بی احتیاطی و تفرج مرگبار دررودخانه های البرز

 بی احتیاطی و تفرج مرگبار دررودخانه های البرز اینجا استان البرز است، دریا نیست، بلکه سرزمینی کوهستانی با کوهپایه و بخشی هم دشت و بیابان است، اما ذوب ش

   Admin        یکشنبه, 09 تیر 1398       اخبار
بی احتیاطی و تفرج مرگبار دررودخانه های البرز

 

به گزارش سایت تلکان، کوه بلند البرز جنوبی همه ساله از سخاوت آسمان سفید پوش است و این سفیدی با تابش خورشید جویباری‌های فراوانی بر پیکره آن جاری ساخته که در نقاط تلاقی به آب‌های خروشان تبدیل می‌شوند.

چهار فصل سال حاشیه رودخانه‌های این خطه با طراوات است و شفافیت و زلالی آب آنقدر وسوسه آمیز است که بسیاری برای لمس آن جان می‌دهند.

در جغرافیای کوچک استان البرز، بخشی از کوه بزرگ البرز وجود دارد که ده‌ها جویبار متصل به رود در آن جاری است و همین ویژگی طبیعی موجب شده تا جاده‌ها بر بام البرز و از دل سخت کوه بگذرد و روستاها و خانه ویلاها شکل بگیرد.

این جاذبه‌های طبیعی به قدری زیباست که گردشگران فراوانی به سوی خود می‌کشاند و مردم از دیدن آنها روحیه می‌گیرند اما برخی هم در این میان قربانی حس کنجکاوی (کودکان) و لمس آب می‌شوند.

حوادث مرگبار این رودخانه‌ها از گذشته‌ها تا به حال تکرار شده و شاید بیان خطر آب موضوع تازه ای برای گفتن نباشد اما آنچه مهم است این است که هنوز مردم از درس‌های تلخ آن عبرت نگرفته و هر روز داغ عزیزانی بر دل‌ها می‌نشیند.

اگرچه بارش‌های سیل آسای سال زراعی جاری در استان البرز به خیر گذشت و این استان با کمی خسارت بدون تلفات انسانی، سیلاب را مدیریت کرد اما پرآب شدن رودخانه‌های فصلی بر میزان جذابیت‌های آن افزود و ارتفاعات البرز از جاده کرج – چالوس گرفته تا شهرستان طالقان را به جلونگاه گردشگران تبدیل کرده است.

این در حالی است که به واسطه خروش رودخانه‌های فصلی و دائمی استان، دستگاه‌های اجرایی و امدادی مانند شرکت آب منطقه‌ای استان البرز، جمعیت هلال احمر، مرکز فوریت‌های پزشکی، آتش نشانی، هواشناسی، ستاد مدیریت بحران استان و دیگر دستگاه‌ها خطرات نزدیکی به رودخانه‌های استان را در قالب اطلاع رسانی رسانه‌ای، نصب پلاکارد و تابلوهای هشداری به مردم و گردشگران گوشزد کرده و آنها را متوجه حوادث آب ساخته اند.

با این وجود از ابتدای امسال تاکنون ۱۴ حادثه مرگ آور در رودخانه‌های کرج، طالقان، کردان و فردیس گزارش شده که بیشتر قربانیان کودکان و نوجوانان بودند.

 

آخرین حادثه دیروز شنبه هشتم تیرماه در رودخانه کرج رخ داد که چهار نفر همزمان در این رودخانه غرق شدند که با تلاش امدادگران ۲ نفر آنان نجات یافتند و ۲ نفر دیگر جان باختند.

یک روز قبل از این حادثه یک پدر و پسر در رودخانه طالقان غرق شدند که پسر توسط مردم نجات یافت اما پدر به دیار باقی شتافت.

همچنین پنجشنه هفته گذشته حادثه مشابه این برای یک پدر و پسر دیگر در رودخانه کرج رخ داد که با تلاش امدادگران هر ۲ نفر از مرگ نجات یافتند.

سال گذشته هم بیش از ۲۵ نفر در رودخانه های این استان غرق شدند که اجساد آنها پیدا شد.

در این میان شرکت آب منطقه‌ای استان البرز از ابتدای سال جاری تاکنون، هر چند روز یک بار اطلاعیه‌های هشداری صادر می‌کند و از مردم برای فاصله گرفتن از رودخانه‌های کرج، طالقان، برغان، کردان و سرشاخه‌های آنها استمداد می‌جوید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز از گردشگران و مردم استان خواست از ورود به حاشیه رودخانه‌های کرج، کردان و طالقان خودداری کنند.

داود نجفیان اظهار داشت: در ماه‌های اخیر حوادث مرگباری برای گردشگران در رودخانه‌های استان البرز رقم زده است و از ابتدای سال جاری تاکنون تعدادی از گردشگران در در رودخانه‌های کرج، طالقان و برغان جان خود را از دست داده اند.

وی گفت: تعدادی از جانباختگان رودخانه‌های البرز کودکان و نوجوانان بوده که انتظار می‌رود خانواده‌ها بیشتر مراقبت کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز با اشاره به افزایش دما و سفرهای تابستانی به مردم توصیه کرد که برای شنا به رودخانه‌ها ورود پیدا نکنند زیرا با خطر غرق شدگی همراه است.

وی تاکید کرد که در حریم و حاشیه تمام رودخانه‌های پرآب البرز علائم اخطاری و هشداری نصب شده است.

یک روانشناس و کارشناس امور اجتماعی با اشاره به آمار مرگ و میر کودکان در رودخانه های البرز، گفت: بیشتر این حوادث متأثر از حس کنجکاوی و ریسک خطر است که باید خانواده ها مراقب باشند.

احمد علی جبارزاده افزود: این حوادث تلخ خانواده های و اقوام زیادی را عزادار کرده که نباید از آن غفلت کرد.

وی اضافه کرد: داستان غم انگیز این جان سپردن‌ها را که می‌شنویم در اندرون خود نکته‌ای دارد. آن گاه که کودک یا نوجوانی برای بازی در کنار رود قرار می‌گیرد و آن زمان که جوانی برای شنا تن به آب می‌زند یا میانسالی برای ثبت خاطره روزش در کنار رود عکس سلفی می‌گیرد و آن زمانی که هر انسانی با هر دلخواسته ای به رود خروشان نزدیک می‌شود، در همه و همه این لحظات با یک غفلت بزرگ روبرو هستیم. از یک سو غفلتی از فرد جان باخته و از سوی دیگر غفلتی از طرف همراهان او است.

جبارزاده افزود: انگار که زیبایی رود، طبع وحشی او را می‌پوشاند! صدای گوشنواز رود چنگ‌های به تن فرو رفته او را پنهان می‌کند! خنکی تن نوازش، توان به داغ کشاندن قلب دهها نفر را مخفی می‌سازد!

وی گفت: باید به کودکان، نوجوانان و جوانان یاد دهیم و خودمان یاد بگیریم که رود چند چهره دارد، زشت و زیبا – آرامش و عزا – زندگی و مرگ که باید جدی گرفته شود.

این کارشناس امور اجتماعی افزود: باید مرزهای بین انسان و طبیعت را بشناسیم و به آن احترام بگذاریم. باید که بیاموزیم خطرات یک رودخانه متلاطم چیست؟ باید مرز بین کنجکاوی و هیجان غیر عقلانی با تفریح سالم را یاد بگیریم.

وی افزود: بی احتیاطی شهروندان بیشترین عامل غرق شدگی است درحالی که اطلاع رسانی درخصوص آمار غرق شدگی دررودخانه ها به صورت گسترده منتشر شده است.

وی تاکید کرد که هرچند اموزش برخورد با طبیعت را پیش از وقوع حادثه باید به درس بنشینیم که فردا خیلی دیر است.

 

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر البرز گفت: استان زیبای البرز به واسطه قرار گرفتن در شاهراه شرق به غرب کشور و دارا بودن یکی از راه های خاطره انگیز مرکز به شمال ایران هر ساله پذیرای میلیون‌ها مسافر از سراسر کشور است.

محمد حسین وطنی افزود: در میان جاذبه‌های استان سدها و رودخانه‌ها مانند اژدهایی خاموش در طبیعت زیبای البرز به انتظار افرادی نشسته اند که لحظه‌ای غفلت ورزیده و ایمنی را نادیده می‌گیرند.

وی اضافه کرد: در بین حوادث مختلف برف و بوران، جاده‌ای، کوهستان و حوادث شهری، از ابتدای سال جاری تا کنون ده‌ها نفر در رودخانه و سد گرفتار شده و بعضی نجات یافته و بعضی قربانی ناآگاهی خود شده اند.

وطنی گفت: خانواده‌هایی که برای تفریح به جاده می‌زنند ولی با بدترین خاطره و اشک و آه، یکی از عزیزانشان را از دست می‌دهند و دلشان را در قاب عکسی خلاصه می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: رودخانه‌های استان البرز در فصل بهار به واسطه بارندگی‌ها و ذوب شدن برف‌ها، پرآب و خروشان شده و با سرعت بیشتر به پایین دست سرازیر می‌شوند و در مسیر پر پیچ و خم خود تبدیل به پدیده‌ای بی رحم و خطر ناک می‌شوند که یک لحظه غفلت یک عمر پشیمانی را به دنبال خواهد داشت.

معاون امداد و نجات هلال احمر البرز گفت: برای حفاظت از جان خود و خانواده لازم است تا هموطنان عزیز و گرامی در سفر به این استان و در کنار سدها و رودخانه‌های آن نکات زیر را رعایت نموده و به خاطر بسپارند.

وطنی تاکید کرد که مسافران برای تماشای مناظر طبیعی کنار جاده، در نقاط بی خطر که دارای دیواره و یا گارد می‌باشد توقف کرده و مواظب کودکان و افراد سالخورده باشند.

وی خطاب گردشگران گفت: عمق آب را شوخی نگیرید و چنانچه سطح آب بالاتر از زانو باشد در صورت افتادن، افراد بزرگسال را نیز با خود خواهد برد.

وطنی یادآورشد که آب حاصل از ذوب برف‌های سرد است و اگر کسی به رودخانه سقوط کند، سرمای آب فرد را دچار مشکل می‌کند.

معاون امداد ونجات جمعیت هلال احمر البرز افزود: عامل غافلگیر کننده دیگر برخورد سر افراد غوطه ور در آب با سنگ و سایر اشیا داخل رودخانه است که ممکن است باعث کاهش هوشیاری شوند.

وی گفت: از ایستادن یا عبور از روی سنگ‌های خیس به دلیل لغزنده بودن اجتناب و از شنا کردن داخل رودخانه‌های خروشان پرهیز ود.

وطنی افزود: در زمان گرفتن عکس یادگاری در نزدیکی رودخانه ها باید بسیار مراقب غرق شدن بود.

وی تاکید کرد که هر ارگان و اداره‌ای وظیفه جداگانه ای دارد و لازم است گردشگران در صورت بروز حادثه انتظارات عجیب نداشته باشند.

این مسئول یادآورشد که در صورت بروز مشکل با شماره‌های ۱۱۲ جمعیت هلال احمر، ۱۱۵ اورژانس، ۱۲۵ آتش نشانی یا ۱۱۰ نیروی انتظامی تماس حاصل شود.

چهار رودخانه کرج، برغان، کردان و طالقان استان البرز در سال جاری حوادث مرگبار رقم زده اند.