انتقال تونلی آب طالقان به تهران خیانت به محیط زیست است

محمد درویش، پژوهشگر برجسته محیط زیست در رابطه با انتقال تونلی آب طالقان به تهران گفت: این اقدام یک خیانت بزرگ در حق پایتخت و مردم ساکن تهران بزرگ خواه

   Admin        یکشنبه, 02 تیر 1398       اخبار
انتقال تونلی آب طالقان به تهران خیانت به محیط زیست است

 

به گزارش سایت تلکان، پژوهشگر برجسته محیط زیست با اشاره به عوامل متعددی که تاکنون جمعیت زیادی را به تهران منتقل کرده است، افزود: در کنار انتقال آب به تهران، حاشیه نشینی افزایش خواهد یافت؛ آلودگی هوا، سازه های غیر مجاز، کمبود شغل و سایر آسیب های اجتماعی از دیگر خطراتی هستند که با انتقال بیشتر آب به تهران اتفاق می افتد.

درویش بیان کرد: شاید برخی از مسؤولان و مردم تهران این نوع انتقال آب را نوعی خدمت بدانند اما این موضوع خیانت محض است و خطراتی جبران ناپذیر به دنبال خواهد داشت که تلاش برای جبران آن ها نیز نیازمند صرف هزینه بسیاری است.

پژوهشگر حوزه بیابان ها در سازمان جنگل ها و مراتع آبخیزداری کشور ادامه داد: از طرفی احداث تونل برای انتقال آب و جایگزین کردن انتقال تونلی آب به جای لوله کشی، آب رودخانه را به سرعت خشک خواهد کرد چرا که بیشتر حجم آب را منتقل می کند.

درویش تصریح کرد: خشک شدن چشمه های زیرزمینی و تغییر مسیر این آب ها از دیگر نقاط ضعف پروژه انتقال تونلی آب طالقان به تهران است که البته مردمی که در اطراف این چشمه ها زندگی می کنند را نیز با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد.

پژوهشگر برجسته محیط زیست خاطرنشان کرد: این پروژه خطرات زیست محیطی بسیاری را به دنبال خواهد داشت و به مخالفت فعالان محیط زیست نیز می انجامد که انتظار می رود مسؤولان در این زمینه بیشتر تأمل کنند.