02 بهمن 1399

مراسم تجلیل از استاد غلامحسین امیرخانی

مراسم لوح میراث زنده بشری به استاد غلامحسین امیرخانی با حضور معاون میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی در کاخ موزه ملت سعدآباد برگزار شد

   Admin        شنبه, 29 شهریور 1399       اخبار
مراسم تجلیل از استاد غلامحسین امیرخانی

 

به گزارش خبرگزاری تلکان ، نام استاد غلامحسین امیرخانی به عنوان گنجینه زنده بشری در فهرست «نادره‌کاران میراث فرهنگی ناملموس» ثبت شد.

مراسم لوح میراث زنده بشری به استاد غلامحسین امیرخانی با حضور معاون میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی در کاخ موزه ملت سعدآباد برگزار شد.در این مراسم از تندیس و لوح ثبت ملی میراث زنده بشری رونمایی و به این هنرمند ایرانی اهدا شد. غلامحسین امیرخانی هنرمند نامدار خوشنویس ایرانی، سال ۱۳۱۸ در طالقان متولد شد. نام ایشان در سال ۱۳۹۸ به‌ عنوان گنجینه زنده بشری در خط نستعلیق در فهرست ملی نادره‌کاران میراث ‌فرهنگی ناملموس به ثبت رسید.

میراث فرهنگی ناملموس به تولیدات و فرایندهای فرهنگی گفته می‌شود که با گذشت زمان و از نسل‌های پیشین باقی مانده‌اند. بخشی از دارایی‌های فرهنگی، محصولاتی ملموس مانند ساختمان‌ها یا کارهای هنری هستند.

 

استاد غلامحسین امیرخانی

 

بسیاری از خوشنویسان صاحبنام معاصر از جمله کرمعلی شیرازی و امیراحمد فلسفی شاگرد استاد امیرخانی هستند و بیشتر خوشنویسان معاصر مستقیم یا غیر مستقیم از خط او مشق کرده‌اند

 

با این حال بخش‌های زیادی از فرهنگ به‌شکل مانند موسیقی، درام، توانمندی، آشپزی، هنر صنایع دستی و جشنواره‌های گوناگون ناملموس است. این‌ها شکل‌هایی از فرهنگ به‌شمار می‌روند که که قابل ثبت و ضبط هستند ولی ملموس نبوده و قابلیت ذخیره در محل فیزیکی مانند موزه را ندارند ولی از طریق ابزارها و وسایلی که در آن‌ها به‌کار رفته‌اند قابل تجربه‌کردن هستند. این وسایل فرهنگی توسط سازمان ملل متحد گنجینه‌های بشری نامیده شده‌است.

در فهرست این گنجینه های بشری نام استاد غلامحسین امیرخانی به عنوان یکی از کم نظیرترین اساتید هنر خوشنویسی ایران ثبت جهانی شد.

استاد امیرخانی ۲ بهمن ۱۳۱۸ در طالقان استان البرز به دنیا آمد. سال‌های آغاز دبستان را در طالقان طی کرد و سپس با استقرار خانواده در تهران تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان مسعود سعد سلمان به پایان رساند. او پس از اتمام دبیرستان به آموختن هنر خوشنویسی روی آورد و شاگرد استادانی چون سیدحسین میرخانی و سیدحسن میرخانی در خط نستعلیق بود.

امیرخانی همچنین از خط استادان قدیمی مانند میرعمادالحسنی، عمادالکتاب، میرزای کلهر، علی‌اکبر کاوه و چند تن دیگر مشق کرد. شیوه ویژه‌ای که او در نستعلیق‌نویسی دارد مورد اقبال بسیاری از استادان خوشنویسی است و معتقدند او برترین نستعلیق‌نویس حال حاضر است زیرا در نگارش خط نستعلیق از ریز و درشت دستی قوی و مهارتی مثال زدنی و فوق‌العاده دارد.

امیرخانی سال ۱۳۴۰ در اداره کل هنرهای زیبا در وزارت فرهنگ و هنر (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) به سمت خطاط استخدام شد. از فعالیت‌های دیگر او می‌توان به مدیریت و ریاست شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، مدیریت فرهنگسرای ارسباران و ریاست شورای عالی خانه هنرمندان ایران اشاره کرد.

بسیاری از خوشنویسان صاحب‌نام معاصر از جمله کرمعلی شیرازی و امیراحمد فلسفی شاگرد استاد امیرخانی هستند و بیشتر خوشنویسان معاصر مستقیم یا غیر مستقیم از خط او مشق کرده‌اند.