روستای گلیرد

روستای گلیرد

 

روستای گلیرد – معرفی روستای گلیرد طالقان

گِلیَرد یا گِلیارد یکی از روستاهای استان البرز ، شهرستان طالقان بخش بالا طالقان می باشد . این روستای یکی از مهم ترین روستاهای شهرستان محسوب می شود که در 14 کیلومتری مرکز طالقان واقع شده است .یکی از دلایل محبوبیت و اهمیت بیشتر این روستای زادگاه آیت الله طالقانی می باشد که در این روستا واقع شده است و خانه پدری ایشان می باشد . خانه ی محمود طالقانی به دوره معاصر بر می رددکه در تاریخ دوازدهم اردیبهشت سال 1377 به شماره ثبت 2009 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

 

گویش مردم روستای گلیرد :

مردم این روستا با زبان تاتی صحبت می کنند .

 

روستای گلیرد در ضلع جنوبی رودخانه شاهرود قرار گرفته . رود های کوچکی در میان این روستا عبور می کند که به رودخانه شاهرود ریخته می شود . این روستا در مجاورت روستای گوران قرار دارد .ارتفاع روستای گلیرد از سطح دریا 2224 متر می باشد . مانند اکثر روستاهای شهرستان طالقان این روستا نیز در فصل تابستان دارای آب و هوای کوهستانی و معتدلی می باشد که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند .زمستان های روستای گلیرد پر از سرما و برف می باشد و دلیل آن هم کوهستانی بودن و ارتفاع زیاد این روستا از سطح زمین می باشد .قدمت روستای گلیرد بیش از 200 سال است و دین مردم این روستا اسلام و مذهب آنها شیعه ی جعفری می باشد .

 

​​​​​​​​​​​​​​روستای گلیرد

 

جمعیت روستای گلیرد طالقان :

براساس نتايج سرشماري سال 1375 روستاي گليرد 71 نفر جمعيت داشته است که در سال 1385 به حدود يکصد نفر افزايش يافته است. جمعيت اين روستا در فصل تابستان و برداشت محصول به چند برابر و تا حدود هزار نفر افزايش مي يابد.

 

آب و هوای روستای گلیرد طالقان

آب و هوای روستای گلیرد : روستاي گليرد، به دليل استقرار در کوهستان از آب هواي معتدل و کوهستانی بهره مند است و به همین دلیل جلوه هاي طبيعي بسيار زيبايي دارد. اين روستاي ييلاقي تابستان ها پذيرايي گردشگران بسياري است.

خانه های روستای گلیرد در شیب ملایمی ساخته شده است که بصورت طبیعی و متراکم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و زیبایی خاصی را ایجاد کرده اند .خانه های یک طبقه ساخته شده بیشر از لاشه سنگ و گل و چوب و خشت ساخته شده اند و خانه های دیگر و خانه های چند طبقه نیز با نوسازی با روش های نوین ساخت و ساز ، احداث شده اند . معابر روستای گلیرد بصورت کوچه باغی می باشد و دلیلش هم باغ های وسیع و وجود درختان بسیار زیاد ومتراکم در این روستا می باشند که زیبایی روستا را دو چندان کرده اند .

 

پیشه ی مردم روستای گلیرد طالقان :

شغل اصلی مردم روستای گلیرد کشاورزی و دامداری و باغداری می باشد . جمعیت ناچیزی از مردم نیز به شغل های دیگر مانند صنایع دستی و سایر خدمات مشغول فعالیت هستند .

 

دستاورد های باغی و کشاورزی روستای گلیرد :

در روستای گلیرد محصولاتی مانند گردو ، گیلاس ، آلبالو بیشترین برداشت را دارد . در این روستا محصولاتی نیز مانند انواع لبنیات نیز تولید می شود .

 

​​​​​​​​​​​​​​روستای گلیرد

 

مکان های دیدنی روستای گلیرد :

یکی از مهمترین مکان های دیدنی شهرستان طالقان و روستای گلیرد منزل قدیمی آیت الله طالقانی می باشد که جزو قدیمی ترین بناهای این روستا می باشد . این بنا در دوره ی قاجار ساخته شده است و به همین علت جزو آثار ملی با شماره ی ثبت 2009 می باشد . خانه ی آیت الله طالقانی در تاریخ 12 اردیبهشت سال 77 شمسی به ثبت رسیده است . این بنا در مرکز روستا قرار گرفته است و برخی از لوازم آیت الله طالقانی نیز در این خانه برای بازدید عموم مردم قرار داده شده است .

 

​​​​​​​​​​​​​​روستای گلیرد

 

چشمه ی گلیرد :

یکی از جاذبه های دیدنی روستای گلیرد وجود این چشمه می باشد که از آن برای تامین آب کشاورزی و آب آشامیدنی مردم روستا مورد استفاده قرار می گیرد .

 

حمام گلیرد

 

حمام قدیمی روستای گلیرد :

یکی دیگر از مکان های دیدنی روستای گلیرد حمام قدیمی آن می باشد که توسط میراث فرهنگی بازسازی شده است . این حمام مربوط به دوره ی پهلوی می باشد . حمام قدیمی دارای سقف گنبدی شکل است و قطر دیوار آن به 5 متر می رسد .

 

روستای گلیرئ​​​​​​​

 

صنايع دستي روستاي گليرد :

صنایع دستی این روستا شامل انواع محصولات چوبي و بخاري سنتي و بافت کرباس، گليم، جاجيم و جوراب و دستکش و شال گردن مي باشد.

معروف ترين سوغات روستاي گليرد انواع خشکبار و لواشک و گردو می باشد .

 

غذاهای رایج روستای گلیرد :

غذاهاي رايج روستاي گليرد مي توان به انواع کباب، خورشت و آش هاي محلي اشاره کرد.