24 تیر 1399

مخالفت اداره منابع طبیعی با انتقال آب سد طالقان به تهران

رئیس اداره مهندسی و مطالعات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: تصور می‌شود لابی تونل‌سازان پشت انتقال آب سد طالقان به تهران است، چرا که

   Admin        شنبه, 18 خرداد 1398       اخبار
مخالفت اداره منابع طبیعی با انتقال آب سد طالقان به تهران

 

به گزارش سایت تلکان، مجید رحمانی، رئیس اداره مهندسی و مطالعات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز، امروز در رابطه با انتقال آب سد طالقان به تهران از طریق تونل، گفت: باید مطالعات دقیق در ابعاد مختلف انتقال آب از طریق تونل به تهران داشته باشیم، مشاور پروژه که مطالعات لازم را نیز انجام داده معتقد است آثار سوء در این نوع از انتقال آب در منابع آب وجود خواهد داشت.

رئیس اداره مهندسی و مطالعات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در ادامه با اشاره به اینکه باید بررسی شود که حفر تونل در استان چه پیامدهایی را به دنبال خواهد داشت، اظهار کرد: با نگاهی به تجربیات حفر تونل در سطح کشور داشته ایم می توان متوجه شد شریان های داخل زمین و زیرزمینی در این حالت قطع خواهند شد و این امر در منابع زیر زمینی اثر گذار است.

این مقام مسؤول اشاره کرد: در این پروژه یک سری از چشمه ها دچار آسیب خواهند شد و دبی آن ها کم خواهد شد ، البته ممکن است آب یک چشمه را به چشمه دیگر منتقل کند و برای برخی از چشمه ها هم اثر مثبت داشته باشد. مشکلات این طرح باید رفع شود تا موافقت برای اجرای آن اعلام شود در حال حاضر موافق اجرای این طرح نیستیم.

رحمانی با بیان اینکه دبی چشمه در این برهه از زمان که هنوز تونل احداث نشده است در حال بررسی و اندازه گیری است، گفت: پیمانکار پروژه اعلام کرده است، اگر پس از احداث تونل دبی چشمه های کاهش یابد خسارت پرداخت خواهد کرد.

وی با اشاره به حضور مراکز جمعیتی از هزاران سال پیش در کنار این چشمه ها، اعلام کرد: این زیست بوم ها که در دامنه جنوبی استان البرز مستقر هستند اگر با خشک شدن چشمه ها مواجه شوند دچار ضرر بسیاری خواهند شد که پرداخت خسارت و سکونت دوباره این قشر در شهر کرج و حواشی آن نه تنها مشکلی از استان و کشور حل نخواهد کرد بلکه به معضلات اضافه می کند.

کارشناس اتاق مطالعات اداره کل منابع طبیعی استان البرز یادآور شد: ضرورتی ندارد تأمین و انتقال آب از طریق تونل انجام شود در حالیکه راه چاره بسیار دیگری وجود دارد، مشاورین دیگری انجام پروژه مذکور را مطالعه کرده اند اما شواهد نشان می دهد که اصرار بر حفر تونل وجود دارد. نسبت به این موضوع مشکوک هستم که چرا انقدر اصرار برای حفر تونل وجود دارد./فارس