روستای آرموت طالقان

روستای آرموت طالقان

 

معرفی روستای آرموت طالقان

روستای آرموت از روستاهای شهرستان طالقان واقع در استان البرز می باشد . مردم روستای آرموت طالقان با زبان تاتی صحبت می کنند . محدوده ی این روستا در دهستان پایین طالقان می باشد که در مرکز شهر طالقان واقع شده است .

 

تاریخچه روستای آرموت

روستای آرموت از گذشته تا کنون به عنوان یکی ازمنابع اصلی غلات طالقان بشمارمیرفته‌ است که یکی از دلایل آن وجود دشتهای وسیع و زمین‌های کشاورزی پهناور در آن نسبت به سایر روستاهای همجوار و دیگر روستاهای طالقان قبل ازاحداث سد طالقان می ‌باشد. از دیرباز به دلیل وسعت زمین‌های کشاورزی این روستا و موقعیت مناسب این زمین‌ها که در حاشیه رودخانهٔ شاهرود قرار داشتند، بسیاری از کشاورزان مناطق دیگر طالقان برای کار و کشاورزی به این روستا آمد و شد می‌کردند. هرچند پس از اجرای پروژهٔ سد طالقان، بخش عمدهٔ این زمین‌ها در محدودهٔ سد قرار گرفت یا به زیر آب رفت.

 

روستای آرموت طالقان

 

موقعیت روستای آرموت

این روستا در میان طالقان واقع شده و هم‌اکنون در کنار دریاچه سد طالقان که بر روی رودخانه شاه‌ رود قرار دارد در شمال آن کوه استوار کله سنگ و در شرق آن روستاهای دنبلید و آردکان قرار دارد و در غرب آن روستای سوهان واقع است . روستای آرموت در بین دو رود «آرموت روخانه» و «تکی روخانه» قرار دارد. در پشت این روستا باغات انگور قرار دارد که به آن «ده دره» می‌گویند؛ مرکز ده را «ده میان» می‌گویند و سمت راست این روستا یک رووستای چسبیده وجود دارد که در زمان نه چندان دور جزو اماکن روستای آرموت بود به نام روستای تکی. از دیگر مناطق روستای آرموت می‌توان به چشماسر، دراگل، گچال، آرمت دشت، ارمت دره و گلچال بن می‌توان اشاره کرد. مزارع گندم روستای آرموت در شمال روستا قرار دارد که به آن منطقه مزرع می کویند.

 

روستای آرموت طالقان

 

پس از اتمام احداث سد طالقان در سال ۱۳۸۵ و تغییر مسیر دسترسی به علت عدم امکان استفاده از پل قدیمی آردکان، این روستا عملاً به دروازهٔ ورود به روستاهای پایین طالقان بدل گردید، هرچند در گذشته نیز آرموت به دلیل دارا بودن دو آسیاب بزرگ، مرکزی بوده‌است برای تبدیل غلات به آرد در منطقه میان طالقان و به همین دلیل این روستا از رونق خوب اقتصادی خوبی برخوردار بوده‌است.

 

روستای آرموت طالقان

 

جمعیت روستای آرموت :

این روستا طبق آمار سال 1385 حدود 135 نفر و 40 خانوار بوده است .

 

اشخاص معروف و محبوب روستای آرموت :

نصرالله محبی، فرمانده کل سپاه طالقان که در جنگ ایران و عراق در راه دین و وطنش به شهادت رسید اهل این منطقه است ، همچنین شهید کاظم محبی از شهدای والا مقام این روستا است که مقبره او در کنار مقبره شهید نصراله محبی قرار گرفته و هر دو این عزیز از یاد نرفته افتخار و آبروی این خطه هستند.