09 بهمن 1399

طالقان دارنده بیشترین راه خاکی البرز

طالقان با ۱۰۲ کیلومتر راه روستایی غیر آسفالته دارای بیشترین میزان راه های روستایی خاکی در استان است

   Admin        جمعه, 02 آبان 1399       اخبار
طالقان دارنده بیشترین راه خاکی البرز

 

وجود راه مناسب ، آبادانی، شغل و امکانات را با خود به روستا می آورد و می تواند از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری کند و حتی باعث مهاجرت معکوس به روستا باشد.

استان البرز دارای شش شهرستان و ۲۸۸ روستا با حدود هزار کیلومتر راه روستایی است که در این میان شهرستان طالقان با ۱۰۲ کیلومتر راه روستایی غیر آسفالته دارای بیشترین میزان راه های روستایی خاکی در استان است که البته با توجه به تاکیدی که بر ساماندهی راه های روستایی در سال های اخیر ایجاد شده است با روند خوبی در حال ساماندهی هستند.

امسال نیز ۱۳ کیلومتر مسیر خاکی این شهرستان آسفالت شد اگرچه که با احتساب روکش آسفالت در مسیرهای غیر خاکی میزان ساماندهی راه های این شهرستان در سال ۹۸ تا نیمه ۹۹ به حدود ۳۰ کیلومتر می رسد.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای البرز گودرز محمودی در گفتگو با خبرنگار تلکان گفتند : با اشاره به انجام آسفالت محور جوستان به گراب در شهرستان طالقان در سال جاری گفت: این‌محور ۲۵ کیلومتر طول داشته که ۷ کیلومتر قبلا آسفالت شده بود و ۱۰ کیلومتر نیز در طی دو ماه گذشته آسفالت و امسال افتتاح شد. ۸ کیلومتر دیگر نیز با تامین اعتبار آسفالت می شود و مردم می توانند از نعمت راه ایمن برخوردار شوند.

ایشان با اشاره به اینکه ۱۰۲ کیلومتر یعنی بیش از ۶۰ درصد از راه های روستایی غیر آسفالته در طالقان هستند،تصریح کرد : از این‌میزان امسال ۱۳ کیلومتر آسفالت شد و سهم زیادی از تلاش ها برای آسفالت راه های روستایی نصیب طالقان‌می شود زیرا سهم طالقان از راه های روستایی زیاد است. درواقع نگهداری این راه ها از وظایف مهم راهداری به شمار می رود.

ایشان ادامه داد: تمام ‌همتمان بر این است که همین روند را در سال های آینده نیز با تامین اعتبارات لازم ادامه دهیم.

 

ساماندهی ۳۰ کیلومتر راه روستایی آسفالته و خاکی در طالقان در سال۹۸
آقای بهنام جهانی فرماندار طالقان با اشاره به اینکه ۳۰۹ کیلومتر راه های اصلی و فرعی در طالقان وجود دارد ، گفت: در طالقان ۱۰۲ کیلومتر مسیر خاکی وجود دارد که آسفالت شدن آن ها بر اساس اولویت مد نظر است. از طرفی امسال آسفالت حدود ۳۰ کیلومتر از مسیرهای خاکی و آسفالت شهرستان انجام شد.

ایشان هم در گفت و گو با خبرنگار تلکان با اشاره به اینکه در سال ۹۸ با همت استاندار ۵۷ درصد رشد بودجه داشتیم و توانستیم اقدامات خوبی در زمینه راه های روستایی انجام دهیم ، افزود : در سال ۹۸ حدود ۲۷ میلیارد تومان اعتبار ملی و استانی برای راه های اصلی و روستایی طالقان اختصاص یافت.

فرماندار طالقان افزود : در کمیته برنامه ریزی استان آسفالت ریزی ۱۰ کیلومتر برای بالا طالقان و ۱۰ کیلومتر برای پایین طالقان و باقی نیز برای مسیر های اصلی و لکه گیری در نظر گرفته شد. هفت کیلومتر ازگردنه تا زیدشت آسفالت شد ، ۱۰ کیلومتر راه جوستان آسفالت شد که گراب و گته ده، دهدر و دراپی از این جاده بهره مند می شوند. دو کیلومتر نیز در اورازان بالا طالقان و در پایین طالقان راه روستاهای انگه ، اهوارک ، خوران و امیرنان و میر در حال انجام است که پنج کیلومتر آن تقریبا انجام شده و از هدف ۳۰ کیلومتر تقریبا ۶ کیلومتر در پایین طالقان باقی مانده است.

ایشان یکی از سیاست های مورد پیگیری فرمانداری را ساماندهی راه های روستایی شهرستان طالقان عنوان کرد و گفت : راه در طالقان به عنوان یک شهرستان گردشگری یکی از مهمترین زیر ساخت های مورد نیاز است و جزو اولویت های اصلی ماست. سال ۹۵ نیز مصوب شد که نیمی از اعتبارات شهرستان را با نظر استاندار برای راه های روستایی در نظر بگیریم.

آقای جهانی ادامه داد: در کمیته برنامه ریزی روستاهای اولویت دار را درنظر گرفته ایم و راه هایی که چند روستا از آن بهره می برند در اولویت قرار داده و سپس به دیگر راه ها رسیدگی می کنیم.

ایشان همچنین از برنامه ریزی برای ساماندهی ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر دیگر از راه های روستایی طالقان در سال ۹۹ خبر داد و گفت: برای سال ۹۹ نیز ۳۰ میلیارد تومان بودجه دریافت کردیم که حدود ۹ میلیارد تومان یعنی حداکثر دریافتی را برای راه های روستایی شهرستان در نظر گرفته ایم. احتمالا دو یا سه برابر همین میزان را نیز از اعتبارات ملی دریافت می کنیم و در برنامه داریم که بتوانیم ساماندهی بین ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر راه روستاهایی را که در کمیته برنامه ریزی مصوب کردیم، انجام دهیم.

به این ترتیب می توان امیدوار بود که اگر ساماندهی راه های روستایی و به خصوص در طالقان با همین روند پیش برود شاهد رونق و آبادانی هر چه بیشتر روستاها به تبع ساماندهی راه های ارتباطی خواهیم بود.