روستای کلارود طالقان

روستای کلارود طالقان

 

روستای کلارود – معرفی روستای کلارود طالقان

روستای کلارود یکی از روستاهای استان البرز می باشد که در شهرستان طالقان و در بخش پایین طالقان واقع شده است .

این روستا در ۳۰ کیلومتری غرب شهرک طالقان و ۳ کیلومتری شمال راه مالروی قزوین به طالقان قرار گرفته است.

روستای کلارود در ضلع جنوبی رودخانه شاهرود در دو طرف دره بزرگی که از جنوب به طرف شمال آبخیز آن قرار دارد بنا شده است. این روستا به لحاظ موقعیت جغرافیایی وارتفاع، آب‌های جاری اطراف آن از بخش‌های مرتفع به صورت آبشار جریان دارد.

گویش مردم روستای کلارود طالقان :

مردم روستای کلارود با زبان تاتی سخن می رانند.

 

روستای کلارود طالقان

 

جاذبه های دیدنی روستای کلارود طالقان :

آبشار کلارود طالقان

آبشار کلارود در ارتفاعات روستای کلارود طالقان قرار دارد . آبشار کلارود در میان دره ای پر از درختان سر سبز و شاداب قرار گرفته و در طول سال دارای طراوت خاصی است. این آبشار ارتفاعی در حدود ۱۵ متر دارد. سالانه گردشگران زیادی از این آبشار زیبا دیدن می کنند . در صورت ورود به شرهستان طالقان به شما پیشنهاد میکنیم حتما از این آبشار بسیار زیبا و با طراوت و روستای بسیار زیبا و دیدنی کلارود دیدن کنید و از هوا و طبیعت بکر و زیبای آن لذت ببرید .

جاذبه ی زیارتی روستای کلارود طالقان :

امامزاده محمود در روستای کلارود واقع شده است .

قدمت و دوره تاریخی : قرون اولیه اسلامی

آدرس امامزاده محمود شهرستان طالقان ، دهستان پائین طالقان روستای کلارود

امامزاده محمود یکی از آثار ملی ثبت شده ایران در طالقان ست که قدمت آن مربوط به قرون اولیه اسلامی می باشد و در تاریخ ۱۳۸۱/۱۱/۱۲ به شماره ثبت 7234 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است. نشانی این اثر ملی ثبت شده

چنار کلارود

در ضلع جنوب غربی امام زاده محمود روستای کلارود پایین طالقان، درخت سرو کهنسالی قرار داره که قطر آن به 4.5 متر می رسد. عمر این درخت بیش از 450 سال است. علاوه بر این درخت، درخت چنار دیگری در ضلع شمال شرقی امامزاده قرار داره که قدمت آن بالای 200 سال است که در مجموع نشانگر اهمیت حفاظت از درخت در منطقه طالقان است.