پیشرفت عرصه های بیابانی در استان البرز

برداشت بی رویه از منابع آب عامل پیشرفت بیابان ها به سمت شهر ها و روستاها

   Admin        شنبه, 16 آذر 1398       اخبار
پیشرفت عرصه های بیابانی در استان البرز

 

مدیر کل منابع طبیعی : برداشت بی رویه از منابع آبی استان باعث پیشرفت عرصه های بیابانی به سمت مناطق مسکونی، کشاورزی و یا صنعتی شده است و این یک هشدار جدی محصوب خواهد شد و هر چه سریعتر باید جلوی آن گرفته شود .

به گزارش خبرگزار تلکان در نشست های خبری اشاره ای به فراخوان عمومی جهت کاشت 14 میلیون نهال در کل کشور شد و این امر باعث بهبود وضعیت بحرانی کمبود آب و جلوگیری از عریض شدن بیابان ها و اتصال آنها به شهر ها وروستاها خواهد شد . کاشت 14 میلیون نهال در روز گذشته 14 آذر ماه انجام پذیرفت .

مدیر کل منابع طبیعی آقای فرضی ذکر کردند که در حوزه منابع طبیعی اجرای پروژه های جنگل کاری در سطح شهرستان کرج، نظرآباد، ساوجبلاغ و اشتهارد دنبال می شود.: پروژه بذرکاری در ۲۰۰ هکتار از اراضی شهرستان طالقان اغاز شده است. نمونه بذرهایی که کاشت شده «بادامک» است.آقای فرضی بیان کردند که یک پروژه ۱۰۰ هکتاری نهال کاری نیز حدفاصل شهرهای نظرآباد تا اشتهارد اجرا می شود که حفرچاه ها و انتقال نهال ها به عرصه آنجا انجام شده است، این مهم اقدامی بزرگ است، در فاز بعدی ۷۲ هکتار به این عرصه اضافه می شود.

ایشان با بیان اینکه از گونه های بومی، سازگار و کم آب بر در این عرصه ۱۷۲ هکتار استفاده می شود، گفت: در این عرصه ۳۵ هزار اصله نهال کاشته خواهد شد.در این عرصه ۱۷۲ هکتاری علاوه بر گونه های بیابانی مانند «آتریپلکس»، «قره داغ» و «تاغ» از گونه های مثمر از جمله عناب، سنجد، بادام و انار نیز کشت می شود و کاشت در این‌ عرصه نقش مهمی در توسعه فضای سبز استان البرز و پوشش منطقه ای آنجا دارد. در استان البرز کانون ریزگرد را در سطح ۲۴ هزار هکتار عرصه بیابانی داریم و با توجه به برداشت بی رویه از منابع آبی متاسفانه شاهد پیشرفت عرصه های بیابانی به سمت مناطق مسکونی، کشاورزی و یا صنعتی هستیم.ایشان همچنین خاطر نشان کردند کهدر سال های گذشته اقدامات بسیار بزرگی در قالب بیابان زدایی در سطح ۱۲ هزار هکتار از عرصه های استان انجام شد که با تکیه بر استفاده از اعتبار ۲۰ میلیارد تومانی از محل سفر رئیس جمهور و در کنار آن ۱۰ میلیارد تومان‌اعتبار اعتبارات عمومی اعم از استانی و ملی انجام شد.ایشان با تاکید بر اهمیت فرهنگ سازی و آگاهی مردم از خطراتی که منابع طبیعی را تهدید می کند، گفت: البرز استانی صنعتی تلقی می شود اما ظرفیت های خوبی در گردشگری و یا کشاورزی دارد که توجه به آن نقش مهمی در توسعه استان دارد.

جناب آقای فرضی در خصوص اقداماتی که برای جلوگیری از توسعه حریق و یا بروز آن در نقاطی مانند جنگل های محور کرج - چالوس انجام شده، گفت: آن نقاطی که دچار حریق شده بود احیا شده است. یکسری ادوات و آلات نیز منابع طبیعی در اختیار دهیاری ها و شوراهای روستایی قرار داده تا اگر آتش سوزی در سطح جنگل ها داشتیم بتوانند به موقع ورود کرده و اقدام کنند.

ثبت نظر