سدهای کرج و طالقان، لب به لب

مدیرعامل آب منطقه ای البرز: خوشبختانه سدهای کرج و طالقان با بارش های خوب زمستان و بهار پر شده است.

   Admin        یکشنبه, 02 تیر 1398       اخبار
سدهای کرج و طالقان، لب به لب

 

به گزارش سایت تلکان، نجفیان مدیرعامل آب منطقه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: امسال بیشترین ذخیره سازی آب های سطحی انجام شده و حدود میزان ۷۵۰ میلیون متر مکعب در سطح استان باران بارید و تخمین ما از تغذیه سفره های زیرزمینی ۳۰ میلیون مکعب است که هنوز فاصله زیادی با پر شدن ذخایر زیرزمینی داریم.

وی که این نشست خبری را به مناسبت شروع هفته صرفه جویی آب برگزار کرده بود با اشاره به اینکه با مدیریت مصرف و صرفه جویی میشود گره کم آبی استان را حل کرد گفت: بیش از ۲ برابر حداکثر حد مجاز و استاندارد های بین المللی در کشور آب مصرف می شود.

نجفیان افزود: هفته صرفه جویی آب فرصت مناسبی برای فرهنگ سازی مدیریت مصرف آب است و در این هفته نیز برای هر روز یک شعار مثل مدیریت آب و خانواده با این هدف نامگذاری شده است.

مدیرعامل آب منطقه ای البرز افزود: در استان البرز باید با مدیریت آب ۳۵ درصد از مصارف خود را کم کنیم، برخی از مسئولین بعد از بازش های زیاد ابتدای سال از برطرف شدن مشکل منابع آبی سخن گفتند در حالیکه آب استان البرز نیازمند جدی به برنامه ها و اقدامات کلیه دستگاه ها و بخش ها مثل کشاورزی و خدمات دارد.

نجفیان اضافه کرد: خوشبختانه استان البرز آب خوان های بسیار خوبی دارد و میتوانیم با برنامه های مدیریت مصرف آنها را به حالت تعادل برسانیم.

نجفیان در بخش دیگری صبحت ها گفت : ۴۰ ساخت و ساز غیر مجاز حاشیه رودخانه کرج تا آخر هفته تخریب می شود.

مدیر عامل آب منطقه ای استان با اشاره به عملیات آزاد سازی بستر رودخانه کرج گفت: در ۴ کیلومتر از رودخانه کرج در منطقه شهر کرج ساخت و سازهای غیر مجاز شناسایی شده و در هفته جاری با دستور قضایی ساخت و سازهایی که مانع عبور جریان رودخانه خواهد شد تخریب خواهند شد.

وی با بیان اینکه ده درصد از چاه های غیر مجاز استان حدود ۹۰ درصد از آبهای زیرزمینی را برداشت میکنند، گفت: حدود 700 چاه غیر مجاز شناسایی شده و مسدود کردن این چاه ها اولویت اصلی ما برای آب منطقه ای در سال جاری است.

مدیرعامل آب منطقه ای البرز اضافه کرد: در استان البرز بعد از بستن چاه های غیر مجاز، چاه هایی پروانه دار را هم با برنامه ای مشخص محدود خواهیم کرد.

نجفیان افزود: در استان البرز حدود ۴ درصد از ذخایر آبی در بخش صنعت مصرف میشود و باید به فکر سوق دادن آب در مصارف بخش هایی که ارزش افزوده بالایی دارد باشیم، مثلا بخش کشاورزی را از سنتی به مدرن ببریم.

وی افزود: باید محصولاتی که مصرف بالایی دارند را کنار بگذاریم، در البرز بالای ۵ هزار متر مکعب کاشت کاهو انجام میشود، میزان بالایی از آب خوان ها برای کشت این نوع محصولات خالی شدند، هیچ توجیهی با توجه به مصرف آب بالا این نوع کشاورزی ندارد.

نجفیان اضافه کرد: امسال هیچ محدودیت اعتباری برای مسدود کردن و تخریب کردن چاه ها و ساخت و ساز های غیر مجاز نداریم و مجموعا ۳ میلیارد تومان تاکنون سرمایه گذاری شده است.