همه چیز درباره دریاچه سد طالقان

در این مقاله به چگونگی شکل گیری سد طالقان، ابعاد سد طالقان و جاذبه گردشگری آن میپردازیم

منشا سد طالقان:

سرشاخه شاهرود، رودخانه طالقان است است که از کوه های کندوان، کهار، علم کوه و کوه های دیگر سرچشمه می گیرد و در جهت شرق به غرب بعد از دریافت شاخه های دیگر که مهم ترین آنها الموت است به رودخانه ی قزل اوزن پیوسته سفید رود را تشکیل می دهد و در نهایت به دریای خزر می ریزد. 

سد طالقان

تاریخچه شکل گیری سد

فکر آوردن آب شاهرود طالقان به قزوین، در دوره ی صفویه مطرح شده است. با این هدف اصلی که براساس منابع موجود کم آبی قزوین را با آوردن آب رود طالقان جبران کند. گویا نخستین کسی که به طور جدی در این جهت اقدام کرده است، شاه طهماسب صفوی است. پس از او شاه عباس بزرگ تصمیم به انجام این کار می گیرد ولی برخی از اشخاص مانع این اقدام می شوند مبادا شهر قزوین از اصفهان زیباتر شود و به این ترتیب شاه آن جا را ترک گوید
پس از تغییر پایتخت از قزوین به اصفهان موضوع استفاده از آب شاهرود نیز مسکوت ماند، تا آن که در سال ۱۳۲۵ هجری قمری یک بازرگان مقیم اسلامبول نامه ای به انجمن ولایتی قزوین نوشت و حاضر شد تا سی هزار تومان برای آوردن آب شاهرود به قزوین در اختیار انجمن بگذارد، اما چون مخارج صد تا پانصد هزار ریال (پنجاه هزار تومان برآورده شده بود و این امر با استطاعت بازرگانان مذکور موافقت نشد، این موضوع نیز دنبال نگردید.

پس از ۳۵ سال بار دیگر قضیه از طرف وکلای قزوین در مجلس شورای ملی مطرح شد و در سال ۱۳۱۹ ه ش چند نفر مهندسین برای مطالعه و برآورد مخارج به طالقان رهسپار شدند. از سال ۱۳۱۹ ه ش تا ۱۳۵۳ اقدامات جدی برای احداث سد انحرافی و تونل و کانال آب بر صورت نگرفت. تا سال 1381 این پروژه به تعویق افتاد و در فروردین سال 81 عملیات ساخت شروع شد  یکی از روستاهای طالقان با نام کماکان کامل به زیر آب رفت و در نهایت در سال 85 شمسی به بهره برداری رسید . در این میان نیروگاه آبی طالقان احداث شد و تولید برق 8/17 مگاواتی را تولید میکند . دریاچه سد طالقان به طول 10 کیلومتر می باشد. سد طالقان جهت انتقال آب به کرج، تهران و دشت های قزوین میرسد.

دریاچه طالقان

سد طالقان به عنوان قطب گردشگری

دریاچه و سد طالقان از مناطق گردشگری شهرستان طالقان می باشد که سالانه گردشگران بسیار زیادی را به خود جذب میکند. لازم به ذکر است ورود به سد ممنوع است و دور دریاچه توسط منابع طبیعی فنس کشی شده و دیدن این طبیعت از دور زیبا و چشم نواز است. گردشگران می توانند با کمپ کردن در دامنه های کوه های  اطراف سد چشم انداز زیبایی از سد طالقان را مشاهده کنند.

دریاچه طالقان

مشخصات کلی سدطالقان:

نوع سد خاکی با هسته رسی
ارتفاع سد 103 متر
طول تاج 1100 متر
عرض تاج 12 متر
حجم بدنه 15 میلیون متر مکعب
حجم مخزن سد 420 میلیون متر مکعب
حجم مفید مخزن 329 میلیون متر مکعب
سال شروع عملیات اجرایی طرح 1381
سال خاتمه طرح 1384
میزان کل اعتبار مورد نیاز 495726 میلیون دلار
منبع سازمان اب تهران

منبع: کتاب جغرافیای شهرستان طالقان