27 دی 1399

آبخیزداری عامل موثر در جلوگیری از فرسایش و رسوب

پایش حوزه های آبخیز طالقان ، بررسی عملکرد و میزان اثر بخشی سازه های مکانیکی

   Admin        چهارشنبه, 19 شهریور 1399       اخبار
آبخیزداری عامل موثر در جلوگیری از فرسایش و رسوب

 

آقای علی بابا زاده رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طالقان از پایش حوزه های آبخیز شهرستان، بررسی عملکرد و میزان اثر بخشی سازه های مکانیکی خبر داد.

به گزارش خبرنگار تلکان ، علی بابا زاده، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طالقان با بیان این‌که اجرای طرح های آبخیزداری به صرفه و اقتصادی است گفت: با اجرای این طرح ها تا حد زیادی به ویژه در مواقع بحران و با کمترین هزینه از خسارت های مالی و جانی پیشگیری می شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طالقان افزود : به ازای هر هکتار اجرای عملیات آبخیزداری می‌توان بین ۲۰ تا ۲۵ درصد از حجم آب نگهداری شده و ذخیره‌ای در سفره‌های زیر زمینی را افزایش داد.

بابازاده گفت : با توجه به میزان قابل توجه بارش های سال جاری، سازه های مکانیکی احداث شده اعم از سنگ، ملاتی،گابیونی، عملکرد مطلوب قابل قبول داشته و علاوه بر کنترل سیلاب، جمع آوری رسوب، در حفظ و نگهداری تاسیسات پایین دست نقش اساسی ایفا کرده اند.

ایشان افزود: با اجرای طرح های آبخیزداری علاوه بر حفاظت خاک، بهبود وضعیت سفره های آب زیرزمینی، کنترل روان آب‌های سطحی، افزایش نفوذپذیری آب و انتقال آن به سفره‌های آب زیر زمینی  می توان بر تقویت پوشش گیاهی نیز کمک کرد.