علی حدادی کاندیدای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی:

توجه به حوزه گردشگری؛ بستری مناسب برای رونق اقتصادی در البرز

   Admin        یکشنبه, 27 بهمن 1398       اخبار
علی حدادی کاندیدای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی:

 

فرزانه یوسفیان
تاکنون برای هر کدام از پیش آمده باشد که برای تفریح به شهری سفر کرده و با آثار تاریخی و بی نظیری روبرو شده‌ایم که حتی تا امروز نامش را نیز نشنیده باشیم. در ایران زندگی می‌کنیم، اما حتی نمی‌دانیم در شهری در چند کیلومتری محل سکونت‌مان و در مواقعی در شهری که روزگار می‌گذرانیم، چه تعداد آثار تاریخی برای بازدید و یا موزه‌ای برای تماشای آثار منقول وجود دارد؟
این اتفاق بارها برای مسافرانی که استان البرز را برای گذراندن اوقات فراغت انتخاب می‌کنند، اتفاق افتاده است. بسیاری البرز را تنها استانی برای گذر می‌دانند و از میراث ماندگاری که در شهرهای مختلف این استان قرار دارد، بی‌خبرند. از جاذبه‌های طبیعی گرفته تا آثار منقول و غیر منقول تاریخی که هر انسانی را متحیر می‌کند.
چه آثار باستانی که در جای جای البرز قد علم کرده‌اند و تاریخی به بلندای هزاران ساله را در خود جای داده‌اند و چه آثاری که به دلیل نداشتن مکانی مناسب و استاندارد و در شانِ آثاری با قدمت چهارهزار ساله، اجاره نشینِ پایتخت هستند تا موزه‌ای در استان احداث شود.
محوطه باستانی ازبکی در شهرستان نظرآباد باتوجه به قدمت بسیار و اسکان اجتماعات بشری در دوره‌های مختلف تاریخی، ویژگی‌های خاصی را در خود دارد. قدیمی‌ترین خشت دست ساز بشر با قدمت نُه هزار سال، معبد رنگین یان تپه، دستیابی ساکنان پیش از تاریخ محوطه ازبکی به سیمان، لوح آغاز عیلامی، سند همکاری تجاری ازبکی و شوش و بناهای آریایی‌ها در ازبکی، از جمله شگفتی‌های این محوطه باستانی است. محوطه‌ای باستانی در نزدیکی پایتخن، چنان مهجور مانده است که حتی بسیاری از شرهوندان و حتی هم‌مهینان نامِ آن را نیز تا به‌‎حال نشنیده‌اند و همچنان ناشناخته مانده است.
از طرفی دیگر آثار تاریخی خوروین که پس از 35 سال تلاش مسئولان به کشور بازگردانده شد و متعلق به بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ است، به دلیل عدم موزه‌ای در استان البرز، در موزه ملی ایران نگهداری می‌شوند. روستای اورازان، کتیبه گردنه عسلک، قلعه ارژنگ و...، جاذبه‎های گردشگری شهرستان طالقان است که در کنار طبیعت زیبای آن، شهری مملو از تازگی و سرزندگی را نشان می‌دهد.
این نکات، تنها چند نمونه از آثار گنج عظیمی است که شهرهای استان البرز در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در دل خود جای داده است و متاسفانه به دلیل عدم توجه و نگاه ویژه‌ی مسئولان همچنان در لیست انتظار برای معرفی شایسته به دیگر استان‌ها در سطح ملی نشسته‌اند.
البرز نیازمندِ همتِ مسئولانی دلسوز است تا بتوانند در بخش‌های مختلف از جمله فرهنگی، ورزشی، اجتماعی، اقتصادی و...، اتفاق‌های خوبی را رقم بزنند.
علی حدادی، کاندیدای شهرهای ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی در برنامه‌های پیش‌بینی شده خود در حوزه گردشگری به تقویتِ این بخش برای رشد اقتصادی کشور و البرز اشاره کرده است.
او معتقد است: «وجود آثار ارزشمند با قدمت هزاران ساله در شهرستان های نظرآباد و ساوجبلاغ بهترین پتانسیل در حوزه گردشگری است که باید به آن توجه شود. آثاری بسیاری در استان البرز وجود دارد که در سطح ملی و بین المللی ثبت شده اند اما متاسفانه به دلیل نبود بسترهای مناسب برای معرفی نتوانسته اند آنچنان که باید شناخته شده باشند. ما متاسفانه محدودیت‌های بسیاری در این زمینه داریم که نتوانسته‌ایم از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود به خوبی استفاده کنیم. البرز، استانی است که در حوزه گردشگری و جذب توریست، حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد و قطعا با تقویت بخش گردشگری شاهد رشد چشمگیری در این زمینه خواهیم بود.»
باید به این باور برسیم که اقتصاد گردشگری و ارتباطات بین المللی، می تواند تحول بسیار عظیمی را در صنعتی که مدت هاست به فراموشی سپرده شده، به وجود آورد. توجه به صنعت گردشگری قطعاً پنجره جدیدی را در رونق اقتصادی و معرفی هرآنچه به صورت واقع در البرز وجود دارد رقم می زند.
در شهر، در کنار ساخت زیرگذر و روگذر برای آبادانی، گردشگری به عنوان معرفِ فرهنگ و آدب و رسوم می‌تواند نقش بسیار مهمی در جذب توریست و رشد گردشگری داشته باشد. آن چیزی که مهم جلوه می کند، توجه به خرده فرهنگ ها و حتی بناها و آثار غیر منقول و ساخت موزه هایی برای معرفی آثار منقول است که متاسفانه هیچ کدام از این ویژگی ها را در استان البرز شاهد نیستیم. صنعت گردشگری نیاز به هزینه ندارد، بلکه می تواند با تکیه بر تبلیغات درست و بجا، درآمد بسیار مطمئن و قابل توجهی نیز برای البرز به همراه داشته باشد.