09 بهمن 1399

ویروس کرونا آئین عاشورای قدیم طالقان را نیز تعطیل کرد

تعطیلی آئین مخصوص عاشورا در طالقان به دلیل کرونا بصورت کامل تعطیل شد

   Admin        دوشنبه, 30 تیر 1399       اخبار
ویروس کرونا آئین عاشورای قدیم طالقان را نیز تعطیل کرد

 

ویروس کرونا آئین عاشورای قدیم طالقان را نیز تعطیل کرد

مردم طالقان هر ساله در اولین جمعه تیرماه در حیاط بقعه پیرجمشید کنار درخت گردوی چندصد ساله که از نظر اهالی درختی خاص می باشد جمع می شوند و آئین عزاداری امام حسین ( ع ) را برگزار می کنند ولی شیوع ویروس کرونا باعث تعطیلی این آئین شد.

تعزیه تکیه برغان در طالقان یکی از معروف ترین تعزیه های اصیل آئینی است که همواره در طول سالیان متمادی از نقاط مختلف ایران به این مکان می آمدند و در ایام محرم و صفر شاهد برپاییی آئین تعزیه سید و سالار شهیدان کربلا بودند.

از دیگر شاخص های تعزیه در طالقان به یک آئین سنتی در این منطقه برمی گردد که ویژه مردم مومن و دیندار آن است و آن اینکه آئین عاشورای قدیم در اولین جمعه تیرماه هر سال در روستای مهران واقع در شهرستان طالقان برگزار می شد. تعزیه مربوط به امام حسین ( ع ) و یارانش در طول یک روز در قالب ۲ بخش برگزار می شود . اهالی روستا در ایوان خانه ها سفره می اندازند و درهای منازل را باز می کنند تا مردمی که از روستاهای دیگر آمده اند در منازل آنان استراحت کنند.شیوع بیماری کرونا ویروس بسیاری از برنامه ها، همایش و طرح ها را تحت الشعاع قرار داد و دیگر آنکه زمینه تعطیل شدن آئین سنتی عاشورای قدیم در این شهرستان شد. آئین سنتی عاشورای قدیم طالقان یکی از آثار ناملموس فرهنگ ایرانی است که به ثبت رسیده است.عاشورای قدیم طالقان به عنوان آئین دیرپایی است که در روستای مهران در اولین جمعه تیرماه هر سال برگزار می شد. به واقع مردم مهران طالقان معتقد هستند که روز شهادت امام حسین( ع ) در چهارم تورج ماه بوده است و این در گاه شمار رسمی خورشیدی یعنی اولین جمعه تیرماه می باشد .