روستای کولج طالقان

روستای کولج

روستای کولج طالقان – معرفی روستای کولج

روستای زیبای کولج در استان البرز ، شهرستان طالقان ، بخش مرکزی شهر ( دهستان میان طالقان ) طالقان واقع شده است . این روستا نزدیدک ترین روستا به شهر طالقان می باشد . روستای کولج در طول جغیرافیایی 564550 و عرض جغرافیایی 341136 قرار گرفته است . فاصله تهران تا روستای کولج 150 کیلومتر می باشد .

فاصله روستای کولج تا سطح دریا حدود 1880 متر می باشد .

روستای کولج طالقان از شمال با روستای حسنجون ، از جنوب با شهر طالقان ، از شرق با روستای خسبان و از غرب با روستای میراش همسایه می باشد .

روستای کولج به دو بخش تقسیم شده است : بالا کولج و پایین کولج . هر کدام از بخش های روستا دارای مسجد جداگانه می باشد .

 

روستای کولج طالقان

 

جمعیت روستای کولج طالقان :

جمعیت روستای کولج طالقان طبق سرشماری سال 1385 حدود 440 نفر می باشد .این جمعیت شامل 140 خانوار می باشد . اما این آمار در سال های بعد تغییراتی داشته است و جمعیت آن تاکنون دستخوش تغییراتی شده است .

 

لحجه و گویش روستای کولج :

مردم روستای طالقان با زبان تاتی صحبت می کنند . و اصولا تات ها ساکنین طالقان می باشند .

 

روستای کولج طالقان

 

کولج ، داستانی از دو برادر

یکی از روستاهای مشهور منطقه شهرستان طالقان روستای کولج میباشد. این روستا که در جوار سه روستای زیبای حسنجون، خسبان و میراش قرار دارد مسیری به سمت شهرستان طالقان است و از سالها پیش مسیر رفت و آمد روستائیان منطقه و مرکز شهر طالقان بوده است. روستای کولج شهر طالقان، به دو قسمت کولج بالا و پایین کولج تقسیم شده. دلیل این دو قسمت شدن روستا را اهالی اینطور بیان میکنند که این ماجرا به دو برادر برمیگردد که از قزوین به روستای کولج مهاجرت میکنند. بعد از یک اختلاف دو برادر از هم جدا میشوند. یکی از آنها به بالا کولج میرود و نام محله خود را کوله میگذارد و برادر دیگر در نقطه ای که امروزه روستای کولج قرار دارد میماند مردم محلی معتقدند که نام کولج از جوابی آمده که دو برادر به سوال مردم درباره اختلاف خود داده اند. یعنی زمانی که مردم از دو برادر لجوج درباره لجبازی شان سوال میکردند آن دو جواب میدادند : کو لج؟ که معنای آن در زبان محلی این بود که قهر و لجاجتی در میان نیست. این جواب موجب شد که نام روستا به کولج تبدیل شود. دو قسمت روستای کولج ( کولج بالا و کولج پایین ) هرکدام یک مسجد دارند و مرسوم است در روز تاسوعا و عاشورا دسته های مساجد به دیدار هم بروند به این ترتیب که در تاسوعا دسته کولج پایین به مسجد کولج بالا و در روز عاشورا دسته کولج بالا به مسجد کولج پایین میرود.

 

روستای کولج

 

قدمت روستای کولج طالقان :

به دلیل سفال های سرخ و نخودی رنگی که در تپه های جنوب قبرستان این روستا پیدا شده قدمت روستا را به دوره قاجار نسبت می دهند اما شواهد باستان شناسی می گویند که این روستا بسیار بیشتر از این قدمت دارد و حتی ممکن است قدمت آن به دوره سلجوقیه برسد.

 

روستای کولج

 

قلعه تاریخی در کولج :

در این منطقه قلعه تاریخی کولج قرار دارد. این قلعه که به اسم قلعه منصوریه نیز شناخته میشود در سال 521 در اختیار حکومت اسماعیلیان بود. دید این قلعه به منطقه شهر طالقان واقعا زیباست و از قلعه های مشهور دوران اسماعیلیان است.

از افراد مشهور متولد این روستا میتوان به شهید سرلشگر فلاحی اشاره کرد که در دوره جنگ هم رزم شهید چمران و رئیس ستاد مشترک ارتش بودند. تندیس این شهید در ورودی شهرستان طالقان وجود دارد.