روستای خسبان

روستای خسبان طالقان

 

روستای خسبان – معرفی روستای خسبان طالقان

روستای زیبای خسبان در استان البرز ، شهرستان طالقان ، و مرکز طالقان واقع شده است . روستایی کوهستانی و بسیار زیبا در دل طبیعت طالقان . آب این روستا از خسبان رود تامین می شود و خسبان رود نیز از قله های خسبان کوه سرچشمه می گیرد . روستای خسبان یکی از زیبا ترین اما کم حاشیه ر شهرستان طالقان است موقعیت این روستا در مرکز طالقان و فاصله آن تا شهرک ۲.۵ کیلو متر می باشد. خوشبختانه خانه های قدیمی هنوز از بین نرفته است و این باعث جذب گردشگر و توریست شده است.

" روستای خسبان از سمت غرب با روستای جزینان واز سمت شرق یا روستا های نویزک و بزج همسایه است "

 

روستای خسبان طالقان

 

از جاذبه های دیدنی این روستا می توان به آبشار زیبای شله بن اشاره نمود که با عبور از باغ های زیبای زودر(zodar) به آنجا رسید. باغ های روستای خسبان دارای زیبایی خاص و منحصر بفردی هستند .نام این باغ ها عبارتند از: اوندس(oondas) ، ملندشت (molondasht) ، زودر ( zodar) و جور لات (joarlat) .

جمعیت روستای خسبان : جمعیت روستاهای طالقان به دلیل ییلاقی بودن متغیر است اما در حال حاضر حدود ۷۰ خانوار در روستا مستقر می باشند

 

زبان مردم روستای خسبان :

زبان اصیل مردم طالقان تاتی می باشد و روستای خسبان نیز با زبان تاتی صحبت می کنند.

 

محصولات روستای خسبان :

محصولات روستای خسبان از نظر کشاورزی و دامداری غلات ، سیب زمینی ، یونجه ، عسل ، لبنیات و ... می باشد .

این روستا دارای صنایع دستی خاص خود می باشد که عبارتند از : چادر شب بافی ، جاجیم بافی ، کلیک بافی ، قالیچه و... می باشد .

 

آبشار شله بن خسبان

 

آبشار شله بن :

از مکان دیدنی روستای خسبان می تواند از آبشار شله بن نام برد. آبشار شله بن یکی از زیباترین آبشار های شهرستان طالقان می باشد که در طبیعت بکر و بسیار زیبا نهفته است . آبشار خسبان از قله های خسبان سرچشمه می گیرد و پس از ریزش ، باعث تشکیل یک رودخانه به نام خسبان رود خواهد شد و این رودخانه از روستای زیبای خسبان عبور می کند .

آبشار شلبن یا شله بن از سه بخش یا طبقه تشکیل شده است که در بخش هایی که دسترسی دارد می توان روستای زیبایخسبان و بزج را به راحتی دید .

آبشار شله بن با شمال شهرک طالقان 10 کیلومتر فاصله دارد . همچنین این آبشار در غرب روستای بزج می باشد .

 

خسبان کوه :

در خسبان کوه های زیادی به نام های مختلف وجود دارد اما معروف ترین آنها خسبان کوه با ارتفاع ۲۴۰۰ متر می باشد که به رشته کوه البرز منتهی می شود رودخانه خسبان رود که مرز خانه های مسکونی و باغ های خسبان را مشخص کرده و پس از عبور از پردسر به رودخانه شاهرود می ریزد. در خسبان چشمه های متعددی وجود دارد که آب آشامیدنی روستا از همین چشمه ها تامین می گردد . خاکرو (khakeroo) یکی از این چشمه هاست که در فاصله ۵۰۰ متری روستا قرار دارد.