهالی روستا سید هستند و طبق تحقیقاتی که انجام شده نمی توانند با غیر از سید ازدواج کنند و اگر این اتفاق بیوفتد باید روستا را ترک کنند .

 

مشاهیر مهم روستای اورازان :

جلال آل احمد از مشاهیر معروفی می باشد که در این روستا متولد شده است .

 

مسیر ورود به روستای اورازان :

برای ورود به روستای اورازان ابتدا باید وارد طالقان شده ، زمان ورود به شهرک ( مرکز طالقان ) به سمت شمال طالقان یک راه فرعی وجود دارد که به روستاهای گوران و اورازان منتهی می شود . راه اورازانپر پیچ و خم و زیبا می باشد . این راه به بالا ترنی نقطه ها در کوه های البرز جنوبی منتهی می شود که در انتها بعد از طی کردن 10 کیلومتر به روستای زیبای اورازان خواهید رسید

" بهترین محصول کشاورزی روستای اورازان ، گردو می باشد "